שתף קטע נבחר

הבמאי הישראלי פגש את שרה פיילין, והוקסם

במסגרת העבודה על סדרה על נשים בעולם, תיעד אילן פרנק, קולנוען ישראלי שעובד בהוליווד, את מושלת אלסקה שרה פיילין. לפני חודשים ספורים התלווה אליה לשלושה ימים בעבודתה ובחוג המשפחה, והוקסם מכנותה וישירותה - והתרשם מקרוב מהריונה. בשיחה עם ynet, סיפר כי פיילין אוהבת את ישראל

"שרה פיילין היא אישה מאוד מיוחדת. יש בה משהו מאוד זורם ונינוח - לא משנה באיזה מצב" - כך סיפר ל-ynet אילן פרנק, קולנוען ישראלי שליווה את מושלת אלסקה שרה פיילין במשך שלושה ימים לפני חודשים ספורים, לצורך פיילוט לסדרה תיעודית שביקש להכין על נשים יוצאות דופן בעולם.

 

 

לפרנק, 52, שחי ועובד בלוס אנג'לס זה 12 שנה, יש היכרות ארוכת שנים עם אלסקה, שאליה נסע ב-1983, כאשר קיבל שנת חופש מחיל האוויר, שם שירת כטייס קרב. "מאז הביקור באלסקה חזרתי לשם כל שלוש שנים. אלסקה היא ארץ מאוד קשה, הגבול האחרון. יש שם שבעה גברים על כל אישה. לכן חשבתי לעשות סרט על נשים באלסקה. עשיתי תחקיר וכתבתי הצעה, אבל אז חשבתי לעצמי - למה להתמקד רק באלסקה? עדיף להתמקד בנשים בכל העולם, ולהכין סרט על העצמה נשית".

 

פרנק שלח צוות לנפאל ולנגב, כדי לצלם שם סרטים על שתי נשים בעלות סיפור חיים יוצא דופן, והחליט לנסוע בעצמו לאלסקה, כדי לצלם שלוש נשים: מורה באי קטן סמוך לקוטב, טייסת, ולבסוף גם את המושלת החדשה.


פרנק ופיילין. המושלת הקדישה התמונה (צילום: משרד מושלת אלסקה)

 

"לא רציתי להתמקד בדמויות מפורסמות, אבל החלטתי כן לכלול את פיילין בפיילוט בגלל הסיפור המיוחד שלה - גם האישה הראשונה של אלסקה, שזה לא דבר פשוט בכלל, וגם מלכת יופי לשעבר, כוכבת כדורסל, דייגת וציידת, ולבסוף גם אמא לארבעה ילדים (הצילומים התקיימו לפני שפיילין ילדה את בנה החמישי - ד"צ). ראיתי בה משהו מדהים", נזכר פרנק.

 

"לא שמתי לב שהיא בהריון"

הקשר עם פיילין נוצר לפני כחמישה חודשים. "יצרתי איתה קשר והיא נדלקה על הרעיון שלי", הוא מספר ל-ynet. לדבריו, כאשר התחיל לתכנן את בואו לאלסקה, נסעה פיילין לוושינגטון להיפגש עם מקיין, במסגרת הפגישות שקיים המועמד הרפובליקני לנשיאות עם המועמדים לתפקיד סגן הנשיא. "היא טלפנה אלי ושאלה, 'מה הכתובת שלך בלוס אנג'לס'? חשבתי שהיא רוצה לשלוח לי משהו, אבל מסתבר שהיא היתה בעיר ורצתה להיפגש. אולי רצתה לבחון אותי לפני שהיא מסכימה להצטלם. אירחתי אותה במשרד שלי בהוליווד, והיא ישבה איתי שעה וחצי במשרד. דיברנו על אלסקה והיא התרשמה מהידע שלי על המדינה. היה קליק מיידי, ישבנו וצחקנו, היא לא רצתה ללכת".

 

"הקטע המעניין הוא שיומיים אחר כך חבר שלח לי מייל שכל אלסקה בהלם, כי המושלת בחודש השביעי להריונה. אני אישית לא שמתי לב שהיא בהריון. אחר כך, כשצילמתי אותה, היא הראתה לי את הבטן, אבל כשהיא היתה אצלי לא שמתי לב לכלום. היא כנראה אחת הנשים האלה שלא רואים עליהן שהן בהריון, והתלבשה כדי להסתיר את זה. אם לא יודעים את זה, לא מחפשים את זה עליה", הוא הוסיף.

 

כחודש אחרי הפגישה במשרד בלוס אנג'לס, הגיע פרנק עם מצלמת הווידיאו שלו אל פיילין. "נסעתי לבד כי רציתי להיות נייד ובלתי מאיים, רציתי שתהיה לי אפשרות להשיג אינטימיות", הוא מסביר את ההחלטה לנסוע בלי צוות. פרנק ליווה את פיילין במשך שלושה ימים מלאים, וצילם קרוב לחמש שעות של חומר.

 

"קמתי בבוקר, הגעתי למשרד שלה, והתלוויתי לסדר יומה בכל דבר שעשתה. מה שהיה מדהים הוא שהיא לא ביקשה ממני לצאת או להפסיק לצלם. נהפוך הוא - היא ביקשה ממני להישאר, גם בפגישות שהיו לה ובשיחות הטלפון. היא גם השיבה לי על שאלות ששאלתי במהלך העבודה, שאלות כמו 'איך היתה הפגישה' ו'על מה היא היתה'. היא שיתפה פעולה באופן מלא", הוא מציין.

 

רגעים אינטימיים במטבח

מלבד תיעוד שעות העבודה, התלווה פרנק אל פיילין גם בביתה. "צילמתי אותה עם המשפחה, מקבלת את פני בתה כשהגיעה בהסעה של בית הספר, מכינה לה סנדביץ', צופה בעצמה בטלוויזיה המקומית. דיברתי עם בעלה במטבח, שאלתי אותו איך הוא מרגיש להיות נשוי לאישה כל כך דומיננטית. נתתי להם לדבר ביניהם. קלטתי רגעים מאוד אינטימיים. היא אפילו הסכימה לנגן בפני בחליל".


פיילין ופרנק במשרדו בלוס אנג'לס. "היא לא רצתה ללכת" (צילום: אילן הפקות)

 

"מאוד הוקסמתי ממנה", מספר פרנק ל-ynet על הרושם שהותירה בו המושלת, "היא עשתה עלי רושם של אישה כנה ישירה, אישה מרשימה, שלמרות כל הלחץ שבו היא שרויה, תמיד יש לה חיוך וזמן להקדיש לכולם. דיברתי איתה גם על הציד ועל עברה כמלכת יופי. היא סיפרה לי שהלכה לתחרות היופי כדי לממן את לימודיה, היא גם הסבירה לי שהיא צדה כי באלסקה ניזונים מבשר ציד כל השנה".

 

- ומה התרשמת לגבי יחסה לישראל? היו טענות שהיא תמכה ב-2000 במועמדותו של פאט ביוקאנן האנטי-ישראלי.

 

"לגבי ביוקאנן, אני יודע שהיא תמכה בו לא בשל עמדותיו בנוגע לישראל אלא בגלל דעותיו בנושאים אחרים", הוא הבהיר. "מכל הדברים שבעולם, בחלון שלה במשרד היה תלוי דגל ישראל - וצילמתי את זה בסרט. הייתי מאוד מופתע לראות את זה ושאלתי אותה על זה, והיא אמרה לי שהיא מאוד אוהבת את ישראל, ושחברים שביקרו בארץ הביאו לה את הדגל".

 

פרנק ציין כי התרשם כי לפיילין שאיפות פוליטיות - אף כי לא שאל אותה על כך בסרט. "כאשר נפגשנו אצלי במשרד, התבדחתי איתה ושאלתי איך היה אצל מקיין, והיא חייכה ואמרה לי, 'נחכה ונראה'. אבל אצלה באלסקה לא שאלתי שאלות על פוליטיקה כי לא רציתי לחרוג מהתוכנית שלי, כדי לא לשבור את האמון. אבל אין ספק שהיא עשתה עלי רושם של אחת שרוצה להתקדם. היא מהטיפוס הזה של המצטיינים שרוצים ללכת הלאה - מלכת יופי, ראש עיר, מושלת". כאשר סיים את הצילומים, קיבל ממנה תצלום משותף של השניים, שעליו הקדשה: "אילן היקר, תודה רבה, אלוהים יברך אותך".

 

"קפצתי משמחה"

ההודעה על בחירתה לתפקיד הפתיעה את פרנק. "ידעתי שהיא ברשימה, אבל ככל שנקפו הימים, השם שלה נשכח, והופיעו רק שמות של מועמדים אחרים. ואז ביום שישי, פתאום הדלקתי טלוויזיה וראיתי את התמונה שלה מופיעה על המסך, וקפצתי משמחה - כאילו שהחברה הכי טובה שלי נבחרה".

 

פרנק שלח לפיילין אימייל ברכה על המינוי, ועתה מנסה לבדוק אפשרות להכין עליה סרט תיעודי שילווה אותה עד לבחירות. בעקבות המינוי, גם קיבל פניות מגופי תקשורת שונים, שכולם הביעו עניין ברכישת החומר המצולם של פיילין. "יש לי הרבה חומר אותנטי שממנו אפשר להתרשם מהאופי שלה, לקבל תחושה של הבנאדם. היא לגמרי אחת משלנו", הוא מסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיילין, כפי שצולמה במשרדה
צילום: אילן פרנק
מומלצים