שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  החוקר של זדורוב: הוא ידע יותר מדי פרטים

  שנה ועשרה חודשים אחרי רצח תאיר ראדה עלה להעיד החוקר הראשי בתיק. הוא אמר כי זדורוב ידע פרטים סודיים רבים, שקשה להאמין לטענתו כי ינחש אותם. מצד שני, הוא לא ענה על השאלה: איך זה שלא היו בזירת הפשע ממצאים מעבדתיים כטביעות אצבע

  עדותו של החוקר: שנה ועשרה חודשים לאחר רצח הנערה תאיר ראדה ז"ל, העיד היום (ה') בבית המשפט המחוזי בנצרת ראש היחידה המרכזית של המשטרה במרחב גליל, סגן-ניצב שמואל בוקר. עדותו של בוקר שברה שתיקה בת כמעט כשנתיים, שבמהלכן מיעט להתראיין.  

   

  כעד מטעם התביעה סיפר בוקר לשופטים על השמועות הרבות שהיו בעיר לאחר הרצח, ועל העובדה שרק מי שרצח את הנערה יכול לדעת את כל מה שידע הנאשם רומן זדורוב לספר לחוקרים. מנגד, התקשה להשיב מדוע לא הנחה את חוקריו לחקור תכתובת ICQ שהגיעה לידיהם המספרת על נערות המעורבות ברצח, מדוע שלח לבדיקת מעבדה רק תשעה זוגות נעליים, ואיך קורה שבזירת רצח קטנה כל-כך אין אף ממצא מעבדתי המעיד כי הנאשם אכן רצח את הנערה.

   

  בוקר, חוקר ותיק במשטרה, תיאר את קצרין כיישוב קטן שבו כולם מכירים - ולכן סיפור הרצח היה קרקע פורה לשמועות. "תחילה חקרנו כל דבר וכל אדם היה חשוד פוטנציאלי", סיפר, "היה מידע שהעמקנו בו יותר, והיו כיוונים שמהר מאוד הבנו שאין בהם ממש. באף עבירה פלילית אי אפשר לבדוק את הכל".

   

  ראש הימ"ר היה מעורב בכל החקירות. הוא אמנם לא נכח ברובן פיזית, אך צפה בהן מחדר הבקרה והעביר הנחיה שבכל חקירה יהיה מתורגמן, דובר השפה הרוסית. בנוגע לטענות שהעלה עורך דינו של הנאשם, עוד טרם החל המשפט, על מחסור בשעות שינה וחקירות המתנהלות בצעקות, אמר: "החקירות היו חקירות רכות בתנאים של בית מרקחת, הוא קיבל אוכל, ושעות שינה מספיקות. מניסיוני, הנאשם כלל לא נראה שבור. ההפך, הוא היה קר רוח".

   

  בוקר התייחס לשאלת הפרקליטה עו"ד שילה ענבר מדוע הודה הנאשם במעשה שלטענתו לא עשה - שכן לאחר ההודאה חזר בו, והוא ענה: "חקרנו אותו פעם נוספת, כשהפעם גם אני הצטרפתי. המטרה היתה לתת לו הזמנות כנה ואמיתית להגיד את האמת שלו. לטענתו, את רוב פרטי החקירה המוכמנים ניחש. הוא אמר שראה דברים כאלה בסרטים או שהם נראו לו התרחיש הלוגי ביותר. אמרתי לו שאם הוא מסוגל להקיש כל כך הרבה היקשים לוגיים שמתבררים כנכונים שישלח לוטו, כי עם חוש ניחוש כזה הוא יכול להיות מיליונר. הוא ענה שאין לו מזל, הוא לא מצליח".

   

  עמדת הסניגור

  הסניגור עו"ד דוד שפיגל פתח את החקירה הנגדית והעלה את הטענות שלעיל. הוא שאל מדוע המשטרה לא מצאה טעם לחקור לעומק תכתובת שיחת ICQ של צעיר, ככל הנראה ממוצא ערבי, המספר על כך שהוא יודע שישנן שלוש נערות מבית הספר בו למדה ראדה ז"ל שלכאורה מעורבות ברצח. בוקר ענה כי לא ראה מעולם את התכתובת קודם לכן, "אך מקריאה של חצי דקה אני רואה את שגיאות הכתיב. כנראה, מכיוון שזה לא נראה רציני - לא מצאו צורך להתמקד בו". גם על טענות בנוגע לאפשרות למעורבות של אנשים מ"כת השטן", אמר בוקר שמדובר ב"כיוון לא רציני".

   

  עו"ד שפיגל המשיך לתקוף: "ידעתם שבתא השירותים יש על האסלה, הניאגרה והקורה המזרחית טביעות נעל שאינן של הנאשם. גם רצפת התא הייתה מלאה בטביעות נעל שאינן של הנאשם, ואתם בחרתם לשלוח לבדיקת מעבדה רק תשע

   זוגות נעלים - מתוכן אפילו זוג של בני סלע. אבל אפילו לא זוג נעליים אחד לרפואה של התלמידים?". בוקר ענה: "אין זה מעשי לאסוף מכול תושבי קצרין את כל זוגות הנעליים".

   

  שפיגל הקשה: "איך אתה מסביר את העובדה שאין בזירה ממצא ביולוגי כטביעת אצבעות? איפה סימני הדם? איך אתה מסביר היעדר של כל ממצא מעבדתי?". בוקר לא השיב על כך.

   

  בסוף החקירה הציג עו"ד שפיגל בפני בוקר תמונות מהשחזור, אותן צילמו מומחים מטעמו - תוך הצגת בהילוך איטי, כשהוא מבקש להוכיח שזדורוב סיפר לחוקרים על לשונית הדלת השבורה לאחר שרמזו לו על כך במהלך השחזור. בוקר ענה לטענה: "צפיתי בסרט כדי לבדוק אם לנאשם הייתה הזדמנות לראות את המנעול - כפי שנרמז כאן -  אבל לא היתה לו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זדורוב. ידע פרטים רבים
  צילום: חגי אהרון
  צילום: רפרודוקציה
  תאיר ראדה ז"ל
  צילום: רפרודוקציה
  מומלצים