שתף קטע נבחר

קדימה, בלי מעוף

מערכת הבחירות לראשות קדימה לא משאירה אחריה רושם גדול מדי. הקמפיין לא כפה את עצמו על אף אחד, לא קפץ לעין או עורר מהומות. למפלגת מרכז ישראלית יש זכות קיום, אך עליה להוכיח שהיא באמת מנסה להוביל לשינוי ולמנוע קיפאון מחשבתי ומעשי

כבר עכשיו ברור שהרבה מעוף לא היה כאן. גם לא חזון גדול, בקושי קצת אנרגיות. מערכת הבחירות לראשות קדימה מגיעה לשיאה, והיא לא משאירה אחריה רושם גדול מדי. כפי שהיתה, כך היא עברה: חיוורת, שקטה ולא מבריקה. מי שרצה להתעלם ולשכוח ממנה בחום יולי-אוגוסט, יכול היה לעשות זאת בקלות. הקמפיין לא כפה את עצמו על אף אחד. הוא לא קפץ לעין, לא איתגר אינטלקטואלית, ולא עורר מהומות גדולות. הוא פשוט עבר. מה זה אומר עלינו, מה זה אומר על המועמדים.

 

הבחירות בקדימה - עדכונים אחרונים:

 

ולמרות זאת, דברים רבים קרו במערכת הבחירות הזו: ציפי לבני גילתה את הפוליטיקה, את האנשים שעושים אותה ואת העובדה שאי אפשר בלעדיהם; שאול מופז גילה את עוצמת הסקרים ואת כוחה של התקשורת; אבי דיכטר גילה איך אפשר לעשות את כל הטעויות האפשריות ולחזור עליהן פעם אחר פעם; ומאיר שטרית גילה שלעולם יהיה שבוי של תדמיות שלא יאפשרו לו להמריא באמת. אה, וגם אהוד ברק גילה משהו: הוא גילה לנו, בעת שלחץ לקיום הפריימריז, עד כמה הוא לא באמת מבין פוליטיקה, עד כמה הוא לא מחובר לאותו חלק בגוף שאמור לנווט אותו נכון במהלכיו הציבוריים. מי שרצה לקבור את קדימה במאבקים פנימיים - דווקא העיר אותה מחדש לחיים.

 

במובן מסויים, הבחירות היום יגלו לציבור הישראלי את פרצופה האמיתי של קדימה, יחשפו את חלקיה הפנימיים ואת דרך מחשבתה, את כוונותיה ואת תוכניותיה. לראשונה, מפלגת השלטון הגדולה נאלצת להתמודד עם עצמה, עם דרכה, עם עתידה. הדמוקרטיה והאינטליגנציה הפנימיות של קדימה, שנקברו בתחילת הדרך תחת תוכניותיו הגרנדיוזיות והכמעט דיקטטוריות של אריק שרון ושות', יוצאות היום לאור השמש ומחייבות את קדימה ואת מתפקדיה לחשוב. לבד. בלי גלגלי עזר ובלי מבוגר אחראי שמלווה אותם. היום, קדימה יכולה להשתחרר מהנכלוליות שלה, ולעלות על דרך הישר.

 

המבחן של מתפקדי קדימה אינו קל: הבחירה שלהם היא בין בעיקר שני אנשים שספק אם הגיעו לבשלותם, ספק אם היינו רוצים אותם בראש לולא הנסיבות המיוחדות שנוצרו כאן בחודשים האחרונים. אבל בפוליטיקה הבחירה היא מתוך היצע קיים, ולא מתוך פנטזיה. לכן, אין ברירה, ומתפקדי קדימה צריכים לבחור היום בין מי שספק התבשלה מספיק לאורך שנותיה בפוליטיקה ומי שמוקפת בחבורת אנשי פורום החווה של שרון - ובין מי שבחר להפקיד את עצמו במהלך קמפיין הבחירות שלו בידיהם של יועצים אולטרה-ימניים, שדחקו אותו להכפיש את המתחרה, להאשים אותה בוויתורים לערבים ובגזענות.

 

הבחירות היום בקדימה הן ברירת מחדל שלטונית, שנולדו בלידה שלא בדרך הטבע. אלה בחירות שנועדו למחוק בושה אחת, ולהחליף את הדיסקט של קדימה, שהבטיחה פוליטיקה אחרת, ונתקלה חיש מהר במציאות הפוליטית הישראלית. בניגוד למה שנהוג לחשוב, למפלגת מרכז ישראלית יש זכות קיום, אולי אף חובת קיום. אך כדי שהזכות הזו תעמוד לה גם בשנים הבאות, עליה ועל מנהיגיה להוכיח כי היא באמת מנסה להוביל לשינוי נורמטיבי, לשינוי שיצדיק את זכות קיומה ואת המטרה שלשמה קמה: להוביל לשינוי במבנה הפוליטי הישראלי, ולמנוע קיפאון מחשבתי ומעשי. עד כה, קדימה ומי שעומד בראשה כעת, כבר הוכיחו שגם את המציאות אפשר לכופף. ממחר והלאה, קדימה והעומד, או העומדת בראשה - יצטרכו להוכיח שאת המציאות אפשר גם לשנות, ולא רק לכופף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השרה ציפי לבני מצביעה
צילום: ירון ברנר
אבי דיכטר בשטח
צילום: אמיר כהן
מאיר שטרית מברך
צילום: אבי מועלם
צילום: עידו ארז
שאול מופז בקלפי
צילום: עידו ארז
מומלצים