שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP

לבני ניצחה ב-431 קולות; מופז התקשר לברך

ספירת קולות האמת בקדימה סיפקה את הדרמה של הלילה הזה: מתוצאות רשמיות עולה, כי לבני ניצחה ב-431 קולות בלבד. שרת החוץ קיבלה 43.1% מקולות הבוחרים, לעומת 42% לשר התחבורה. מופז התקשר הבוקר ללבני ובירך אותה על הניצחון

בתום דרמה לילית, יש יו"ר חדש בקדימה. מדגמי הטלוויזיה חזו ניצחון בפער מרשים של כ-10% לציפי לבני, אבל בשעות הלילה (יום ה') התחוללה דרמה של ממש סביב נתוני האמת. מספירת הקולות עולה כי שרת החוץ, ציפי לבני, ניצחה בפער של 431 קולות בלבד. יריבה למרוץ, שר התחבורה שאול מופז, התקשר אליה ובירך אותה על ניצחונה.

 

לאחר שהתקבלו התוצאות מוועדת הבחירות נשמעו קולות שמחה מביתה של שרת החוץ בתל-אביב. מן הבית נשמעו קריאות: "הו הא מי זה בא - ראש הממשלה הבא". לבית הגיעו בשעות הלילה תומכים רבים, ביניהם שר האוצר רוני בר-און. רק בשעות הבוקר יצאה לבני מפתח ביתה כדי לשאת נאום ניצחון ברחוב. כשמאחוריה תומכים שליוו אותה לאורך הלילה, אמרה לבני: "אני ניגשת לתפקיד הזה בחרדת קודש", והבטיחה לפעול להרכבת ממשלה בהקדם.

 

בסופו של לילה מורט העצבים עבור המתמודדים התבררו תוצאות האמת: עבור לבני הצביעו 43.1 אחוזים המצביעים (16,936 קולות), מופז קיבל 42 אחוזים (16,505), שטרית 8.5 אחוזים (3,327) ודיכטר 6.5 אחוזים (2,563). בסך הכל הצביעו 53.7 אחוזים מ-74 אלף מתפקדי המפלגה.

 

"לא ניתן למשול על קול אחד"

ועדת הבחירות החליטה לדחות את עתירת נציגי השר מופז, אשר ביקשו לדחות את פרסום תוצאות הבחירות - על פי סמכותה מכוח תקנון קדימה. הוועדה הפנתה את העותרים לאפשרותם לערער בפני בית הדין של המפלגה. בא כוחו של מופז, עו"ד יהודה ויינשטיין, אמר בעקבות ההכרזה על ניצחונה של לבני, כי ימליץ למופז לערער לבית הדין של המפלגה על תוצאות הבחירות.

 

ויינשטיין הסביר כי לבני אמנם זכתה ב-431 קולות יותר ממופז, אך קלפי שנפסלה ברהט מנתה 430 קולות. "אי אפשר למשול בישראל על קול אחד, זה בלתי תקין". בסופו של דבר, נראה כי מופז ויתר על האפשרות לערער על תוצאות הבחירות, לאחר שהתקשר ללבני ובירך אותה על תוצאות הבחירות. 


התוצאות הרשמיות

 

התמודדות צמודה ודרמטית

ראש מטה הבחירות של לבני, ח"כ יוחנן פלסנר, אמר בצאתו מוועדת הבחירות כי "ההתמודדות היתה צמודה ודרמטית באופן בלתי רגיל, אני שמח שניצחנו. האתגר של לבני יהיה ללכד את המפלגה ולהוביל להרכבת ממשלה יציבה".

 

מנגד, אמרה במהלך הלילה ח"כ רונית תירוש, התומכת במופז. "גנבו לנו את שמחת הניצחון. היו בבחירות דברים שלא יעשו. השופט ארבל צריך למנוע כל הצהרת ניצחון מצד לבני". במטה לבני לא התרגשו: "התוצאות סופיות. את כל הערעורים הוא כבר ירה. היא ניצחה".

  

בשעות הערב נזהרה לבני שלא לצאת ולהכריז על נצחונה בטרם עת. היא הסתפקה בטלפון לאנשי המטה שלה, שבו אמרה: "נלחמתם כמו אריות ומול בעלי אינטרסים והייתם פשוט מדהימים. אנחנו עוד ניפגש ונגיד את כל הדברים האלה גם אחד על אחד, אבל הייתם פשוט מדהימים. הטובים ניצחו".

 

לאורך היום, הביעה לבני דאגה משיעור ההצבעה הנמוך, נתון שעשוי היה להעניק את הבכורה למופז, שנהנה מיתרון ארגוני. היא ביקשה להאריך את ההצבעה בשעה. ועדת הבחירות המרכזית בקדימה אישרה להאריך את ההצבעה בחצי שעה, לאחר שנדחו העתירות של שאול מופז ומאיר שטרית. עד 21:30 הצביעו כ-50% מהמתפקדים.  

 

ח"כ אלקין: המדגמים טעו בגדול

נתוני האמת הפיחו תקוות חדשות במטה מופז. עשרות פעילים שעזבו את המטה בגבעתיים בסביבות 23:00 חזרו מבתיהם, הגיעו לחדר המצב וקיבלו את תוצאות האמת מהשטח. חבר הכנסת זאב אלקין, מתומכיו של מופז שהגיע למטה בגבעתיים, אמר ל-ynet בעקבות תוצאות האמת: "נדרוש ספירה חוזרת בכל הקלפיות. אמרתי מראש שצריך לחכות לתוצאות בשטח ולא להסתמך על המדגמים. בכל מקרה שלא יהיה, המדגמים טעו בגדול".

 

למשך שעות אחדות, קם לתחייה "חדר המלחמה" החדש של מופז. אחד מאנשי המטרה אף הגדיל ואמר, כי "יש סיכוי ששאול עוד ינצח הלילה".

 

הפעיל סיפר בשיחה עם ynet: "מתרחשת כאן דרמה אמיתית.

אחרי שראינו את מדגמי הטלוויזיה הוכנו בהלם, ורובנו הלכו הביתה. אבל תוצאות האמת מבשרות שהיה מוקדם מדי להספיד אותנו. הגענו לכאן ותוצאות האמת מבשרות טוב. זה הולך להיות אולי יום כיפור של כל מנבאי השחורות".

 

גם השר שאול מופז שעזב את המטה זמן קצר לאחר פרסום המדגמים הטלויזיוניים עשוי לחזור בקרוב למטה. בשיחה עם מספר פעילים ביקש מהם מופז להישאר במטה, ואמר כי בכוונתו להגיע בהמשך הלילה. 


פורסם לראשונה 18/09/2008 02:14

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצחון ב-431 קולות. לבני
צילום: AP
צילום: AFP
מצמצם. מופז
צילום: AFP
צילום:  ג'ורג' גינסברג
המטה קם לחיים
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים