שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP

אולמרט צפוי להתפטר ביום ראשון

שרי הממשלה ישמעו כנראה ביום ראשון מראש הממשלה, אהוד אולמרט, על התפטרותו. אחר כך יקבע פגישה עם הנשיא פרס, שצפוי לחזור מניו-יורק בסוף השבוע הבא

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, צפוי להודיע על התפטרות ביום ראשון. הוא יודיע לשרים בישיבת הממשלה על סיום תפקידו, ואחר כך יודיע על כך לנשיא המדינה, שמעון פרס. המועד המדויק לפגישה עם פרס ייקבע בתיאום עם בית הנשיא, וייתכן כי הדבר לא יתרחש כבר ביום ראשון אלא רק לאחר שובו של פרס מעצרת האו"ם בניו-יורק, שם הוא צפוי לנאום באמצע השבוע.

 

מערכת הפריימריז נפתחה לאחר שראש הממשלה, אהוד אולמרט, הכריז בסוף יולי בעיצומה של החקירה נגדו כי החליט לפרוש. בשיאו של הנאום שנמשך כמעט 10 דקות, אמר אולמרט: "כאשר יבחר יושב ראש חדש למפלגה, אתפטר מתפקידי כראש ממשלה כדי לאפשר ליושב ראש להרכיב ממשלה אחרת במהירות וביעילות. אפנה את מקומי כראוי בצורה מכובדת הוגנת ואחראית כפי שנהגתי בכל תקופת כהונתי, ואחר כך אוכיח את חפותי וניקיון ידיי".

 

פרישתו של ראש הממשלה משמעותה התפטרותה של הממשלה כולה, אחר כך תעבור האחריות לנשיא המדינה, שמעון פרס. על-פי החוק, יצטרך פרס, לאחר שיתייעץ עם נציגי הסיעות השונות בכנסת, להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מהח"כים - סביר להניח על ציפי לבני שניצחה בפריימריז בקדימה. בכל מקרה יו"ר העבודה, אהוד ברק, לא יוכל להרכיב את הממשלה, משום שהוא אינו חבר כנסת.

 

לחבר הכנסת שעליו תוטל משימת הרכבת הממשלה יינתנו 28 ימים לביצוע המשימה. הנשיא יהיה רשאי להאריך תקופה זו ב-14 ימים. אם האדם שאותו מינה הנשיא לא יצליח להרכיב ממשלה או יציג ממשלה שלא תזכה באמון הכנסת, יוכל הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר שלרשותו יעמדו עוד 28 ימים.

 

אם גם חבר הכנסת השני, לא יצליח להרכיב ממשלה או שהנשיא יעריך שאין אפשרות להשגת רוב בכנסת - יוקדמו הבחירות והן ייערכו בתוך 90 יום. פרט לאפשרויות הללו יכולים גם חברי הכנסת עצמם להשפיע על הנשיא במקרה ו-61 מהם יודיעו לו באופן רשמי, כי הם תומכים בחבר כנסת אחד לתפקיד ראש הממשלה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט. שלום ביום א'?
צילום: AP
מומלצים