שתף קטע נבחר

מי הזיז את הפתק שלי?

עושים מקום לפתקים החדשים: לקראת ראש השנה נערך בכותל המערבי מבצע ניקיון: מאות אלפי הפתקים מוצאים מהחרכים בשקיות אטומות, בפיקוח מהנדסים שעוקבים אחר מצב האבנים. והאם אובאמה צריך לדאוג מחדירה לפרטיות?

ראש השנה מתקרב, ואלפים רבים נוהרים לבקר בכותל המערבי בירושלים. מדי ערב, כך על פי הדיווח, מגיעים 100-150 אלף איש לרחבת הכותל, רבים מהם במסגרת סיורי הסליחות. הנהירה לכותל המערבי מתרחשת בימים אלו, לקראת סוף חודש הסליחות ובמהלך עשרת ימי תשובה ועד לליל יום הכיפורים.

 

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', אומר ל-ynet כי "זוהי תחושה מיוחדת לשמוע את כל הנוסחים של הסליחות נשמעים, כל אחת והנוסח והעדה שלו. מרגש במיוחד לשמוע את התפילות ולראות את האנשים באים יום-יום, כשהם נמשכים לאווירת הקודש השוררת במקום, כדי לבקש סליחה מבורא עולם - "אין מקום מתאים יותר מאשר לומר סליחות מאשר בכותל המערבי, זהו מקום המאחד את כולנו, מקום בו שכן קודש הקודשים אליו היה נכנס הכהן הגדול כדי לבקש סליחה עבור עם ישראל".  


הרב רבינוביץ' במבצע הניקוי (צילומים: רויטרס)

 

כמו לפני כל ראש השנה התקיים בימים האחרונים מבצע לניקוי אבני הכותל מאלפי הפתקים הנטמנים בו מדי יום על ידי המבקרים הרבים. ניקוי הכותל מהפתקים מתקיים בסימן של "ישן מפני חדש תוציאו".  


מוציאי הפתקים בפעולה

 

פינוי התפקים הרבים נעשה בשקיות אטומות, על מנת שאיש לא יוכל לקרוא את הפתקים, וסביר להניח כי ביניהם נמצא גם הפתק של המועמד לנשיאות ארצות הברית, ברק אובאמה. פינוי הפתקים נעשה בליווי של מהנדסים ובאמצעות מנוף שהוצב אל מול האבנים, זאת על מנת לוודא כי לא תתרחש תקלה כלשהי ותהיה התפוררות של אבני הכותל ושחלילה לא תיפול אבן על ראשו של מישהו מהמתפללים.


אובאמה, אל דאגה

 

לאחר איסופם לשקים האטומים נטמנים הפתקים בהר הזיתים."אנחנו כמובן מקווים שכל התפילות והבקשות שנטמנו בין אבני הכותל במהלך השנה יתקבלו בפני בורא עולם", אומר הרב רבינוביץ'. בנוסף, מזמין הרב את כל עם ישראל לבוא ולהתפלל בכותל מערבי, "ולהתחבר לשרשרת הדורות של עם ישראל ולמהותם של הדברים, הלא היא הרוח של העם היהודי". את דבריו חותם הרב רבינוביץ' בברכת שנה טובה ומבורכת לכל עם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנהירה לכותל
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים