שתף קטע נבחר

דו-קיום או פרובוקציה? ישיבה בשכונה ערבית ביפו

לשכונת עג'מי מצטרפים כ-30 תושבים חדשים: תלמידי ישיבת הסדר, שתיחנך בלב השכונה הערבית. פעילי הימין טוענים כי הם עושים זאת בתגובה לאלימות נגד יהודים, אבל המקומיים טוענים: זאת פרובוקציה לשמה

מערכת היחסים בין הערבים ליהודים ביפו תמיד היתה מבוססת על מרקם עדין, אולם כעת שוב צץ ועולה "פוטנציאל הפיצוץ" בקרב האוכלוסייה. הסיבה: הקמתה של ישיבת הסדר בלב השכונה הערבית עג'מי שתיחנך היום (ג') באופן רשמי עם הכנסת ספר תורה.

 

הרקע להקמת הישיבה, בה אמורים ללמוד 30 תלמידים, הוא מקרה שאירע לפני כשנתיים, בו לטענת מקימי הישיבה הוכתה תושבת השכונה על-ידי שכניה הערבים. לאחר המקרה הגיעו אנשי האיחוד הלאומי וערכו סיורים במקום, בניסיון לחזק את התושבים היהודים.

 

שכונת עג'מי, הגובלת בשכונת גבעת עלייה, הוא אזור שרובו המוחלט מאוכלס על-ידי תושבים ערבים. מאז האירוע הגיעו פעילים דתיים למקום, החלו לבצע שיעורי תורה ולדאוג למניינים בבתי הכנסת באזור. לפני כשבועיים הוחלט בצעד חריג על הקמת הישיבה, "מה יפו פעמייך", שתפעל בבית הכנסת אוהל ישראל ברחוב טולוז שבשכונה.


תלמידים בישיבה בלב שכונת עג'מי (צילום: ישיבת ההסדר יפו) 

 

בשל העובדה שבבית הכנסת אין חדרי מגורים, שכרו מקימי הישיבה דירות לאברכים בסביבה הקרובה, בתקווה לחזק את ההתיישבות היהודית במקום. לפחות שמונה אברכים יגיעו לישיבה מאזור יהודה ושומרון ויעברו להתגורר ביפו.

 

אחד ממקימי הישיבה, איציק שושן, אמר כי "באנו לחזק את אחינו היהודים במקום. אנחנו מקווים לגדול ולבנות משהו יפה. לא באנו לעשות פרובוקציות ואין לנו בעיה עם הנוכחות של הערבים, אבל אנחנו לא שוכחים את האחים היהודים שלנו שם".

 

מנהל הישיבה, אריאל אלמליח, הוסיף כי "הישיבה ביפו מחנכת להליכה בדרכו של אברהם אבינו דרך של שלום ושותפות אמיתית עם כל שכנינו בעיר. אנו באנו ליפו במטרה ללמוד בה תורה ולחיות בשותפות מלאה של שלום עם שכנינו, ובמאמץ אמיתי לגשר על כל הפערים הקיימים".

 

את השכנים הערבים שרואים כיצד הישיבה מתהווה מול עיניהם, העניין דווקא די מדאיג. חבר המועצה מטעם סיעת מרצ, ג'ימי טורק, הזהיר מההשלכות. "להקים ישיבת הסדר בלב שכונה ערבית זאת פרובוקציה. חבל מאוד שהם עושים את זה", אמר.

 

"איפה נשמע דבר כזה? להקים ישיבה בתוך אוכלוסייה שכל כולה ערבית? הייתי מציע להם למצוא חלופות אחרות ולא להגיע דווקא ללב יפו". לדבריו, "יש מקומות אחרים מתאימים קצת יותר מהמקום שבו הם מתכוונים להקים את הישיבה שלהם".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישיבת ההסדר יפו
ישיבת ההסדר ביפו
צילום: ישיבת ההסדר יפו
צילום חיים זיו
טורק. "חבל שהם עושים את זה"
צילום חיים זיו
מומלצים