שתף קטע נבחר

רפואה בע"מ

תחקיר: חברות תרופות מממנות את שכרן של אחיות, מתמחים בבית חולים מוחזקים על-ידי גופים עסקיים. המוסדות הרפואיים טוענים שהחולים לא מושפעים, אבל באחת החברות מודים: "המטרה היא שיתנו להם את התרופה שלנו"

מדובר באחד הסודות השמורים של עולם הרפואה בישראל. אל החלל שנפער בין מחסור חמור בתקציבי בתי חולים לבין דרישה נואשת לתקני כוח אדם חדרו גורמים מסחריים בעלי אינטרס כלכלי ומממנים תקני כוח אדם בבתי חולים. הסידור נשמר היטב בין מנהלי המחלקות והרופאים.

 

תחקיר "המוסף לשבת" חושף כי שניים מבין עשרת המתמחים במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב, למשל, ממומנים על ידי חברות מסחריות. באיכילוב מסרבים לחשוף את זהותן, אך טוענים שלא מדובר בחברות תרופות או כאלה שיש לבית החולים קשר מסחרי איתן.

 

באשפוז יום אונקולוגי, למשל, אין ספקות: רוש, אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם, מימנה ב-2007 וב-2008 שני תקני אחיות. השנה החלה חברת תרופות אחרת למממן תקן נוסף בבית החולים.

 

רופאים ששוחחנו איתם הזדעזעו. "זה לא יכול להיות", אמר אחד מהם. "חברה בעלת אינטרס עסקי שמממנת כוח אדם בבית חולים, יוצרת סוג של מחויבות מצד בית החולים ורופאיו הבכירים. ואלה עלולים להרגיש מחויבים לה. החברות הרי לא עושות זאת לשם שמיים".

 

  • התחקיר המלא - בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"

מומלצים