שתף קטע נבחר

היועמ"ש: אין תשתית להעמדת הרב מצגר לדין

עמותת "אומץ" תבעה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב הראשי בגלל "עריכת נישואין של פסולי חיתון", פרסומים אודות הצעה מינית בחו"ל ומימון נסיעות הרב לחו"ל. משרד היועץ המשפטי לממשלה: לא נותן הכשר ציבורי למעשים הנטענים, אך אין תשתית לפתוח בחקירה

עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי כותב היום (ב') בתשובתו לעמותת "אומץ" כי אין תשתית ראייתית להעמיד לדין את הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, לדין. תשובתו של נזרי התקבלה בעקבות פניית "אומץ" ליועץ המשפטי לממשלה כי תיפתח חקירה פלילית נגד הרב בשלושה עניינים: "עריכת נישואין של פסולי חיתון ממניעים זרים", "הצעה בעלת אופי מיני מצד הרב לצלם צרפתי" ו"מימון נסיעות הרב לחו"ל על ידי גורמים חיצוניים שונים".  

 

בתשובתו כותב נזרי כי לגבי עריכת נישואין פסולי חיתון - החשד שעולה לכאורה הינו ביצוע עבירת הפרת אמונים, עבירה שתקופת ההתיישנות שלה הינה חמש שנים. בגלל שהארוע הנטען הוא מ-2002 קובע נזרי כי מדובר בעבירה שהתיישנה, ולכן לא התייחס גם לשאלת קיומה של תשתית ראייתית ועובדתית בנושא זה. 

 

לגבי הארוע עם הצלם הצרפתי, קובע נזרי כי קיים קושי בהגדרת נסיבות המקרה כהטרדה מיני, וזאת מעבר לקושי הקיים בהיעדר תלונה קונקרטית מצד הצלם. 

 

באשר לטעות בדבר מימון נסיעותיו לחו"ל של הרב מצגר על ידי גורמים חיצוניים, כותב נזרי כי הם פנו בנושא ליועץ המשפטי לרבנות הראשית וזה העביר לו רשימה מפורטת של אישורים שניתנו על ידו מראש לנסיעות, וכן הוא לא מצא במימונם על ידי גורמים חיצוניים ניגוד אינטרסים.  

 

עם זאת בעקבות הטענות בעניין הנסיעות לחו"ל, הנחה מזוז כי יוקם צוות בין משרדי בראשות היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה ובהשתתפות נציג משרד המשפטים ונציג הרבנות הראשית במטרה לקבוע נהלים ברורים לסוגיית טיסות רבנים ראשיים לחו"ל במימון גורמים חיצוניים. לסיום כותב נזרי: "קביעה לפיה אין תשתית לפתיחה בחקירה פלילית, אין משמעה בהכרח מתן תעודת הכשר ציבורית למעשים הנטענים". 

 

כזכור נגד הרב יונה מצגר נפתחה גם חקירה בחשד לטובות הונאה שקיבל מבתי מלון בירושלים. היועץ המשפטי לממשלה המליץ לסגור את התיק וקרא לשקול את העברתו מכהונתו. הוועדה למינוי דיינים בראשות שר המשפטים, דניאל פרידמן, החליטה שלא להדיח את הרב הראשי.

 

עורכי דינו של הרב מצגר, פרופ' דוד ליבאי ואלעד רט, מסרו בתגובה: "החלטת היועץ המשפטי לממשלה הינה מתבקשת מאליה, ואנחנו מברכים עליה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים