שתף קטע נבחר

הצוללן שמצא את גופת רוז: עכשיו המנוול ייענש

ארקדי סטונובסקי, הצוללן שמצא את המזוודה ובה גופתה של רוז, התרגש גם שעות אחרי. ל-ynet הוא סיפר: "הושטתי יד למזוודה ופתחתי אותה, הסתכלתי פנימה וראיתי בגדי ילדים. היתה לי תחושה שזה מה שאנחנו מחפשים כבר הרבה מאוד זמן"

לאחר כשלושה שבועות של חיפושים אינטנסיביים בירקון, נשמו היום (ה') הצוללנים לרווחה. צוללן מתנדב מצא בנחל מזוודה אדומה ובה ככל הנראה גופתה של הילדה רוז - שעל-פי החשד נרצחה בידי סבה - ובכך הגיעו כנראה לסיומם החיפושים במים. 

 

רבות דובר על עבודתם המפרכת של הצוללנים מתחת למים העכורים של נחל הירקון. נחישותם לעשות הכל, בתנאים הקשים של הנחל המזוהם, בכדי למצוא את גופתה של הילדה גברה על כל חשש. אחרי ימים ארוכים של עבודה מאומצת וסריקה קפדנית של האזור בו טען החשוד ברצח, רוני רו, שהשליך את רוז, הושלמה המשימה הקשה, וגופתה של רוז נמצאה.

 

ארקדי סטונובסקי, צוללן בחברת גל-ים, נכח באזור החיפושים במתחם הירקון מתחילת השבוע, והיום נקרא לראשונה להיכנס למים. כעבור שעה של צלילה, רגע לפני ששב וצף על פני המים, זיהה את המזוודה בה נמצאה הגופה. "זה היה ממש ברגע האחרון, סרקתי מטר אחרי מטר את השטח והראות היתה קשה מאד - בקושי 20 סנטימטרים קדימה. פתאום ראיתי רצועה אדומה".

 

סטונובסקי משך את הרצועה, ולפניו נתגלתה המזוודה האדומה. "הושטתי יד למזוודה ופתחתי אותה, הסתכלתי פנימה וראיתי בגדי ילדים, כמו פיג'מה. היתה לי תחושה שזה מה שאנחנו מחפשים כבר הרבה מאוד זמן. תפסתי את הרצועה ומשכתי את המזוודה החוצה. מחוץ למים המתין צוללן נוסף וביקשתי ממנו לבדוק את המזוודה כי אני חושב שזה זה. הוא פתח את המזוודה והפנים שלו נהיו לבנות. 'צא מהמים, זה מה שחיפשנו', הוא אמר".

 

שעות לאחר שהסתיימה מלאכת החיפושים, ההתרגשות עדיין אוחזת בסטונובסקי. "ברגע שהוצאנו את המזוודה החוצה והגופה התגלתה, חשבתי לעצמי - 'זהו, הסתיימה עבודתנו, מצאנו אותה'. עכשיו אני מבין שבזכותנו המנוול הזה שרצח את הילדה המסכנה יקבל את מה שמגיע לו - הוא לא יוכל לומר עוד שהוא לא רצח אותה. יש לי שני ילדים, אחד בדיוק בגיל של הילדה המסכנה הזו. כואב הלב".

 

"בזכותנו הוא לא יתחמק מעונש"

צפריר שדה, מנהל חברת גל-ים, וצוללן אשר לקח חלק מרכזי בעבודת החיפושים, אמר ל-ynet: "גודל המעמד היה ברור לכולנו. עוד ביום שבו נכנסנו לירקון אמרתי למשטרה שאם יש משהו מתחת למים - אנחנו נמצא אותו".

 

על החיפושים, הוא סיפר: "זה היה פרויקט מאוד מסובך גם למי שמנוסה מאוד בעבודות צלילה במים מזוהמים, מאגרי ביוב ובוצה. המים היו חמים מאוד בקטע גדול מאזור החיפושים - למעלה מ-40 מעלות, אבל המשימה היתה חשובה. ידענו שזו ממש משימה לאומית, ושעלינו למצוא אותה".

 

לדברי שדה, "היו הרבה מאוד ספיקות לגבי הסיכוי להצליח במשימה, ולגבי אמינות עדותו של החשוד ברצח. באופן אישי חשבתי שגם אם העדות נכונה, הסבירות שאחרי שלושה חודשים מתחת למים בטמפרטורה שכזו, במים עכורים שכאלה ובתנאי השטח, קשה מאוד לגופה לשרוד. יחד עם זאת, היה לי ברור שאם יש שם משהו מתחת למים - אנחנו נמצא אותו".

 

"כששמעתי שנמצאה הגופה מתחת למים, נשמתי לרווחה. זו הרגשה מאוד מיוחדת - בגלל גודל המעמד ובגלל החיפושים הממושכים. אני יודע מה המשמעות של מציאת הגופה מבחינת המשטרה, ומבחינתנו כציבור - בזכותנו האיש הזה לא יתחמק מעונש. נקווה שזו חוויה של פעם בחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צוללן ליד המזוודה
צילום: ג'ורג' גינסברג
רוז. שבועות של חיפושים
צילום: AFP
סרקו את כל הנחל. צוללנים בירקון
צילום: ירון ברנר
מומלצים