שתף קטע נבחר

אות קין

"אנחנו יודעים שהם קיימים. אנחנו יודעים שהם פצועים ומדממים. אנחנו מרחמים עליהם, אך עוברים הלאה לסדר היום ומנסים לשכוח מקיומם". רבקה לוביץ' על חתולים וממזרים

פתחתי את הדלת לקול יללה איומה. חתולה פצועה עמדה מחוץ לדלת ביתי. עמדה? קשה לקרוא לזה עמדה. רגליה דיממו, והעור שלהן היה מקולף לגמרי. החתולה שלי, בשערות סמורות, נשפה עליה ללא שום בושה. סגרתי מייד את הדלת, ונשענתי על הקיר כדי לא להתעלף. הוטרינרית אמרה שכן, היא מטפלת בחתולי רחוב פצועים באופן קשה, וכן, היא אף תרדים אותה במקרה הצורך, אך מישהו צריך להביא את החתולה אליה. "אין מצב שאני אביא אותה. אני ממש לא מסוגלת" הסברתי.

 

בינתיים התיישבה לה הפצועה מתחת לחלון המטבח שלי – כאילו בוחנת לראות כמה רחוק אלך למענה - והמשיכה לייבב בקול בוכים. הרמתי מספר טלפונים אך לשווא, לא יכולתי להשיג מישהו שיסכים לקחת אותה לוטרינרית. "עד כאן" אמרתי, והזכרתי לעצמי שמדובר בחתולה בלבד. פניתי לעמל יומי; אספתי את התיק, את הסנדוויץ ואת מפתחות האוטו. ביציאה מן הבית זרקתי מבט לעבר המקום בו ישבה החתולה קודם לכן, אך התברר כי היא כבר לא שם. נשמתי לרווחה. החתולה הואילה לקחת את הסבל שלה למקום אחר, רחוק ממני. עכשיו, אפילו אם ארצה לעזור לה הרי לא אוכל לעשות זאת ממילא, משום שהיא לא פה. ובכלל - אולי במקום אחר מישהו יעזור לה יותר ממני. במצפון נקי לגמרי נסעתי לעבודה.

 

עוד לפני שנשמתי לרווחה, ועוד לפני שראיתי שהפצועה פינתה את השטח מתחת לחלון המטבח שלי, ידעתי שהיא תככב בטור שלי בנושא "ממזרות". כי ככה אנחנו בעצם מתייחסים גם לממזרים. אנחנו יודעים שהם קיימים. אנחנו יודעים שהם פצועים ומדממים. אנחנו מאד מרחמים עליהם, אך עוברים הלאה לסדר היום ומנסים לשכוח מקיומם. גם הם לא אוהבים לעשות רעש. הם שקטים נורא בסבל שלהם. זה טוב לכולנו. שקט שקט שקט.

 

מיהו ממזר

ילד שנולד מזיווג של אשה נשואה עם מי שאינו בעלה, נחשב ל"ממזר". אין שום הנחות. גם אם הצדדים פרודים, וגם אם הבעל נעלם מיליון שנה – ילד שיוולד לאישה נשואה הוא "ממזר". ילד שנולד ליחסים הנחשבים על פי ההלכה לגילוי עריות נחשב "ממזר". גילוי עריות מוגדר לא רק כיחסים בין אח ואחות אל גם בין איש לבין חמותו או בין איש לדודתו. אין שום הנחות. טענת "לא ידעתי" לא תתקבל. קסט של אנשים שהם "כמו טמאים", עליהם נאמר "מעוות לא יוכל לתקון". עליהם קבעה התורה: "לא יבוא ממזר בקהל ה'. גם דור עשירי לא יבוא לו בקהל ה'" (קהל ה' – זה אנחנו, למי שלא הבין).

 

צאצאיהם וצאצאי צאצאיהם של הממזרים יישארו בקטגוריה הנוראית הזאת, ולא יוכלו להתחתן בנו. אנחנו תבענו במצחם אות קין. לא כולם רואים את האות, ולא כולם יודעים עליה, אבל מי שרואה – רואה, ומי שיודע - יודע. הם ממזרים. חז"ל אמנם אמרו "ממזר תלמיד חכם קודם לכהן גדול עם הארץ". אבל ספק אם אנו רואים את הדברים כך. פקיד בכיר מבית הדין אמר לי בזו הלשון "את רוצה להגיד לי שהיית נותנת לילד שלך לשחק עם ממזר"? והרי בין חז"ל לבין פקיד בכיר בבית הדין הרבני – אנו יודעים מי קודם למי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים