שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  המחקר הפנימי של 10: יונית קרירה, מיקי כיפית

  מחקר מקיף שהזמין ערוץ 10 חושף את דעת הקהל על המגישים, הכתבים, הפרשנים ואפילו על אולפני החדשות השונים. הכוכבים הגדולים: אהוד יערי, גיא זהר וניצן הורוביץ. התוצאות המלאות

  אהוד יערי הוא הפרשן האהוב ביותר בישראל, כך מגלה מחקר מחודש שהזמינה חברת החדשות של ערוץ 10, הזהה למחקר קודם שנערך ב-2006. לעומת המחקר הקודם, נראה שצופי ערוץ 2 עדיין חושבים שיונית לוי קרה, אבל כמות הדעות השליליות כלפיה פחתה.

   

  ניצן הורוביץ היה אהוב יותר אם רק היו צופים בו יותר, ומעמדו של צבי יחזקאלי בירידה. צופי שני הערוצים חושבים שב-2008 חדשות 10 הפכו שמלאניות פחות, ואילו חדשות 2 הפכו שמאלניות יותר. בחדשות 10 מינון סדר היום האזרחי עלה ובחדשות 2 ירד.


  לוי והורוביץ. היא עדיין קרירה, אותו לא רואים מספיק (צילום: ענת מוסברג)

   

  המחקר שהוזמן על ידי ערוץ 10 בחן את תדמית חברת החדשות של הערוץ, ובדק כיצד מהדורותיה, מגישיה וכתביה נתפסים בעיני שלושה סוגים עיקריים של צופים: צופי מהדורת חדשות 10, צופי מהדורת חדשות 2 ואלה המזפזפים ביניהן, כולם בטווח הגילאים 25-50.

   

  חדשות 10: הצופים סולדים מיונית

  מי הם צופי ערוץ 10? גם הפעם עולה מהמחקר שצופי חדשות 10 הם אינדיבידואליסטים, מביעים נאמנות חזקה למהדורה ומחפשים אחר חידושים - בעיקר באופן הצגת התכנים. נאמני  חדשות 10 צופים גם בתכנים נוספים בערוץ וחושבים שתכניו משתווים באיכותם למהדורות החדשות בו.

   

  צופי ערוץ 10 המושבעים יצפו בערוץ 10 כי הם סולדים מיונית לוי ומחפשים אופן הגשה פחות דרמטי. הם מוקירים סדר יום אזרחי (תרבות, ספורט צרכנות) ומחבבים את הכימיה בין מיקי ליעקב. לדעתם הם "מספרי חדשות" ואילו יונית לוי היא "מקריאת חדשות". הם חובבים את חוסר הרשמיות היחסי של המהדורה, ואת הקלילות שלה.

   

  חדשות 2: הפרחים לצה"ל

  מי הם צופי ערוץ 2? יש שיגידו רוב עם ישראל, ומהמחקר של ערוץ 10 עולה כי הם שמרנים וקונפורמיסטיים שמעדיפים להיצמד למוכר ולידוע, נאמנים לערוץ מתוך הרגל. הם מעריכים את הוותק של הכתבים, לא מעריכים את קלילות הפינג פונג הוורבלי בין מיקי ליעקב. רוצים מהדורה רצינית, עם מגישה רצינית. לדעתם מהדורת 10 סובלת מקלילות יתר. הם מעדיפים מהדורה "שהולכת עם צה"ל" ולא מתנגשת עמו כמו ב-10, ובעלת "כתבים תותחים כמו אמנון אברמוביץ' ואהוד יערי". הם מחפשים מהדורה עניינית עם פחות פוליטיקה ורכילות. כמו כן הם היו מעדיפים מגיש נוסף לצד יונית, והנהגת סדר יום אזרחי וזוויות נשיות יותר.

   

  מי הם חסרי הנאמנות שמדלגים על שתי מהדורות? אלה שצופים במהדורה בגלל מה שבא אחריה או לפניה. והם - לא תמיד מבדילים בין המהדורות.

   

  שדרנים, כתבים ומגישים

   

  יונית לוי 

  התגובות השליליות כלפי לוי התמעטו לעומת המחקר הדומה שנערך ב-2006 אבל היא עדיין נתפסת כקרה ומרוחקת, מדברת מהר מדי ומונוטונית. עם זאת היא נחשבת חכמה, מקצועית, רצינית, קשוחה, אובייקטיבית אמינה ויפה. "היא יותר נפתחה, יותר חמה", אמרו עליה, אולם חלק מהצופים חשים שיאיר לפיד ומהדורת השישי שלו מספקים את הפן האישי והחמים שחסר במהדורה היומית. "יש תחושה שהיא לא רוצה להיות שם. מורה מחליפה".


  חיימוביץ, אילון ורופ. כימיה 10

   

  מיקי חיימוביץ ויעקב אילון 

  חיימוביץ נתפסת כפחות מקצועית מיונית וכרכה, אמפטית, אנושית, אימהית, רהוטה ו"כיפית", שמהווה נקודת איזון ליעקב איילון הסמכותי, האמין, המקצועי, המעניין וגם ה"נראה טוב".

   

  אברמוביץ' לעומת דרוקר

  בקרב צופי ערוץ 10 - ניכרה העדפה גורפת לרביב דרוקר. בקרב צופי ערוץ 2 הדעות נחלקו בין דרוקר לאמנון אברמוביץ', בקרב צופים בפריפריה נצפתה העדפה בולט לדרוקר. בקרב מדלגי המהדורות: אברמוביץ' הוא הפרשן הפוליטי המועדף.

   

  ב-2006 רביב דרוקר נחשב כ"רכלן פוליטי". ב-2008 מעמדו משתפר. הוא נתפס כפרשן רציני ובעל ידע. "מומחה בפוליטיקה, חד, חוזה את העתיד", אמרו עליו.

   

  אמנון אברמוביץ' עדיין בכיר, שנון, אינטיליגנט ומזוהה עם סקופים, אבל רוב הצופים תופסים אותו גם כשחצן, זועם, ביקורתי ומריר. פרשן דרמטי מדי, יהיר, ציני ומעורר רתיעה. או כמו שאמר אחד הנבדקים: "הוא קוטר, מעצבן, לא אוהב אותו".

   

  אלון בן דוד מול רוני דניאל 

  בקרב צופי ערוץ 2 ישנה העדפה לכתב הצבאי של ערוץ 2, רוני דניאל. בקרב צופי ערוץ 10 העדפה קלה לאלון בן דוד. בקרב צופי שתי המהדורות - אין העדפה ברורה לאחד מהם. בן דוד נחשב פחות מחובר לשטח לעומת דניאל, ונתפס כפרשן ממלכתי ורשמי. "צריך להיות רמטכ"ל או דובר צה"ל" אמרו עליו. דניאל מחובר לשטח ומקצוען. "כשהוא אומר משהו זה נשען על ניסיון, ואצל בן דוד נראה שהוא כותב את הסיכום מהאולפן", אמרו עליו נבדקים. עם זאת דניאל גם מפחיד ומלחיץ , לא ממוקד, היסטרי וחוזר על עצמו.

   

  צבי יחזקאלי מול אהוד יערי 

  אהוד יערי הוא בכיר הפרשנים בעיני הצופים, נכס ונקודת העוגן העיקרית של ערוץ 2. נחשב לפרשן מנוסה, תוסס, חי וברור. "האחד והיחיד בתחומו" אמרו הנבדקים. כל הצופים מכל קשת העדפות הצפייה מעדיפים את יערי על פני יחזקאלי, שנתפס בעבר כפרשן-סלב וכעת כפרשן בלבד. נוכחותו במהדורת החדשות פעוטה והוא מוכר בעיקר מ"לונדון את קירשנבאום". לדעת משתתפי המחקר הוא לא משתווה ליערי מבחינת ידע וניסיון. נקודת החוזק העיקרית שלו היא התחושה שהוא מעורה ומחובר לשטח.

    

  ניצן הורוביץ מול ערד ניר 

  ערד ניר, הפרשן לענייני חוץ של ערוץ 2, נתפס כרציני ומוערך, אך מיושן, מרובע וקר. יותר מגישופחות פרשן מניצן הורוביץ, מתחרהו בערוץ 10. הורוביץ, פחות מזוהה עם מהדורות החדשות, ויותר עם "לונדון את קירשנבאום" והפרוייקטים הדוקומנטרים שלו. הוא סוחף, כריזמטי, דינמי ורענן. "ניצן מדבר עם הידיים, מרתק ומעניין. ערד רציני יותר". נקודת החולשה של הורוביץ היא חוסר ההיכרות איתו. בקרב צופי שתי המהדורות: מי שמכיר את ניצן הורוביץ, מעדיף אותו.

   

  האולפנים

  גם אולפני החדשות הושוו במחקר. מהממצאים עולה כי האולפן של ערוץ 2 מלהיב יותר, חדשני , היי-טקי, מרווח, גדול, מרוחק מהמערכת ומואר, אם כי לטעם צופי ערוץ 10 צבעיו בהירים מדי. השולחן שבמרכזו מעוצב ומרשים, כזה שאינו מסיח את הדעת. האולפן של 10 צפוף, קטן, חשוך וממוקם קרוב מדי למערכת. צבעיו משרים חמימות לדעת חלק מהנבדקים. השולחן בחדשות 10 גדול ביחס לאולפן, עמוס בפריטים וההפרדה בין המגישים לפרשנים מעניקה תחושה של ריחוק.

   

  פינות ותוכניות

  רבים מהצופים לא הבחינו בצמיחת הפינות במהדורת חדשות 10. ייתכן שהן לא נתפסות כ"פינות" אבל זה לא אומר שלא מכירים אותן. רוב הפינות (תרבות, צרכנות, בירוקרטיה) נחוצות לדעת הצופים.

   

  בבדיקת כלל הצופים הדעות חלוקות בעניין גיא לרר, מגיש פינת הספורט. בקרב הצופים הנאמנים לערוץ 10, אגב, הוא דווקא זוכה לאהדה רבה.

   

  מחוץ לפריים-טיים

   

  גם שאר מהדורות היום נבחנו בסקר. "לונדון את קירשנבאום" זכתה לתואר "התוכנית הכי טובה בערוץ 10" לדעת רבים מהנשאלים, שאמרו גם כי הם ממשיכים ממנה לצפייה במהדורה המרכזית. באשר לתחרות שבין "היום שהיה" של גיא זהר (10) ו"מה קורה" של לינוי בר-גפן (2) חלק מהצופים מביעים אהדה זהה לשתי התוכניות, אבל אף אחד לא מעדיף את לינוי בר גפן על פני זהר.


  אולפן שישי. האולפן אהוב, המגיש קצת פחות (צילום: ערוץ 2)

   

  לאהדה יתרה זוכה "חמש בערב עם רפי רשף" בערוץ 10. רשף מוערך כרציני וחם. "הוא היה בחופש, חיכיתי לו", אמרו עליו.

  הצופים אמרו כי הם מתחברים לרשף ממקום אישי. 

   

  למהדורות שישי הבסיס הרעוע ביותר מבחינת נאמנות הצופים. הן סובלות מצפייה "על הדרך". צופי רביב דרוקר ועפר שלח נרתעים מ"אולפן שישי" של יאיר לפיד שנתפס בעיניהם כמתנשא ולא אמין. צופי לפיד רואים את דרוקר ושלח כציניים מדי. אצל דרוקר ושלח נקודת החוזק היא המגישים והאינטראקציה ביניהם, ואצל לפיד נקודות החוזק הן הכתבות והפרשנויות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  יערי. הפרשן האהוב
  צילום: ערוץ 2
  זהר. המגיש האהוב
  צילום: סמדר שילוני
  לאתר ההטבות
  מומלצים