שתף קטע נבחר

המאסר של ואנונו על הפרת המגבלות קוצץ בחצי

"מרגל האטום" יידרש לרצות רק שלושה חודשי מאסר, לאחר שבית-המשפט המחוזי החליט לקצר את מאסרו בשל בריאותו

עונשו של "מרגל האטום" מרדכי ואנונו, שהורשע בהפרת המגבלות שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא, יתקצר במחצית - משישה חודשי מאסר לשלושה בלבד. כך הוחלט היום (ג') בבית-המשפט המחוזי בירושלים, שדן בערעור על פסיקת השלום. הנימוק: מצבו הבריאותי הרעוע של ואנונו.  

 

"לאור מצבו הבריאותי הרעוע והיעדרה של טענה לפיה פגעו מעשיו בביטחון המדינה, נראה לנו כי ניתן לקצר את תקופת המאסר בפועל", נימק בית-המשפט. מנגד, נקבע כי הימנעות מענישה מוחשית עלולה להפוך את הוראות הצו ללא רלוונטיות.

 

לפני הדיון סירב ואנונו להתראיין ורק אמר: "כאשר אהיה חופשי לדבר וחופשי בתנועה, אוכל לדבר אתכם. אני רוצה שבית-המשפט יאשר לי את חופש התנועה וחופש הביטוי". עורך-דינו אביגדור פלדמן טען, כי הצו בטל בשל חוסר בהירותו ובשל העובדה שהוצא בלי שעמדה בפני האלוף תשתית עובדתית ראויה.

 

לאחר הדיון אמר עו"ד דן אלדד מפרקליטות המדינה: "בית-המשפט קיבל את טענותינו ועמדתנו, שואנונו יודע דברים שעדיין יש להם רלוונטיות, ופרסום שלהם יסכן בצורה משמעותית את ביטחון המדינה. כמו כן הצהיר ואנונו במספר הזדמנויות שהוא רוצה לפרסם את הדברים. בתי-המשפט השלום והמחוזי אוכפים את קיום הצווים על בן-אדם שהפר אותם באופן מתריס".

 

באפריל אשתקד הורשע ואנונו ב-14 הפרות של צו אלוף פיקוד המרכז, שאסר עליו לקיים מגע עם עיתונאים זרים ולצאת מן הארץ לאחר ששוחרר מהכלא. בית-משפט השלום בירושלים גזר עליו עונש מאסר של חצי שנה.

 

"אין לפנינו מקרה של נאשם שטעה, התרשל או לא הבין מה

שנאמר בצו", ציין אז השופט יואל צור. "הוא הבין אותו היטב, אך לא הסכים לאיסורים שבצו והעמיד אותו כמה פעמים למבחן של בית המשפט העליון. אין זה קל לקבוע לגבי עבירותיו החוזרות ונשנות של ואנונו מרכיב של עונש מאסר בפועל, במיוחד כשהוא ריצה בעבר עונש מאסר ארוך שרובו היה בתנאי בידוד, אך נראה שהנאשם גילה זלזול מוחלט בצווי האלוף".

 

את עונש המאסר, שאמור להיות מומר בעבודות שירות, ביקש בעבר ואנונו לרצות במזרח ירושלים - אך הדבר לא התאפשר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשאהיה חופשי, אדבר: ואנונו
צילום: רויטרס
מומלצים