שתף קטע נבחר

"שרון היה אומר: לא לתינוק הזה פיללתי"

לפני כשלוש שנים הקים אריאל שרון את קדימה, אך היום היא ניגשה לקלפיות כמפלגה שונה לגמרי. רענן גיסין, שהיה יועצו של שרון, טוען שלבני אינה "יורשת" של היו"ר הראשון ושהמפלגה כיום היא החמצה. ארנון פרלמן, שהיה ראש אגף התקשורת במשרד רה"מ, סבור: "המועמדים אפרוריים"

"הטענה שלבני היא יורשת של שרון היא ספין מתוחכם. הפריימריז נשלטים על-ידי יועצי התקשורת, והם מנסים לשדר את המסר הזה" - כך אמר אמש (יום ד') בשיחה עם ynet ד"ר רענן גיסין, ששימש בעבר כיועץ התקשורת של אריאל שרון.

 

מחליפים ראש: סיקור מיוחד

קדימה, בלי מעוף / אטילה שומפלבי מנתח

דיכטר שחה בים, לבני הטמינה פתק בכותל

 אולמרט הבטיח: "עוד נתראה"

לבני ביקשה שעה הארכה - וקיבלה חצי

 

"אם שרון היה מתעורר היום, הוא היה אומר - לא לתינוק הזה פיללתי", אומר גיסין. "לא כל כך חשוב מי יזכה היום, זה לא מורשת ולא יורשת. האמת הפשוטה והמרה היא שהאיש שהקים את קדימה - לא הקים לו יורשים. קדימה היא תקווה שהוחמצה".

 

גיסין סבור כי בשלב שבו שרון אושפז, קדימה עדיין הייתה מפלגה בהתהוות והוא לא הספיק לייצר מורשת. "שרון ליכד סביבו אנשים מוכשרים, שיוכלו לתרום כל אחד בתחומו", הוא טוען, "במובן הזה, הוא היה 'מהנדס פוליטי' שידע כיצד ליצור הרכבים שיסייעו לו למימוש מטרותיו המדיניות והפוליטיות. שרון הקים את קדימה על מנת שתשמש לו כמסגרת לכוח הפוליטי שהיה זקוק לו לצורך מימוש תהליך ההתנתקות.

 

"הוא ראה את המפלגה ככלי, כמכשיר פוליטי, שיאפשר לו בשלב הראשון לממש את הגישה המדינית - ממצב בו ישראל מתגוננת למצב בו ישראל יוזמת. השלב הבא היה להקים מפלגת מרכז, שכן אנשים נואשו מהשמאל והיו מפוכחים לגבי כך שאי-אפשר ליישם את חזון ארץ ישראל השלמה".

  

גיסין סבור שהמועמדים לראשות קדימה הם פוליטיקאים מוכשרים, אך אינו בטוח כי הם אכן ראויים ויכולים להנהיג. לטענתו, כעת ניצב בפניהם המבחן האמיתי: "חובת ההוכחה עליהם, והמבחן הראשון הוא היכולת לגייס את הכוחות ולהקים קואליציה רחבה ככל שניתן, שתהיה מסוגלת להתמודד עם האתגרים העומדים לפתחה של מדינת ישראל, כגון האיום האיראני והצונאמי הכלכלי".

 

את מי מעניין ראש הממשלה?

יועץ התקשורת ארנון פרלמן, מי שהיה ראש אגף התקשורת במשרד ראש הממשלה ויועץ התקשורת של שרון, אמר

בשיחה עם ynet כי מועמדי קדימה הנוכחיים לא סחפו את הציבור. לדבריו, המתמודדים על ראשות המפלגה הם "אפרוריים" ולא עוררו עניין בבחירות. גם מספר הבוחרים הקטן מנע מהציבור להיות מעורב בנעשה שכן המועמדים פעלו מול המתפקדים באופן פרטני.

 

פרלמן אומר כי על אף המשמעות הרבה שיש לבחירות הללו למדינת ישראל, הבחירות נותרו בצביונן בחירות פנימיות בלבד. לדבריו, מדובר בכשלון של המועמדים, של התקשורת, ושלנו כציבור. "הציבור משועמם, הוא לא מתעניין בבחירות", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. לא מה שחלם
צילום: איי אף פי
לבני. ספין של יועצים
צילום: AP
צילום: רפי בן חקון
גיסין. לא מורשת ולא יורשת
צילום: רפי בן חקון
פרלמן. הציבור משועמם
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים