שתף קטע נבחר

נסראללה: פלסטין מהים עד הנהר של הפלסטינים

בנאום לרגל "יום ירושלים" בביירות, אמר מזכ"ל חיזבאללה: "לאיש אין סמכות לוותר על גרגר אדמה, קיר או אבן מהאדמה הקדושה". הוא ציין כי ארגונו ימשיך בהתנגדות מול ישראל. "היום ניתן לעשות יותר מכל זמן בעבר", הוא סיכם וקרא לממשלת האחדות בלבנון לרכוש נשק גם ב"שוק השחור"

אין מקום לישראל במזרח התיכון? "ירושלים ופלסטין, מהים עד הנהר, היא רכושו של העם הפלסטיני, של הערבים והמוסלמים ואין לאיש הסמכות לוותר על גרגר אדמה, קיר או אבן מהאדמה הקדושה" - כך אמר אמש (יום ו') מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בנאום בביירות.

 

במסגרת אירועי "יום ירושלים" בביירות, הוסיף נסראללה: "אבניה, זיתיה ותאניה קדושים ואין לאיש זכות לוותר עליה. האדמה הזאת צריכה לשוב לבעליה והיא תשוב, אינשאללה". על האירוע, הוא אמר: "יום זה בא כדי להדגיש למוסלמים כמה משמעויות עיקריות - שהאומה תחוש את עוצמת ההשפלה של העשורים הקודמים, כאשר קודשיה נכבשו בידי ידיים ציוניות גזעניות. זוהי ההשפלה הגדולה ביותר של האומה הזאת. המסר השני הוא - להדגיש את האחריות ההיסטורית, הדתית והלגיטימית של האומה המוסלמית כלפי ירושלים, פלסטין והעם הפלסטיני".

 

הוא הזהיר את ישראל - אם זו תתקוף את לבנון: "תמיד אמרתי שהדרך של ההתנגדות אינה מלחמה קלאסית. אנו מוכנים לסייע להתנגדות של העם הפלסטיני. אבל מי שיתקוף את לבנון - נעמוד מולו. אהוד ברק דיבר בעבר על חמש אוגדות שיפלשו ללבנון והיום הוא מדבר על שמונה. בסדר, אולי הוא עשה חישובים חדשים. אך שתדע - שמונה האוגדות שלך יושמדו בשטחינו ובאמצעות לוחמינו. אם ישראל תעשה את הטעות הזאת... האויב והידיד יודעים שהדברים הללו הם הבטחות מתקופות הניצחונות הערביים ואינם לקוחים מתקופות התבוסות של העבר".

 

בנאומו הוא גם תקף את ארצות הברית ובריטניה: "איננו מתכחשים להשפעתו של הלובי הציוני בעולם, אולם ישראל איננה שולטת בארה"ב. היא יישות שנוצרה על ידי הבריטים. ישראל היא יצירת ארה"ב ובריטניה שמטרתה לקרוע את האזור. היא ראש החץ של השאיפה הזאת. אנו מבינים זאת. שחרור קודשינו לא יגיע באמצעות שיחות עם המערב. הדרך להשיב את האדמות ולשחרר את האדם בפלסטין יבוא באמצעות רצון, התנגדות והקרבה באזור - אותה התנגדות שהצליחה לכפות את רצונה על היישות הזאת". 

 

"נשק מהשוק השחור לצבא לבנון"

מזכ"ל חיזבאללה האשים גורמים בעולם הערבי שלא פעלו נגד ישראל: "למרבה הצער, היו כאלה מקרב הערבים שניצלו את הסכסוך בתוך העם הפלסטיני כדי למשוך את ידיו מהעניין הפלסטיני. אם האומה הערבית תעשה מה שדרוש, שחרור ירושלים יהיה אפשרי, אפילו בקרוב".

 

נסראללה דיבר גם על התחמשות צבאית בלבנון. "לאחר הדיווחים שפורסמו בלבנון ולפיהם ישראל מתנגדת שארה"ב תצייד את צבא לבנון בכמה מערכות נשק. האם נוכל לשמור על ריבונות לבנון ועמה בדרך הזאת? האם ייתכן שנמתין לרשות מארה"ב וישראל כדי לצייד את צבאינו הלאומי ולהעניק לו את מה שצריך כדי לקיים את משימותיו היסודיות? לא ייתכן. בכל הקשור להתנגדות - היא הרגיזה אותם כי היא לא היתה צריכה רשות מאיש לגבי הצטיידות בנשק, לכן הנשק הזה הוא אחד מהסיבות לכוח.

 

הוא פנה לממשלת האחדות החדשה בלבנון: "אנו צריכים שממשלת האחדות תקבל החלטה אמיצה ולפיה - איננו זקוקים לרשות מאיש, אנו נצייד את צבאינו. נקים קבינט מיוחד של שרים ובמסגרת זאת המדינה תקנה נשק, אפילו בשוק השחור, כפי שעושה ההתנגדות. אם נמתין לרשות מארה"ב נקבל אולי משאיות, נגמ"שים חלשים וכדומה, אולם לעולם לא נקבל נשק שיאפשר לנו לעמוד מול האוייב הציוני. כוח לאומי לא נבנה באמצעות רשות חיצונית, אלא בנחישות לאומית".

 

"ישראל אויבת של כל האיסלאם"

הוא הוסיף כי ישראל היא גם אויבת של מדינות האיסלאם "ישראל אינה האוייבת רק של העם הפלסטין אלא גם של לבנון, כל עמי ערב וכל העמים המוסלמים. ישראל היא גידול סרטני, כפי שאמר האימאם חומייני. היום, כמו בעבר, אנו מדגישים כי הדרך היחידה להשיב את האדמה והקשיים היא דרך ההתנגדות - של הפלסטינים הלבנונים ויתר עמי האזור. זה עדיין אפשרי. אך היום ניתן לעשות יותר מכל זמן בעבר".

 

נסראללה אמר כי על המוסלמים להגשים את חלומם, גם אם הוא פוגע בחזון של ישראל. "היום עבר זמן החלומות של הציונים והחלה תקופת החלומות שלנו. היום אנו לא רק חולמים, אלא גם מיישמים את החלומות שלנו. לאחר שנת 2000 ולאחר הניצחון ההיסטורי בדרום לבנון פרצה אינתיפאדת אל-אקצה. היא היתה הזדמנות פז היסטורית לממש את התקוות הללו. למרבה הצער האומה האסלאמית כולה לא עמדה לצד הפלסטינים שהקריבו קורבנות".

 

בנוגע לחלומות, הוא אמר עוד: "בזמן שהיו אנשים שהיו עסוקים במשבר הפנימי בלבנון, היו אנשים בהתנגדות שלא ישנו בלילות מאז תום המלחמה - ובראשם השהיד עימאד מורניה, והם עודם פועלים כדי להגשים את החלום.

 

מזכ"ל חיזבאללה התייחס גם להתפטרותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, וגם לא הסתיר שהוא עוקב אחר העיתונות בישראל: "נפילתו של אולמרט, למרות שהיה טבעי שייפול בעקבות ועידת וינוגרד, נותר על כסאו תודות למעורבות אמריקנית נמרצת. ישראל שלאחר המלחמה האחרונה ניצבת בפני משבר מנהיגותי. אחת ההתפתחויות החשובות ביותר הן שאולמרט הודה בסוף חלום ארץ ישראל השלמה - וזאת לאחר שנתניהו הודה בעבר שהציונות במשבר. מכל אלה, משבר האמון שיש לציבור ביישות הזאת בעתידה היא חשובה ביותר. סקרים שפורסמו לאחרונה בישראל אומרים ששני שלישים מהציבור סבור שהוא חי באזור שבו הוא חש חוסר ביטחון". 

נסראללה אמר את הדברים במסגרת אירועי "יום ירושלים" - מסורת שהחל האייתוללה חומייני באיראן בקריאה ל"שחרור ירושלים" ואשר מצויין ביום השישי האחרון של חודש ברמדאן. לאירוע בביירות הגיעו נציגי נשיא לבנון ומפקד צבא לבנון, יו"ר הפרלמנט, דיפלומטים ותומכים נוספים. האירוע נערך במסגד "סייד א-שוהדא" - המסגד המרכזי של חיזבאללה בדאחיה של ביירות.

 

אירועי לציון "יום ירושלים" התקיימו גם בעזה - שם אמר חבר פרלמנט מטעם חמאס, אחמד אבו-חלבג'ה, לבצע עוד פיגועי התאבדות נגד ישראל. אבו-חלבג'ה, שנאם בפני 2,000 בני אדם, ציין לשבח את הפיגועים האחרונים בירושלים ואמר: "אנחנו קוראים לכולם לעשות כל מאמץ כדי לעצור את התוקפנות של האויב, בתכנון מבצעי התאבדות".


פורסם לראשונה 26/09/2008 21:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסראללה. ההתנגדות תימשך
צילום: AFP
מורנייה. "לא ישן בלילות"
צילום: רויטרס
מומלצים