שתף קטע נבחר

כלא אבו-גרייב ישופץ וחלק ממנו יהפוך למוזיאון

ממשלת עיראק החלה בעבודות לשיפוץ המתחם הנחשב לאחד הסמלים החשוכים ביותר של משטר סדאם חוסיין. העיראקים מתכוונים להנציח את תאי ההוצאה להורג וכלי העינויים של המשטר, אך לא יציגו מסמכים הקשורים לפרשת ההתעללות באסירים על ידי חיילים אמריקנים לאחר הפלישה לעיראק

ממשלת עיראק הודיעה אמש (יום ה') כי החלה בעבודות לשיפוץ כלא אבו-גרייב ובכוונתה להפוך חלק ממנו למוזיאון להנצחת פשעיו של הנשיא לשעבר, סדאם חוסיין. בין היתר ישופצו המבנה המרכזי, הגדרות וכעשרים מגדלי שמירה. המתחם הידוע לשמצה שנמצא ממערב לבגדד, נסגר ב-2006 וצפוי להיפתח מחדש בתוך כשנה. 

 

במוזיאון יוצגו בין היתר חדרי הוצאה להורג וכלי עינויים בהם עשו שימוש כוחות הביטחון של מפלגת הבעת' הסונית בראשות סדאם. עם זאת, ממשלת עיראק אינה מתכוונת להציג במוזיאון מוצגים הקשורים להתעללות שעברו אסירים בכלא על ידי חיילים אמריקנים, לאחר פלישת כוחות הברית לעיראק והפלת משטר סדאם.

 

פרשת ההתעללות בכלא אבו-גרייב נחשפה ב-2004 בסדרת תמונות וסרטונים בהם נראו חיילים אמריקנים משפילים אסירים עיראקים, תוך שהם קושרים אותם ברצועות כשחלקם עירומים. 11 חיילים אמריקנים הורשעו בהפרת החוק הצבאי וחמישה נוספים ננזפו על עבירות משמעת. בעקבות פרשת ההתעללות, הציע הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, להרוס את המתחם ולבנות אותו מחדש "כסמל להתחלה העיראקית החדשה" וכדי להעלים את מורשת העינויים וההתעללות. ממשלת עיראק דחתה את ההצעה.

   

סגן שר המשפטים העיראקי, בושו איברהים, אמר כי הברוטליות האמריקנית בכלא היתה"כאין וכאפס" בהשוואה לאלימות ולזוועות של ממשל סדאם. "יש לנו הוכחות לפשעים שביצע סדאם כמו: הווים עליהם נתלו אסירים, כלים בהם השתמשו צורך עינויים וחדרי הוצאה להורג בהם נרצחו 50 או 100 בני אדם במכה אחת". איברהים לא ציין אם המוזיאון ייפתח לציבור.

  

כלא אבו-גרייב נודע לאורך השנים כאחד הסמלים החשוכים ביותר של משטר סדאם. היה זה מקום אליו "הועלמו" חשודים בניסיון לרקום מזימות נגד המשטר. החשודים עונו ובמקרים רבים הוצאו להורג ללא משפט. אסירים לשעבר בכלא דיווחו על ניסויים בנשק ביולוגי וכימי והוצאת מאות אסירים להורג במהלך שנות ה-90. אסירים אחרים לשעבר סיפרו על תאי קטנטנים ומבודדים בהם הוחזקו עצירים פוליטיים לתקופות של עד שנה מבלי שזכו לראות נפש חיה. חלק מהאסירים העיד מאוחר יותר במשפטו של חוסיין, אשר הורשע ונתלה ב-30 בדצמבר 2006.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים