שתף קטע נבחר

צלחת לווין עם 10,000 ערוצים - יש מה לראות?

פרט ל-HOT ו-yes, ישנם חובבי טלוויזיה שרכשו לעצמם צלחת לווין פרטית. האם יש הבדל באיכות השידור, והאם אפשר למצוא במה לצפות בים הערוצים הזרים?

בישראל של 2008, עומדות שתי אפשריות עיקריות בפני המבקשים לצפות בשידורי טלוויזיה רב ערוצית: להתחבר לשידורי חברת yes דרך הלווין או חברת הכבלים HOT. אך קיימת אפשרות שלישית: לרכוש צלחת לווין פרטית.

 

 

 

מה אפשר לקבל מחיבור צלחת לווין פרטית? מבחינת ערוצים הפונים לישראלי דובר העברית, מדובר בערוצים 1,2,10,33 דרך הלווין עמוס שנקלטים באופן חופשי ללא תשלום מנוי. לדוברי שפות זרות, יש מבחר עצום של ערוצים זרים המשדרים סרטים, סדרות, ספורט, טבע ועוד. כל זאת אפשרי בחיבור צלחת שנחשבת ללא גדולה (קוטר של כמטר עד מטר ועשרים).

 

מטבע הדברים, שידורי חברות yes ו-HOT מכוונים בעיקר לדוברי השפה המקומית – עברית. עם זאת, דוברי שפות זרות כגון עולים מרוסיה או צרפת, אנגלו-סקסים מבריטניה או דרום אפריקה ימצאו בצלחת פרטית מענה בשידורי חוץ שאינם מגיעים לצרכן דרך ספקי התוכן המקומיים.

 

כמה זה עולה?

עד כמה זה פשוט להתקין צלחת? מדובר בהשקעה שמתחילה בסכום של כ- 1,500 שקלים הכוללת צלחת, התקנה וממיר. יש צורך בטכנאי והתקנה מקצועית, מחירי הממירים מתחילים מ- 400 שקלים (ממיר דיגיטלי) ועד לממירים יקרים יותר של HD שיכולים להגיע לעלות של אלפי שקלים.

 

מעבר לתשלום עבור התשתית, אין צורך לשלם תשלום חודשי או אחר (חוץ מאגרת הערוץ הראשון - על מקלט הטלוויזיה). 

 

מדוע צריך צלחות שונות על הגג?

מעל שמי ישראל, מאופק לאופק נעים כ- 30 לווינים שונים, הם נעים בין מזרח למערב לכיוון דרום. אי אפשר לקלוט עם

צלחת יחידה את אלומות כל הלווינים.

 

אלטרנטיבה אחת היא התקנה של צלחת ממונעת אשר נעה לכיוונים שונים לפי הצורך, לחילופין, ניתן להתקין מספר צלחות קבועות שכל אחת מהן פונה לעבר קטע אחר בשמיים ומכסה שידור של לווין אחר. שימוש במספר עיניות על אותה הצלחת יכול גם לשמש למטרת קליטה ממספר לווינים.

 

כמה ערוצים יש?

באופן כללי, על ידי התקנת מספר צלחות על הגג, ניתן לקלוט כ- 10,000 ערוצים, כמובן שלא ריאלי לצפות בכולם. ישראל אפשטיין, המנהל פורום בנושאי לווינים , מעיד כי הוא צופה בכ-50-60 ערוצים באופן קבוע, בעיקר בתחומי סרטים מדע, טבע ספורט וחינוך. מה לגבי ערוצי תוכן באבחנה גבוהה? אפשטיין קולט כ- 15 ערוצי HD בלווין, המגוון כולל בעיקר ערוצי סרטים, תוכניות טבע וספורט.

 

חלק מהערוצים חופשיים, חלקם האחר מגיעים בתשלום. חלק מהצופים אף עוקפים את החסימות הדיגיטליות בצורה פיראטית.

 

איכות טובה יותר?

לגבי איכות השידור הטכנית, אפשטיין מסביר על רוחב הפס שמוקדש לשידור הערוץ. לטענתו, יש הבדל באיכות התמונה שמתקבלת בחו"ל לעומת הערוצים שמשודרים בארץ על ידי HOT ו-yes, לטובת הצלחות הפרטיות, וזאת עקב רוחב הפס הגדול יותר של ערוצי HD שנקלטים בצלחת לווין פרטית.

 

אין בארצנו מודעות לקיום שידורי לווין, אומר אפשטיין. לדבריו, באירופה ניתן לראות על הבית צלחות פרטיות מכל הסוגים והגוונים. "אין לי מושג מדוע מודעות זו אינה קיימת ואנו תקווה שהיא תשתנה", הוא אומר.

 

תגובות yes ו-HOT

מHOT נמסר בתגובה: "ארה"ב היא הראשונה תמיד לאמץ טכנולוגיות חדשות. חברות הכבלים בארה"ב החלו לשדר ערוצי HD כבר בשלהי 2004, עוד לפני שהתפתח והבשיל תקן הדחיסה המכונה Mpeg-4 (או H264), אשר מאפשר נצילות גבוהה יותר בכ-40% של רוחב הסרט (דהיינו שמירה על איכות התמונה, תוך שימוש ב- 60% בלבד מרוחב הסרט הדרוש ב- Mpeg-2).

 

"כיום, כאשר בארה"ב יש מליוני (ממירים) שאינם תומכים ב- Mpeg-4 HD בבתי המנויים, אין ברירה אלא להמשיך ולשדר (שם) בפורמט המיושן והבזבזני ברוחב סרט. (כ-15-18 מגה סיביות לשנייה, במקום כ-7 הנדרשים ב- Mpeg-4 לאותה איכות תמונה). גם באנגליה (Virgin Media)  עושים שימוש בטכנולוגיה הוותיקה והבזבזנית (MPEG – 2).

 

"הנ"ל מוכיח שמבחינה טכנולוגית לא תמיד משתלם להיות ראשון. מבחינת האיכות,  זו המשודרת בארץ עולה על פי רוב על זו המתקבלת ממערכות הדחיסה המיושנות ומפורמט הדחיסה הארכאי, שבהם נעשה שימוש בגולה. מכיון שמלבד ארה"ב (שכאמור נהנתה מראשוניות אך משלמת על כך במונחים של עדכנות טכנולוגית), כל מי שמעלה כיום שירותי HD עושה זאת על בסיס Mpeg-4, בקצבים דומים לאלו שלנו".

 

מחברת yes נמסר: "חברת yes משדרת כיום כ-10 מגה ביט לשניה בריבוב סטטסי שזה מקביל לקצב של 13 מגה ביט לערוץ. SKY משדרת גם כן בסדר גודל כזה ככה שאין שום בסיס לטענה המופיעה בסרטון".

 

בריבוב סטטיסטי, כל ערוץ מקבל רוחב פס בהתאם לכמות המידע שעוברת באותו הרגע. כך, מתחלק רוחב הפס בין הערוצים השונים בהתאם לצרכים: ערוץ שעובר בו מידע מועט באותו הרגע - יקבל פחות רוחב פס. ערוץ שמעביר מידע רב (תמונה עמוסה בפרטים וצבעים) - יקבל רוחב פס גדול יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלחות פרטיות. אילוסטרציה
צילום: IndexOpen
מומלצים