שתף קטע נבחר

מנהטן במצור בגלל העצרת: "אוי לא, זה מתחיל"

עבור שועי עולם, עצרת האו"ם מהווה הזדמנות נדירה להתחכך זה בזה ולדון בבעיות הבוערות. אך לניו-יורקרים, זהו גיהנום תעבורתי. שליחת ynet מדווחת מהעיר שבה המנהיגים מתרוצצים ברחובות - והתושבים נצורים

"הגידו שלום לג'ורג' בוש, למחמוד אחמדי-נג'אד ולפקקים" - כך פתחה רשת הטלוויזיה הניו-יורקית המקומית NY1 את הדיווח הלילי אמש (שלישי) לקראת פתיחת המושב ה-63 של האסיפה הכללית של האומות המאוחדות. האירוע השנתי החגיגי שייפתח אחר הצהריים מכונה בפי הרשת "הסיוט התעבורתי" - ואין ספק שאין זו הגזמה.

 

משיקולי ביטחון, סוגרת משטרת ניו יורק כבישים באזור הסובב את מטה האו"ם וכן מסביב למלון וולדורף אסטוריה היוקרתי במרכז מנהטן, שבו מתארחים רבים מקרב כ-150 המנהיגים הזרים המגיעים לאו"ם כדי להשתתף באסיפה. מסביב דוהרות שיירות של מכוניות שרד שחורות וניידות משטרה בסירנה מצווחת. הכבישים פתוחים למנהיגים - אך התושבים נצורים.


זה לא יום כיפור. רחובות ניו יורק - חסומים (צילום: דנה צימרמן) 

 

"אוי לא, מחר זה מתחיל", קונן אמש ג'ק, תושב מזרח מנהטן. הבוקר הוא צריך לטוס לשיקגו, אך האם יצליח לתפוס את הטיסה למרות הכאוס בכבישים? הוא כבר מבוגר ולהיסחב עם מזוודה ברכבת התחתית לא בא בחשבון. "אין לכן מה לחפש כאן", סינן אתמול נהג מונית זועם לעבר קבוצת תיירות יפניות שנפנפו לו לעצור בפינת שדרות לקסינגטון ורחוב 41 לכיוון מזרח. "הכל פה סגור", הוא אמר, ונסע.

 

גיהנום תחבורתי

גם הוא לא הגזים. השדרה הראשונה במנהטן, ציר תנועה מרכזי בימים כתיקונם, הפכה אתמול לאזור חיץ עטור גדרות סורגים כסופות ובריקדות מבטון, או למעין מגרש חניה לניידות שידור לווייניות. בפינת רחוב 42 והשדרה השלישית ניצבות שתי משאיות אימתניות מלאות בחול וחוסמות את התנועה. על תחנות האוטובוס ברחוב תלויים פתקים שאינם טורחים להכביר במלים: "השירות מבוטל בגלל השבוע באו"ם". איך קוראים ל"שבוע באו"ם"? זה באמת לא משנה. התוצאה היא אחת: גיהנום תחבורתי.


הלימוזינה של הנשיא ג'ורג' בוש ברחובות העיר (צילום: רויטרס)

 

מול האו"ם, שוטרים רבים חמושים במבטים מאיימים ובמיטב הנשק והציוד ניצבים בכל פינת רחוב, מונעים מאנשים שאינם עובדים באו"ם או עיתונאים המוצבים באו"ם לחצות את הכביש אל המתחם. גם בתוך האו"ם השגרה הופרה. שוטרים מלווים בכלבי גישוש מהלכים בלובי, משלחות דיפלומטים עתירות משתתפים צועדות אנה ואנה, וכמובן - גדודי עיתונאים.

 

הנאום האחרון של בוש

"מה, אין פה אוכל?", נדהם אחד מהם, הרגיל כנראה לאירועים מכובדים יותר, כאשר הבין שייאלץ לשלם מכיסו על ארוחת הצהריים. גם הקפיטריה של האו"ם - המשרתת בימים כתיקונם את אלפי העובדים במתחם - קטנה מלהכיל את האורחים החדשים. "אסור לעשות את הטעות ולהגיע לקפיטריה באחת בצהריים", אמרה דניאלה, אחת העובדות באו"ם.


עוד ועוד מחסומים (צילום: דנה צימרמן)

 

היום אחר הצהריים צפוי ג'ורג' בוש לשאת את הנאום האחרון שלו בפני האו"ם - אחרי שמונה שנות כהונה שהתאפיינו ביחסים סוערים למדי עם האו"ם, בעיקר על רקע הפלישה האמריקנית לעיראק. בוש, מנהיג המדינה המארחת את האסיפה, יהיה המנהיג השני בסדר הנואמים. המנהיג הראשון שינאם, אחרי נאום

הפתיחה של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, יהיה נשיא ברזיל, לואיס לולה דה-סילבה, בהתאם למסורת האו"ם.

 

לפני 63 שנה, באסיפה הראשונה, התנדב נשיא ברזיל דאז להיות הנואם הראשון, מאחר שאיש מעמיתיו לא רצה לעשות זאת. מאז, נשיא ברזיל הוא ראשון המנהיגים לנאום. נשיא המדינה, שמעון פרס, ינאם מחר (רביעי) בצהריים, אך יגיב בלילה לנאומו של נשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד, שעתיד לדבר בפני באי האסיפה בסמוך לשעה 23:00.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוטרים מחוץ ל"סטארבקס"
צילום: דנה צימרמן
סרקוזי ורעייתו רצים ברחובות
צילום: AFP
מומלצים