שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כואב הלב מאהבה נכזבת? אולי כך צריך להיות

  אלמלא אשה אצילה אחת, אלינור, יכול להיות שעד היום הגברים היו שרים שירי אהבה לסוסים שלהם. הפרק "הערצת האשה" מתוך סדרה חדשה שעולה השבוע בערוץ 8 "הכל אודות האהבה" מלמד אותנו מי אשם בכל מכאובי הרומנטיקה

  אורית אהוביה מספרת על שכן שלה, או"מניק שעבודתו הביאה אותו לכאן, הרחק מאשתו, וכאן הוא מצא אהבה אצל אשה אחרת. שלושתם סובלים - האשה החוקית, המאהבת, והאו"מניק עצמו. אם יש ילדים בתמונה, גם הם מן הסתם סובלים, או יסבלו.

   

  מעבר לשאלה המועלית בטור של אורית, האם זו אכן בגידה, ומה יותר גרוע, לבגוד באשה שכבר אינך אוהב, או לבגוד בעצמך, באהבה האמיתית שלך, עולה בבירור החיבור בין אהבה לבין כאב. סרט תיעודי שמוקרן הערב בערוץ 8 של HOT, פרק בסדרה "הכל אודות האהבה", עשוי לפתור קצת מהדילמות האלה, וכן ללמד אותנו מי אשם בכל הכאב הזה.

   

  הפרק "הערצת האשה" מתחיל בהיסטוריה הרחוקה. לפני אלף שנה היו הגברים האצילים לוחמים. הם חיו יחד, התאמנו ונלחמו שכם אל שכם. הם דאגו לחרבות שלהם, לסוסים שלהם ולחבר'ה שלהם. הנשים היו משניות בחשיבותן. בין הלוחמים שררה אחווה עזה, שהיתה דומה לאהבה.

   

  אבל אז, בדרום צרפת, קרה משהו שחולל מהפכה ביחסם של הגברים לנשים. בשירי האהבה "החדשים" של המאה ה-12 בצרפת נשים הפכו למושא האהבה, אחרי שנים רבות של הזנחה. אחת מהן, אלינור, הדוכסית של חבל אקיטן, גרמה לגברים לגלות מחדש את התשוקה לנשים. שירי אהבה שנכתבו לאלינור עדיין מלמדים אותנו היום על אהבה.

   

  הדגש על עינוג הנשים היה חידוש חשוב

  סבא של אלינור, וויליאם התשיעי, היה אציל מהגדולים בעולם, אביר טוב בקרב ומחזר נדיב. הוא נחשב לטרובדור הראשון, מלחין גאוני ומבצע שירי אהבה. הוא כתב שירים על היחסים בין המינים, בעיקר בין גבר לפילגש, לא בין גבר לאשתו - אפרופו הסיפור על האו"מניק. בשירים אלה דובר בחיוניות ובאושר ובחוסר בושה על הנאה מנשים ועל דרכי ההנאה מהן. הדגש על עינוג הנשים היה חידוש חשוב. אביר התחיל להימדד לא רק לפי ביצועיו בקרב, אלא גם לפי יכולות החיזור שלו.

   

  בגיל 15 אלינור היתה היורשת היחידה של חבל אקיטן העצום. לואי ה-7 בן ה-17 מצרפת בער מתשוקה אליה ולשטחים הנרחבים שלה. הם לא ראו זה את זה לפני החתונה - חששו ששודדים יחטפו אותה אם תיסע אליו לפריז. לכן לואי ירד דרומה, הם נישאו בבורדו ב-1137. כעבור חודש באו יחד לפריז למלוך על צרפת.

   

  הנישואים לא היו בנויים על אהבה בין גבר לאשה, אלא על אינטרסים הדדיים. אבל הצורך האנושי באהבה לא נעלם. השירים של הטרובדורים נכנסו לתוך החלל הזה ומילאו את הצורך הזה. הזמר כרע לפני שליטת הטירה היפה, האצילה והנשואה ושר לפניה, שכן בשביל הטרובדור, מושא האהבה תמיד נשגב ובלתי מושג.

   

  האהבה המרגשת נסבה סביב המרדף המתמיד

  שירי הטרובדור נטעו את הרעיון שגברים צריכים לרדוף אחרי אהובה בלתי מושגת, הרבה יותר מסעירה מבת הזוג החוקית המשעממת. האהבה המרגשת נסבה סביב המרדף המתמיד.

   

  אלינור ילדה ללואי בת אחת, מארי. מבחינה פוליטית הנישואים התחילו להיראות ככישלון. מבחינה תרבותית הם לא התאימו. כאביר נוצרי לואי הרגיש צורך לצאת למסע צלב. אלינור וגבירותיה הצטרפו אליו לשיירה לירושלים, אבל לאחר שהגיעו לארץ הקודש התחילו שמועות שהיא נמשכת לדודה ריימונד, אביר מסעיר. לואי התחיל לחשוד ברומן נפשע והתעמת איתה. בין אם היא נאפה או לא, לאחר נסיון פיוס בוטלו הנישואים ב-1152. אלינור שמחה להיפטר ממנו. כתבה: "חשבתי שהתחתנתי עם מלך, התברר שהתחתנתי עם נזיר".

   

  בגיל 29 חזרה לשוק הפנויים-פנויות. הנסיך הנרי, דוכס נורמנדי, בן 19, חשק בה ובאדמותיה. היא נישאה לו בפואטייה, ובתוך שנתיים הוא הפך להנרי השני מלך אנגליה ואלינור הוכתרה למלכה. היא תחייה עד לגיל המופלג 82 ותביא לעולם תשעה ילדים.

   

  האם מצאה אלינור אהבה בנישואיה השניים?

   

  אין לדעת. אין מכתבי אהבה כתובים שיעידו על כך. אבל הטרובדורים המשיכו להנעים את זמנה בשעה שבעלה היה עסוק בניהול אנגליה ונורמנדיה.

   

  הכוכב של הטרובדורים היה רנאר דה ונטדור, שחיבר ושר שירים אינטנסיביים וחושניים. הרעיון של אהבה מרחוק, אהבה בלתי מושגת, בלי מימוש, רימז שמהות האהבה היא כאב וסבל. כך התגבש הרעיון שהכאב הזה הוא חלק בלתי נפרד מהאהבה. הכאב מחשל ומועיל.

   

  כל מי שהתאהב באדם הלא נכון יודע שאהבה יכולה להיות כואבת, כמעט מחלה. שירי פופ של ימינו מרבים לדבר על הנושא הזה. הטרובדורים בחצרה של אלינור, בצרפת של המאה ה-12, הם שעיצבו את צורת החשיבה הזאת.

   

   

   

  הפרק "הערצת האשה" בסדרה "הכל אודות האהבה" משודר הערב (14.9) ב-21:10 בערוץ 8 של HOT.
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טרובדורים, תמונה מתוך הסרט. וויליאם התשיעי היה הראשון
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים