שתף קטע נבחר

גולדמן ומורגן יהפכו לבנקים בפיקוח ממשלתי

שני בתי ההשקעות הגדולים האחרונים שנותרו, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי, ישנו את מעמדם ויוכלו ללוות כספים מהבנק המרכזי ולקבל פקדונות

בתי ההשקעות בוול סטריט נעלמים: שני בתי ההשקעות הגדולים האחרונים ששרדו את המשבר הפיננסי בארה"ב, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי, ייהפכו לבנקים רגילים הנמצאים בפיקוח הפדרל ריזרב. השינוי במעמדם של שני הגופים אושר על ידי הפדרל ריזרב, לבקשתם. 

 

 

בשבוע שעבר נעלמו שני בתי השקעות נוספים - ליהמן ברדרס שפשט רגל ומריל לינץ' שנמכר לבנק אוף אמריקה. לפני כמה חודשים קרס גם בית ההשקעות בר סטרנס.

 

במסגרת השינוי במעמדם, יוכלו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי ללוות כספים מהבנק המרכזי, דבר שיגדיל את הנזילות שלהם. כמו כן הם יוכלו לקבל פקדונות.

 

הרווחים התכווצו, המניות ירדו

"אנו מאמינים כי גולדמן זאקס, שיעבור לפיקוח הפד, ייתפש כמוסד בנקאי יציב ובטוח יותר, והמוניטין שלנו רק ישתפרו", אמר מנכ"ל הבנק, לויד בלנקפיין. לדבריו, כעת יעמוד לרשות הבנק מגוון רחב יותר של מקורות מימון מה שיאפשר לו לשמור על יציבות בתקופה הקשה.

 

מוקדם יותר העריכו אנליסטים כי גולדמן זאקס ומורגן סטנלי יתקשו לשרוד את המשבר בעקבות מחנק האשראי הקיים בשוק האמריקני, ואף סברו כי הם יצטרפו לעמיתיהם שכבר קרסו.

 

הרווח הנקי של מורגן סטנלי בשלושת הרבעונים האחרונים צנח ב-41% והסתכם ב-3.9 מיליארד דולר בלבד. הכנסותיו ירדו ב-20% ל-22.9 מיליארד דולר. בשבועות אחרונים הוא ניהל מגעים על מיזוג עם כמה גופים פיננסיים, אך ללא תוצאות. הרווחים של גולדמן זאקס התכווצו באותה תקופה ב-47% ל-4.3 מיליארד דולר בלבד. הכנסותיו ירדו ב-25% ל-49.9 מיליארד דולר.

 

מניות מורגן סטנלי צנחו ב-69% בשבוע האחרון. מניות גולדמן זאקס ירדו ב-16%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנזילות תגדל. מורגן סטנלי
צילום: איי פי
מומלצים