שתף קטע נבחר

העונש על גניבת כוסות פלסטיק - 21 ימי מחבוש

החייל גנב 200 כוסות חד-פעמיות ממסוף כרם-שלום כדי להשתמש בהן בגדוד שלו. הוא נתפס והתביעה הצבאית דרשה להורידו לדרגת טוראי. השופטים הסתפקו במחבוש

מה העונש הראוי ללוחם בצה"ל שגנב למעלה מ-200 כוסות חד-פעמיות? בתביעה לא הסתפקו בעונש מאסר ודרשו להוריד את החייל מדרגת סמל לטוראי, מה שיסתום את הגולל על חלומו לשרת בקבע. השופטים לא התרשמו וציינו כי 21 ימי מחבוש מבטאים באופן הולם את העבירה.

 

חלומו של סמל ו', לוחם גדוד הסיור המדברי, שהיה שותף לאין ספור מבצעים ברצועת עזה, היה לשרת בקבע בגדוד ולהמשיך להיות יחד עם חבריו בחזית. החלום כמעט נגוז, כאשר הוא נעצר לפני מספר חודשים כשברשותו כמה שרוולים של כוסות חד פעמיות. את "השלל" לקח ממסוף כרם שלום.

 

בעקבות הגניבה נעצר קידומו של הלוחם, והוא נותר בדרגת סמל. כאשר הגיע למשפטו בבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום, הסכימו הצדדים כי יורשע בעבירה של התנהגות בלתי הולמת, שאינה נושאת רישום פלילי. גם על העונש - 21 ימי מחבוש, היתה הסכמה ורק על נושא הדרגה נותרה מחלוקת. הסנגור הפיקודי, רב-סרן עו"ד מאיר ויגיסר, שייצג את הלוחם, ביקש מהרכב השופטים בראשות סגן-אלוף נועה זומר, להתיר את סמל ו' בדרגתו כדי להשאיר בידיו הזדמנות לשרת בעתיד בקבע.

 

הסנגור ציין כי מדובר בעבירה פעוטה ושווי הגניבה עומד על 20 שקלים בלבד, ובסך הכל ביקש ו' לעשות שימוש בכוסות בגדוד. עו"ד ויגיסיר טען כי מרשו ואשתו מצפים להולדת בנם ולמרות זאת הוא בחר לשרת בחזית. התביעה, לעומת זאת, ביקשה להוריד את הלוחם ש"כשל ערכית" לדרגת טוראי. נציג התביעה טען כי לאירוע היו עדים אזרחים. "המשמעות היא

 שהפגיעה בשם הטוב של צה"ל ובחיילים שנשלחו לסיור בגזרה שהיא לא פשוטה, מנצלים את הכוח שיש להם בידיים ואת הסמכות שלהם לטובת בצע", אמר.

 

השופטים ציינו בהחלטתם כי לא נכון לפגוע בדרגתו של ו', הם ציינו את פועלו המבצעי לאורך השנים, את המעשה הפשוט באופן יחסי שביצע. בהחלטתם כתבו כי יש לאפשר ללוחם להמשיך ולתרום בשירות קבע ולכן החליטו שלא להורידו לדרגת טוראי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
כוסות חד-פעמיות. ארכיון
צילום: גבי מנשה
מומלצים