שתף קטע נבחר

בעיתוי מצמרר: שיר על אסון המסוקים

"האם הקב''ה פוקד עוון אבות על בנים? ואם כן, מה בהתנהגות שלנו – ההורים - מצדיק עונש קשה שכזה?". האזינו ל"תפילת האב" שנכתבה אחרי אסון המסוקים, מתוך האלבום החדש של יוסי אזולאי

שלוש שנים אחרי אלבומו השני - "יום אחד איתך", שהגיע למעמד של אלבום זהב - משחרר יוסי אזולאי אלבום חדש בשם "תפילות". הדיסק החדש כולל 13 קטעי תפילה מהמקורות בעיבודים חדשים, ולצידם ביצוע ל"ירושלים של זהב" וקטע תפילה מקורי שנקרא "תפילת האב", המושמע כאן לראשונה.   

 

תפילת האב נכתבה על-ידי דרור עצמון, ימים ספורים לאחר אסון המסוקים. בבסיס התפילה בקשה שאינה מבחינה בין דתי לבין חילוני, ועיקרה הוא הדרישה שאם חטאנו כהורים - תן לנו לשלם את המחיר, "ואנא הנח לילדים". בשיר משולבת ברכת הכהנים, ברכה שנהוג שכל אב מברך בה את ילדיו - תוך שהוא עוטף אותם בטליתו.

 

עצמון: "לאחר אסון המסוקים היתה באוויר תחושה שכל כך מוכרת אצלנו, תחושה של ביחד, שכולנו משפחת שכול אחת. וכך, מתוך הכאב העצום, צפה ועלתה בי השאלה - האם פוקד הקב''ה עוון אבות על בנים? ואם כן, מה בהתנהגות שלנו – ההורים - מצדיק עונש קשה שכזה?".

 

פרט ל"תפילת האב", שיום אחרי התרסקות מסוק הקוברה בגניגר מקבל משמעות מצמררת נוספת, באלבום מארח אזולאי

את שלומי שבת לשיר "אל תשליכני לעת זקנה", ומבצע את "אדון הסליחות", "שיר למעלות", "אנא בכוח", "אבינו מלכנו" ושירים מוכרים נוספים. בחוברת האלבום ניתן למצוא פירוש לכל תפילה, ומשל הקשור בה.

 

לדברי אזולאי, החיבור לתפילות היה טבעי בעבורו שכן הוא מכיר אותן מבית אבא. "בכל יום כיפור אני שר סליחות ופיוטים בבית הכנסת. המתפללים לא מוותרים לי על כך ואני מצדי שמח להיענות לבקשתם", הוא מספר "אני מתרגש מהיום הזה יותר מכל הופעה אחרת בימות השנה".

 

תפילת האב

מילים: דרור עצמון

לחן: רן אביב

 

אם במשובות לב שגינו

אנא הראה לנו דרך

אם בדרכים לא סלולות טעינו

הושט לנו יד מכוונת

אם חטאנו או הלכנו בשבילים אסורים

פגע בנו, אך אנא הנח לילדים

 

אם נאטמנו מאיש לאחיו

אנא אל, פתח את ליבנו

אם הקשנו עד להכאיב

אנא רכך את ידנו

אם סטינו מנתיב האמת בין אלפי מחוזות של שקרים

פגע בנו אך אנא הנח לילדים

 

שמע אל אמהות כואבות לילות כימים

פתח ליבך אל אבות דואגים וחולמים

תן ידך לכולנו, האר הלילות הכבויים

ואנא, רק אנא הנח לילדים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסי אזולאי
צילום: רונן אקרמן
צילום: עמנואל אילן
אסון המסוקים
צילום: עמנואל אילן
מומלצים