שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נפטרה אשת התיאטרון עליזה עליון ישראלי

  עליון-ישראלי, ממייסדות קבוצת התיאטרון הירושלמי, נפטרה בשבת ממחלת הסרטן. הלוויתה תיערך בצהריים בהר המנוחות

  לאחר שלוש שנים של מאבק במחלת הסרטן נפטרה אמש השחקנית, המחזאית והמשוררת עליזה עליון ישראלי, שהיתה ממייסדי קבוצת התיאטרון הירושלמי. עליון ישראלי היתה בת 60 במותה והותירה אחריה בעל, אמנון ישראלי ובן, ישי. הלווייתה תיערך היום (א', 21.9) ותצא בשעה 15:45 מבית הלווית הספרדי החדש שבהר המנוחות שבגבעת שאול.

   

  בקבוצת התיאטרון הירושלמי אבלים על מות חברתם. "עליזה היתה ממייסדות הקבוצה בה יצרה וכתבה את רוב מחזותיה", אמרו ל-ynet חברים בקבוצה, "היא היתה איתנו עד מותה, שותפה גמורה לכל תהליך העבודה על ההצגה 'רונדו' שעלתה במסגרת פסטיבל ישראל ולכתיבת ספר על הקבוצה שעתיד לצאת בקרוב בהוצאת "ידיעות אחרונות". בתקופה האחרונה חלה התדרדרות במצבה ובחודש האחרון היא היתה מאושפזת. זו אבידה גדולה".

   

  המחזה "רונדו" היה מהמחזות החשובים שכתבה, ועל כתיבתו עמלה במשך 20 שנה. המחזה עסק בחברה של ילידי הארץ, הנפגשים על חוף הים לאחר 30 שנה שלא התראו. סיפור חייהם הוא גם סיפורה של מדינת ישראל. "עליזה היתה אישה מיוחדת במינה. אצילית, חכמה, יפה ואוהבת אנשים. היא היתה אמנית גדולה בעלת חשיבה מקורית ויכולת לגעת בנימים העדינים ביותר של החיים ולתת להם ביטוי אמנותי ברמה הגבוהה ביותר", אמרו בקבוצת התיאטרון הירושלמי.

   

  עליון-ישראלי גדלה באשקלון, ואת שירותה הצבאי העבירה בירוחם. לאחר מכן, לאורך שנים בהן גרה בעיירות פיתוח, התעצבה תפיסת עולמה שהשפיעה רבות על כתיבתה שהתאפיינה בפיוטיות.

   

  מתחילת דרכה של הקבוצה הירושלמית, עליון ביחד עם גבריאלה לב, רות וידר-מגן וג'ויס מילר שמה לעצמה כמטרה ליצור תיאטרון המושפע מהמקורות היהודיים ולחבר בין שפת התיאטרון המודרני-מערבי לשפת המדרש היהודית העתיקה.

   

  "יחד עם חברותיה היא נלחמה בכל גוף ממסדי, בדעת הקהל שבתחילת הדרך היה קשה לו לקבל את החומרים בהם עסקה הקבוצה ולמרות זאת הצליחה להוביל אותה להכרה", אמרו בקבוצה הירושלמית. כמחזאית הבית של הקבוצה נתנה עליון ביטוי לצלילים ולשפה המיוחדת לה.

   

  בין מחזותיה היו גם: "אנשים רכים", "עיר כמו אגדה", "מהומה בארץ המילים", "מעשה ברוריא", "אלף אסתר והסתר", "אפילו הציפורים", "על מיטה ומיתות", "גיסתי ואני", "השביתה הגדולה", "שיח היסמין", "סוטה" ו"תפילות פשוטות".

   

  בחלק מהמחזות גם שיחקה. לאורך השנים זכתה במסגרת התיאטרון בפרסים רבים, בהם פרס אונסקו ליום האישה הבינלאומי, פרס פסטיבל עכו, ציון לשבח מטעם פסטיבל אדינבורו, פרס מרגלית ופרס פסטיבל הארץ המובטחת בלודז'.

  את לימודי התיאטרון סיימה בחוג באוניברסיטת תל-אביב והיתה שותפה בין היתר גם להקמת להקת "לה מאמא" בישראל, בה גם השתתפה כשחקנית. כמו כן, לימדה בבית הספר לתיאטרון חזותי ובמכללת אמונה כמו גם באוניברסיטה העברית בירושלים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עליון-ישראלי ז"ל. ממייסדות הקבוצה
  לאתר ההטבות
  מומלצים