שתף קטע נבחר

הרב אבינר נגד 'סרוגים': "עלבון לציבור הדתי"

הרב נשאל ב-SMS האם ראוי לצפות בסדרה, והשיב: "בוודאי שאלו דברים אסורים. יש שם ניבול פה ופריצות, ותוכן זול, רדוד וטיפשי". ואיזה חלק בשולחן ערוך עוסק ב"הלכות סרטים"?

בטלוויזיה, באימיול או באתר הסדרה – מי עוד לא שמע על "סרוגים"? לקראת סיום העונה הראשונה של דרמת הטלוויזיה המדוברת, פוסק הרב שלמה אבינר: הצפייה אסורה. בשו"ת סלולרי שיפורסם בסוף השבוע הקרוב בעלון בתי הכנסת "עולם קטן" נשאל הרב בעניין ונימק את פסיקתו: "יש שם ניבול פה ופריצות". בהמשך כינה את הסדרה "עלבון לציבור הדתי לאומי".

  

בפנייתו לרב ביקש השואל לדעת האם מותר לו לצפות ב'סרוגים', אותה הוא מגדיר "סדרה העוסקת בשידוכים של דתיים לאומיים". התשובה: "בוודאי שאלו דברים אסורים. יש שם ניבול פה ופריצות. כידוע, לא די להיות 'שומר נגיעה' - וגם זה לא תמיד נמצא שם - אלא צריך טהרה וצניעות".

  

בהמשך מוסיף הרב כי "גם לא חסר (תוכן) זול, רדוד וטיפשי, והוא עלבון לציבור הדתי לאומי". את השואל הוא מפנה לספר המוסר "במסילת ישרים", שם יוכל ללמוד על הצניעות הנדרשת מכל אדם בישראל, ובנושא "הכלל ההלכתי לסרטים" הוא ממליץ על ספר שולחן ערוך אורח חיים סימן ש"ז סעיף ט"ז. 

 

ב"יס", המשדרת את "סרוגים", סירבו להגיב לדברי הרב.

 

דייט עם שניים במקביל?

לפני כשלושה שבועות פירסם הרב אבינר שו"ת נוסף, בו טען כי יוצרי הסדרה סילפו באחד הפרקים דברים שכתב בעבר. בסצנה המדוברת מבקשת רעות, אחת הדמויות בסדרה, להכיר בחור שהוצע לה, זאת לאחר שכבר הסכימה לצאת עם יוחאי, המורה הפרטי שלה לטעמי המקרא. כשחברתה יפעת מבהירה לה שזה לא ממש לעניין, היא משיבה: "בסדר, מה אכפת לך עם מי אני? אפילו הרב אבינר אמר שמותר לצאת עם שניים במקביל". 

 

בפני גולשי אתר הסדרה הוצגה הדילמה המוסרית, ואחד מהם בחר לשתף בה את הרב אבינר עצמו. בפנייתו שאל: "בסדרת הטלוויזיה 'סרוגים' מצוטט הרב שבחורה מותרת לצאת עם שני שידוכים במקביל, האומנם?". הרב אבינר הבהיר "ודאי שלא", והסביר כי באופן כללי מדובר במעשה שאינו ישר ומוסרי. עם זאת הודה הרב כי ישנם יוצאים מן הכלל, וכתב: "רק במקרים יוצאי דופן, כאשר היא מבוגרת ואוזל הזמן, והבחור משתהה בהחלטתו, ואז הברירה החלופית היא לנתק את הקשר איתו".

  

כותבי הסדרה התבססו על תשובה שניתנה לפני כשנה וחצי. "האם זה מוסרי לצאת עם שני בנים במקביל?", נשאל אז הרב, והשיב בקצרה: "לא מוסרי, אלא אם כן את מבוגרת ולא יכולה להמתין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אבינר. עלבון
צילום: דודי ועקנין
הדרמה המדוברת
צילום: יהונתן צור
"צריך טהרה וצניעות". סרוגים
צילום: עידו לביא
מומלצים