שתף קטע נבחר

"5 שנים אחרי ועדת אור - הזעם ממשיך לבעבע"

בכנס השנתי לציון פרסום דו"ח ועדת אור נטען כי "אירועי אוקטובר מוסיפים להיות פצע פתוח, הממאן להגליד". שר העבודה והרווחה, יצחק הרצוג, הודה כי האוכלוסייה הערבית בישראל עדיין מופלית לרעה

"השנה החמישית לפרסום מסקנות ועדת אור עמדה בסימן סגירת תיק החקירה במח"ש על-ידי היועץ מזוז. הזעם ממשיך לבעבע", כך אמר הערב (יום ג') ד"ר אלי רכס, מנהל תוכנית קונרד אדנאואר לשיתוף פעולה יהודי-ערבי. רכס אמר את הדברים בכנס השנתי לציון פרסום הדו"ח, שנערך במרכז משה דיין באוניברסיטת תל-אביב.

 

רכס טען כי אירועי אוקטובר מוסיפים להיות פצע פתוח, הממאן להגליד. בשיחה עם ynet אמר כי "המגמה המסתמנת היא העתקת המאבק הפוליטי-לאומי של ערביי ישראל אל מחוץ לגבולות המדינה. יש בכך אמירה המבטאת חוסר אמון במערכת הישראלית, וחיפוש אחר ישועה בשדות זרים".

 

לדבריו, התביעה למעורבות בינלאומית היא נדבך חשוב במאמץ של ערביי ישראל, שעבורם אירועי אוקטובר וועדת אור הם אירועים מכוננים. "חמש שנים אחרי, החדשות הטובות הן שהנושא נמצא על סדר היום הישראלי, והחדשות הרעות הן שכמעט דבר מהמלצות הדוח לא יושם".

 

בכנס נכח גם שר העבודה והרווחה, יצחק הרצוג, שאמר כי הממשלה פועלת לצמצום הפערים בין הערבים והיהודים - אך האוכלוסייה הערבית עדיין מופלית לרעה.

 

הרצוג אמר כי הממשלה חותרת לשוויון מלא בין אזרחי המדינה הערבים והיהודים, אם כי עדיין לא נעשה מספיק לשינוי המצב. הוא אמר שמדובר בתהליך ארוך טווח, שכרוך בתיקון "כשל של ממשלות ישראל לדורותיהן, שלא התמודדו באופן מעמיק ומקיף עם הבעיות הקשות שמעמיד קיום מיעוט גדול של ערבים בתוך המדינה היהודית".

 

לפני ההרצאה השנתית נערך טקס הענקת מלגות לסטודנטים ערבים הלומדים באוניברסיטת תל אביב, המלגות הוענקו מטעם יוזמות קרן אברהם, ותכנית קונרד-אדנאואר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
השר הרצוג. כשל של דורות
צילום: דורון גולן
ד"ר רכס. חדשות טובות ורעות
מומלצים