שתף קטע נבחר

בשל ממשלת המעבר: פוצץ הדיון למינוי שופטים

שופטי בית המשפט העליון טענו שאין לוועדה סמכות למנות כעת שלושה שופטים נוספים. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הוזעק לדיון והתנגד לעמדה זו - אך העימות החריף הסתיים בפיצוץ הישיבה

פיצוץ בוועדה למינוי שופטים. הוועדה למינוי שופטים התכנסה בצהריים (יום ב') בניסיון נוסף לאשר את מינויים של שלושה שופטים חדשים לבית המשפט העליון. ואולם, בתוך זמן קצר הפך הדיון לדרמה של ממש, לאחר ששופטי בית המשפט העליון קבלו על עצם התכנסות הוועדה לאחר התפטרות הממשלה, וטענו כי אין לוועדה סמכות לקבוע מינויים חדשים.

 

על רקע חוסר הוודאות הפוליטית, בפתח הישיבה טענו נציגי העליון, הנשיאה דורית ביניש והשופטים אדמונד לוי ואילה פרוקצ'יה, כי לוועדה אין סמכות למנות שופטים חדשים בעקבות הגדרתה של הממשלה כממשלת מעבר. הם התבססו על פסיקת בית המשפט העליון בעבר בפסק דין לנדשטיין.


פרידמן וביניש, היום בישיבה (צילום: גיל יוחנן)

 

בעקבות זאת, יתר חברי הוועדה הנדהמים - השרים פרידמן וגדעון עזרא, יו"ר לשכת עורכי הדין יורי גיא-רון,

 עו"ד פנחס מרינסקי וחברי הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) ואורית נוקד (עבודה) - פנו ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כדי שישמיע את דעתו. 

 

מזוז בא במיוחד לחדר הישיבות ובמשך דקות ארוכות הסביר כי לוועדה ישנה סמכות חוקית ומשפטית, ושטח בפני החברים את הנימוקים לכך. רוב חברי הוועדה תמכו בעמדתו, אולם השופטים התעקשו - ולאחר דקות ארוכות של ויכוחים התפזרה הישיבה.

 

יש לציין כי בעקבות חוק חדש, הקובע שנדרש רוב של שבעה חברים מתוך תשעה למינוי בעליון, אי אפשר היה לקיים את הצבעה ללא השופטים - למרות רצונם של חברי הוועדה האחרים.

 

"לא הצלחנו לשכנע את השופטים"

לאחר הדיון אמרה ח"כ נוקד: "כשאני שומעת את שופטי העליון מדברים על מניעוּת משפטית, אני חושבת שלי כחברת ועדה לא נותר אלא לכבד את דעתם".

 

לדברי ראש לשכת עורכי הדין, גיא-רון, הישיבה לא התפוצצה אלא

 פוזרה. "שופטי העליון הביעו עמדה אחראית ורצינית וביטאו קושי משפטי. היועץ המשפטי לממשלה הביע את עמדתו וקבע שאין מניעה. רוב חברי הוועדה סברו שניתן לבחור והיה ניסיון לשכנע את שופטי העליון, ניסיון שלא צלח".

 

גם חבר הכנסת גלעד ארדן אמר כי הוא מאשר את עמדת שופטי העליון ברמה העקרונית, אולם אינו רואה מבחינת הוועדה שום בעיה משפטית או ציבורית לבחור בשופטים חדשים. עו"ד מרינסקי טען כי מזוז הציג חוות דעת רהוטה ועניינית, ולכן "אינני מבין מדוע שופטי העליון התנגדו לה".


פורסם לראשונה 22/09/2008 13:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיוכים, לפני הפסקת הישיבה
צילום: גיל יוחנן
ביניש ליד פרידמן. עמדה נחרצת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים