שתף קטע נבחר

בג"ץ: לא להרוס את בית המחבל ממרכז הרב

בית המשפט העליון נעתר לבקשת אביו של עלא אבו דיים, שרצח שמונה תלמידי ישיבה בפיגוע בירושלים, והוציא צו ביניים נגד הריסת הבית, עד להודעה חדשה. האב דרש בעתירתו להציג בפניו את הראיות הקושרות את בנו לארגון בלתי חוקי

בג"ץ הוציא אחר הצהריים (יום ג') צו ביניים נגד הריסת ביתו של המחבל עלא אבו-דיים, שרצח שמונה תלמידי ישיבה בפיגוע במרכז הרב. שופט בית משפט העליון, סלים ג'ובראן, נענה לעתירתו של אביו, הישאם חוסיין אבו-דהים, נגד הריסת קומות הביניים בבית האב במזרח ירושלים, עד למתן החלטה אחרת בעניין. 

 

אבו-דהים, תושב שכונת ג'בל מוכאבר ואביו של מבצע הפיגוע במרכז הרב בעיר במרס האחרון, עתר לבג"ץ נגד אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, בדרישה לקבל העתק מהתוכניות ההנדסיות המאפשרות לפיקוד להרוס את קומות 2 ו-3 בבניין בן ארבע הקומות הנמצא בבעלותו.

 

בנוסף, מבקש האב - יחד עם המוקד להגנת הפרט - כי האלוף יציג בפניו את הראיות הקושרות, לדברי גולן, את בנו עלא לארגון בלתי חוקי. בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אנדרה רוזנטל, מבקש האב מבג"ץ גם להוציא צו ביניים נגד הריסת חלקים מהבית.

 

לדברי האב, לפני כחודש הודיע לו גולן כי בכוונתו להרוס את קומות הביניים במבנה, בהתאם להחלטת שר הביטחון. לדברי העותרים, הואיל והאלוף החליט שברצונו לבצע החרמה והריסה של חלקים מהבית, ברצונם לקבל את ממצאי הוועדה הצבאית שבחנה לפני כשלוש שנים את השימוש בתקנה 119, המאשרת להרוס בתים.

 

לדבריהם, בעקבות ממצאי הוועדה שינה מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית את עמדותו וחדל לעשות שימוש בתקנה ושיקולים זרים הם שהביאו לשינוי המדיניות פעם נוספת. העותרים דורשים לקבל גם את ממצאי דו"ח שני, שקבע כי הריסת בתים אינה מרתיעה.

 

העותרים טוענים כי אלוף פיקוד העורף מתעקש לשוב למדיניות הריסת הבתים ולהעניש את קרובי משפחתו של מבצע הפיגוע, בשל היותו דייר בבית. לטענתם, לאחר שהתייעצו עם מהנדס בניין - לא ברור להם כיצד ניתן יהיה לגור בחלקים שיוותרו בנויים אם צה"ל אכן יהרוס את הקומה השנייה והשלישית. העותרים הדגישו כי בקומה הראשונה והרביעית מתגוררות שלוש משפחות עם ילדים קטנים וביצוע ההריסה עלול לגרור את פינוי המבנה כולו.

 

עוד טוען אביו של המחבל כי לא ידע על קשרים של בנו לארגון בלתי חוקי וכי אין די בעובדה שהמפגע היה ערבי תושב ישראל והקורבנות היו תלמידי ישיבה יהודים. לדבריהם, ייתכן שמדובר כי הבן איבד את שפיותו, כדוגמת יהודים שביצעו פיגועים לא פחות מעוררי סלידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבית בג'בל מוכאבר (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים