שתף קטע נבחר

פלסטינים: מתנחלים שרפו עצי זית ליד שכם

תושבי הכפר עווארתה טענו שמתנחלים הציתו מאות עצים באזור האסור לגישת פלסטינים. לטענתם, צה"ל אינו עושה די כדי למנוע את ההתנכלויות, אולם במשטרה טוענים שלא ברור שמדובר בהצתה. באיתמר דחו את הטענות: "האש כמעט הגיעה לבתי היישוב"

תושבי הכפר הפלסטיני עווארתה הסמוך לשכם טענו היום (יום א') כי מתנחלים תושבי איתמר שרפו מאות עצי זית של תושבי הכפר. לטענתם, צה"ל לא עשה דבר כדי למנוע את ההצתה, שגרמה לנזק כבד לפרנסתן של משפחות רבות. המשטרה: התקבלה תלונה על שריפה, הרקע אינו ברור.

 

"בסביבות השעה 11 לפני הצהריים גילינו כי האש אוחזת במטעי הזיתים שלנו. נעמדנו על הגבעה וראינו שהאש אוחזת בעשרות דונמים של עצי זית", כך סיפר ל-ynet חסן עוואד, ראש מועצת הכפר עווארתה. לדבריו, המתנחלים שרפו את העצים באזור אליו אינם יכולים פלסטינים להכנס מטעמי ביטחון, ולכן לא יכלו לסייע בכיבוי האש.

 

לטענת עואד, מהערכה ראשונית של הנזקים עולה כי ההצתה תפגע בפרנסתן של עשרות משפחות להן שייכים עצי הזית. "מאומדן ראשוני אני יכול לדבר בוודאות על בין 50 ל-70 דונם אדמה, ועל מאות רבות של עצי זית שהתכלו", סיפר.

 

השטח שהועלה באש הוא שטח שהופקע לטובת "טבעות ביטחון" שיצר צה"ל לשם אבטחת ההתנחלויות, והפלסטינים נדרשים לאישור כניסה מיוחד כדי לעבדו. עואד סבור כי כוחות הביטחון המוצבים באזור אינם עושים די כדי למנוע את אלימות המתנחלים. "אולי הישראלים חושבים שככה הם ייפטרו מהעצים וייפטרו מהדרישה שלנו להיתרים מיוחדים כדי להיכנס לאדמה. אולי הם חושבים שהם צדו שתי ציפורים במכה אחת", טען. 

 

לדבריו, נראה כי צה"ל פועל במקרים רבים לפי הוראת המתנחלים, המתנכלים ללא הרף לתושבי האזור הפלסטינים. "מבחינתנו החיילים והשוטרים עובדים אצל המתנחלים ונשמעים להוראותיהם, כך שלא היה שום סיכוי שהם ינסו למנוע את ההצתה, גם אם ידעו עליה".

 

עם זאת, במשטרת מחוז ש"י נטען כי האשמות הפלסטינים לגבי הצתה מכוונת עדיין מתבררות. "התקבלה תלונה של הפלסטינים על שריפת קוצים שפרצה במקום. הרקע עדיין אינו ברור, אולם נפתחה חקירה", נמסר.

 

גם בהתנחלות איתמר דחו בתוקף את טענות הפלסטינים על הצתה מכוונת של עצי הזית. "מדובר באזור החשוף להצתות רבות מצד ערביי עווראתה בחודשים האחרונים. שריפה זו כמעט הגיעה אל בתי היישוב איתמר. אנו מגנים בתוקף את ההשמצות של השמאל הקיצוני".

 

"האדמה שלנו עלתה באש, ואנחנו אפילו לא היינו יכולים לכבות את האש או להגיש כל עזרה", טען עוואד. בשבוע שעבר פרסם ארגון 'בצלם' דו"ח שטען שישראל מפקיעה עשרות אלפי דונמים של אדמה פלסטינית בגדה ומונעת מהחקלאים גישה במסגרת אבטחת ההתנחלויות באזור.

 

אתמול ארעו עימותים בין הפלסטינים ומתנחלים באזור יצהר, בעקבות פיגוע דקירה בו נפצע קל ילד בן 9 מההתנחלות לאחר שפלסטיני חדר אליה ואף הצית מבנה ריק. לאחר מכן המשיך הפלסטיני למבנה אחר, דקר את הילד חמש פעמים וזרק אותו ממרפסת בגובה שני מטרים.

 

בעקבות האירוע פשטו עשרות מתנחלים על הכפר, ירו באוויר, ניפצו חלונות, גרמו נזק לרכוש ופצעו כמה פלסטינים. חיילי צה"ל החרימו כלי נשק משני מתנחלים, אך הם לא נעצרו.

 

לטענת הפלסטינים, 6 בני אדם נפגעו מירי אש חיה וכדורי מתכת מצופים גומי. למרות שתרמילי כדורים נמצאו בשטח, הכחישו המתנחלים שירו בכפר. עם זאת, טענו המתנחלים כי השתלשלות האירועים היא תוצאה של מחדל של צה"ל, משום שאחד החיילים זיהה את המחבל כשהוא מגיע לשכונת שלהבת, אך לא עשה דבר

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עצי זית פלסטינים שניזוקו (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
המהומות אתמול ליד יצהר
צילום: רויטרס
מומלצים