שתף קטע נבחר
צילום: AP

ארה"ב מלאימה את AIG

הבנק המרכזי האמריקני ילווה לענקית הביטוח 85 מיליארד דולר כדי למנוע את החרפת המשבר הכלכלי העולמי. הממשל יקבל 80% מהבעלות על החברה ווטו על החלטות משמעותיות שלה

הבנק המרכזי של ארצות הברית, ה"פדרל רזרב", יעניק הלוואה בסך 85 מיליארד דולר לענקית הביטוח AIG כדי למנוע את קריסתה. כך הודיע הבנק הלילה (יום ד'). דירקטוריון הפד הודיע כי הבנק יעניק ל-AIG את ההלוואה כדי למנוע מה שהוגדר על ידיו כ"כישלון לא רגיל שעלול לגרום להתמוטטות כלכלית".

 

מדובר בהלאמה, למעשה, של חברת הביטוח הגדולה בעולם: הממשל יקבל בתמורה את השליטה (79.9%) בחברה.

 

 

AIG סובלת מקשיים לאחר פשיטת הרגל של בית ההשקעות 'ליהמן ברדרס' עלה חשש כי גם חברת הביטוח תקרוס, שהתבטא גם בצניחה של בערך מנייתה, שירד בשנה האחרונה בלמעלה מ-95%.

 

מהודעת הפד עולה כי הבנק יהפוך, למעשה, לבעל שליטה ב-AIG: הפד יקבל וטו על כל צעד משמעותי שתבצע החברה, ובכלל זה וטו על תשלום דיבידינדים.

 

"דירקטוריון הפד החליט שבמצב הנוכחי כישלון לא רגיל של AIG עלול להחמיר את מצב השביר גם כך של השווקים, להחמיר בכך את הפגיעה ברווחת משקי הבית ולהחריף את אי-היציבות הכלכלית", נמסר מהפד. הפד מסר כי ההלוואה, שמבוטחת באמצעות נכסי החברה, נועדה לעזור לחברת הביטוח לעמוד בהתחייבויותיה. וכי היא תוחזר ממכירות עתידיות של נכסי החברה.

 

שר האוצר האמריקני, הנרי פולסון, מסר כי: "אנו מתואמים עם הפד במאמץ להחזיר את היציבות לשווקים". 

 

חשש מפני קריסת AIG

ארצות הברית והעולם סובלים מאחד המשברים הפיננסיים הקשים בהיסטוריה. המשבר התבטא אמש בקריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, אחד הגופים הפיננסיים הגדולים בעולם, שהכריז על פשיטת רגל. הממשל, המתנגד עקרונית לסיוע לעסקים, מוצא עצמו בהתלבטות תמידית אם להיחלץ לטובתם במצב הנוכחי. המימשל הלאים לאחרונה את שתי חברות המשכנתאות הגדולות בעולם, פאני מיי ופאדי מאק, אך מאידך סירב לסייע לליהמן ברדרס. 

 

מוקדם יותר היום פנו ראשי הפד, בניסיון לסייע לחברת הביטוח, אל בנקי ההשקעות גולדמן זאקס וג'י.פי.מורגן וביקשו מהם להעמיד לחברה הלוואה של בין 75-70 מיליארד דולרים. זאת, למרות הצהרתם כי הם מתנגדים לניסיון ממשלתי להציל מקריסה את בנק ההשקעות הענק, ליהמן ברדרס.

 

לפני מספר חודשים רכש ג'י. פי מורגן את בית ההשקעות בר סטרנס על ידי מימון אותו קיבל מהקונגרס.

 

חברת דירוג האשראי S&P הורידה אתמול את דירוג האג"חים של AIG מ-AA מינוס ל-A מינוס ובמודיס חתכו את הדירוג מ-AA3 לרמה של A2. גם חברת הדירוג פיטץ', הצטרפה לחברותיה והורידה את הדירוג של ענקית הפיננסים והביטוח. 

 

משמעות המהלך היא הודאה בכך שהחברה תתקשה לגייס הון על-מנת לעמוד בהתחייבויותיה. מודי'ס הזהירה, שתמשיך ותוריד את הדירוג של חברת הביטוח הגדולה בעולם אם הממשל הפדרלי יקצה לה סיוע כלכלי. כלומר מודי'ס חוששת כי הקצאת האשראי תאותת כי החברה לא מסוגלת לגייס את ההון הנדרש בעצמה.  

 

הורדת הדירוג תביא למצב בו חברות אחרות הקשורות עם החברה עלולות לבקש ערבויות נוספות בסך 14.5 מיליארד דולר. הורדת דירוג זו גם תביא את החברה למצב בו תאלץ לסיים את ההתקשרות עם לקוחות בחוזי ביטוח מסוגים מסויימים, שיכולה להביא גם לגל נטישות נרחב של לקוחות החברה.

 

גם מנהלת קרן האג"ח הגדולה בעולם פימקו, שבבעלות ביל גרוס, הודיעה כי היא מוכנה להושיט יד ל-AIG ולסייע לה בקשיים הכלכליים אליהם נקלעה. הקרן הודיעה כי תעניק ערבות של 760 מיליון דולר לאגרות חוב שהנפיקה חברת הביטוח. פימקו הייתה זו שרכשה לפני כמה חודשים את תיק אגרות החוב מגובות המשכנתאות מידי בנק הפועלים.

 

הערבות מתבצעת באמצעות הנפקת ניירות ערך מסוג CDS) credit default swap) אשר מהווים הסכם בין הצדדים המאפשר להעביר את סיכוני האשראי מהחברה לגורמים אחרים. אם AIG תפשוט את הרגל, ניירות אלה ייפרעו.

 

ההשקעה ב-CDS הפכה למאד פופולרית בתקופה של משבר האשראי. מי שרוכש את אגרת החוב מהמר למעשה כי החברות יתאוששו, מאחר והממשל האמריקאי לא יתן להן ליפול. הקריסה של ליהמן ברדקס מעמידה את ההימור הזה במבחן רציני, אך בינתים AIG יכולה להינות מהספק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים