שתף קטע נבחר

"לא יום קל לעבוד בבית השקעות"

מנהל מחלקת המחקר במיטב, שי יצחקי, בשיחה עם ynet: "הלקוחות אינם בפאניקה, אבל הם מציפים אותנו בשאלות". ומה עומד לקרות? "אם השווקים ימשיכו לתפקד באופן נורמלי, ולא יקרסו כמו בשנות ה-30, נראה בקרוב עליות...אבל אין ספק שהצמיחה בישראל תיפגע"

הטלפונים בבתי ההשקעות אינם מפסיקים לצלצל. אין לקוח בענף שוק ההון שאינו מודאג. "זה לא יום קל לעבוד בו בבית השקעות", אומר ל-ynet סמנכ"ל המחקר בבית ההשקעות מיטב, שי יצחקי, "המערכת כולה רותחת. אנחנו מוצפים בפניות של לקוחות. כמובן שהם מודאגים, ושואלים המון שאלות. ועם זאת, ייתכן שמה שמרשים הוא דווקא רמת הבגרות של הלקוחות: הם לא נשמעים בפאניקה, אלא רק בדאגה מובנת. אני חושב שהם די מבינים את המצב. בית השקעות רציני צריך להכין את הלקוחות למשבר כזה, ואני חושב שעשינו כך".

 

משבר בוול-סטריט: כל האירועים והפרשנויות

רשמית: בנק ההשקעות ליהמן ברדרס פשט את הרגל

וול סטריט: כ-500 מיליארד דולר נמחקו ביום אחד

עובדי ליהמן הולכים הביתה: מרגישים סוג של הקלה

דעה: כלכלת ארה"ב עדיין לא פשטה את הרגל 

 

"חברת השקעות שמתנהגת באופן חלק מהלקוחות שואלים שאלות כדי לדעת איך להתמודד עם המצב וחלקם שואלים באופן קונקרטי מה לעשות עם תיק ההשקעות שלהם. בימים כאלה אני שמח שאני במחלקת המחקר ולא מתמודד עם הלקוחות".

 

האם יש לכם לקוחות שמושקעים ישירות בליהמן ברדרס?

 

"אין לנו לקוחות שהשקיעו ישירות בליהמן ברדרס. אבל אני בטוח שיש לקוחות כאלה בישראל".

 

 

ומה יקרה אתם?

 

"למיטב הבנתי, הכסף של הלקוחות הקטנים, גם אם אינו מבוטח באופן רשמי, לא ייפגע".

 

אין ספק שהצמיחה בישראל תיפגע

השיחה עם יצחקי התנהל כחצי שעה לפני פתיחת המסחר, אבל ליצחקי עדיין לא היה מושג מה צפוי לקרות. "סביר להניח שהשווקים יתחילו בירידות משמעותיות", הוא אומר, "איך זה יימשך אחר כך? קשה לדעת, אלה ימים עם תנודתיות מאוד חדה. זה מאוד תלוי במה שיקרה במסחר באירופה, ובהתחלה גם שם צפויות ירידות, אבל אחרי מה שעברנו בשנה האחרונה אני לא פוסל שום דבר".

 

ומה צפוי לקרות בהמשך? האם המשבר מתקרב לסיומו?

 

"אני חושב שמה שקרה בשבועות האחרונים הוא חסר תקדים ברמה של כמה עשרות שנים. קשה לדעת אם הגענו לתחתית. אין ספק שהמחירים בבורסות בעולם, בוודאי בוול-סטריט, הם מחירי סוף עונה, אבל השאלה היא - האם הם יתחילו בקרוב לעלות. אם, בניגוד למה שקרה בשנות ה-30, המערכת הפיננסית תמשיך לתפקד, המחירים צריכים עכשיו לעלות".

 

"הממשלה האמריקנית עשתה, למעשה, מבחן לשווקים: היא אמרה להם, עכשיו אתם תצטרכו להתמודד לבד, וזה בניגוד למקרה של פאני ופרדי, שבו הממשלה נאלצה לעזור לשוק. אם השוק יעבור את המבחן הקשה הזה, המשבר יסתיים".

 

עד כה, נראה היה כאילו המשק הישראלי הוא אי של יציבות. הבורסה, אמנם, יורדת גם כאן, אבל בינתיים זה לא נראה כאילו המיתון הגיע לכאן. האם זה עומד להשתנות?

 

"אין ספק שהצמיחה בישראל תרד משמעותית. לא אתפלא אם הצמיחה תהיה מתחת להערכות הקיימות, שהן 3%".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבורסה בתל-אביב: "יום קשה"
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים