שתף קטע נבחר

סקר: רוב מוחלט נגד עמלות העו"ש הבסיסיות

סקר מכון קרטוגרפיה, שהוזמן על ידי המועצה לצרכנות, מראה כי 80% מהצרכנים קוראים לביטול עמלות הבנקים על השירותים הבסיסיים בחשבונות העו"ש. הסקר נערך בעקבות "צו הגיוס" לציבור הנקרא לחתום על הצעת חוק בעניין

80% מציבור הצרכנים מצדיקים את קמפיין המועצה לצרכנות לביטול עמלות הבנקים על השירותים הבסיסיים בחשבונות העו"ש הפרטיים. כך על פי סקר שערך בשבוע שעבר מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה עבור המועצה.

 

הסקר נערך בעקבות "צו הגיוס" שפרסמה המועצה לצרכנים באתר האינטרנט שלה לחתום על הצעת חוק שתוגש לכנסת בעניין זה. זאת, בנוסף לבקשה לחתום על "מכתב אישי למפקח על הבנקים" שקורא לו לבטל את העמלות כדי להימנע מצעדי החקיקה המתוכננים גם על ידי קבוצת חברי כנסת.

 

בתוך כשבוע קיבלה המועצה כ-9 אלף מכתבים התומכים בחקיקה. הצעת החוק תובעת את ביטול העמלות על 6 השירותים הבסיסיים שמבצעים הלקוחות הפרטיים בחשבונותיהם: הפקדה ומשיכת מזומנים וצ'קים, העברות מחשבון לחשבון, והדפסת דף מידע.

 

עם זאת, הסקר מגלה כי רוב הציבור של 500 הנשאלים, המהווים מדגם ארצי מייצג של הצרכנים הבוגרים באוכלוסייה היהודית - למדו על הקמפיין של המועצה מהסוקרים ולא מהפרסומים באינטרנט ובתקשורת. רק כ-17% ראו את הפרסומים וכ-83% לא ראו.

 

שני שלישים הצדיקו מאוד את המאבק

66% מהנשאלים הצדיקו מאד את המאבק,לאחר שלמדו מהסוקרים את מהותו, תחת הסיסמה "אין עילה לתשלום העמלות", ו-13.5% השיבו שהוא די מוצדק. רק 15% השיבו כי המאבק איננו מוצדק. ל-5% לא היתה דעה.

 

מקרב הנשאלים שראו את הפרסום באתר האינטרנט של המועצה, רק 5% חתמו על הצעת החוק והמכתב למפקח על הבנקים, ו-6% הודו כי התעצלו לחתום. 12% נוספים טענו כי לא חשבו שהמסע יעזור או שהוא לא נראה להם רלבנטי וחשוב.

 

מנכ"ל המועצה עו"ד אהוד פלג אמר כי מימדי התגובה החיובית מעידים שהרוב המוחלט של ציבור הצרכנים מצפה מהמפקח על הבנקים למלא את תפקידו בהגנה עליהם. פלג מדגיש כי על העמלות הנדרשות לביטול אין ולא תתפתח תחרות בין הבנקים. אבל הוא יכול לקדם את התחרות על מחירי השירותים הבנקאיים כמו הריבית על משיכות היתר ועל ההלוואות.

 

בראשית השבוע הודיע המפקח לכנסת על מספר הקלות שוליות אבל נמנע מלגעת בעמלות עו"ש הבסיסיות. הוא ביקש וקיבל מוועדת הכלכלה ארכה של חודש-חודשיים כדי לאסוף עוד נתונים על השפעת הרפורמה בעמלות שיצטרפו לתמונת מצב אמינה יותר בעיניו אשר תכתיב את צעדיו הבאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הציבור רוצה הגנה. עו"ד אהוד פלג
מומלצים