שתף קטע נבחר

גוגל תחוייב בשנית למסור פרטי בלוגר משמיץ

כתובת IP של בלוגר שמסרה החברה לפני כשנה הובילה לאדם שטוען שאין לו קשר לבלוג. על מנת לאתר את כותב הבלוג שוב, תחוייב גוגל למסור את כל כתובות ה-IP איתן התחבר לבלוג

בית-משפט השלום בראשון לציון הורה לחברת גוגל למסור לבית-המשפט את כל כתובות ה-IP של בלוגר, אשר נטען כנגדו כי השמיץ שלושה מחברי ועד היישוב שערי תקווה בבלוג שכתב בשירות Blogger של גוגל.

 

ראשיתה של המחלוקת נעוצה בבקשה קודמת למתן צו לחשוף כתובת IP של כותב יומן הרשת הקרוי "מה מתרחש בשערי תקווה". על פי הנטען, מדובר בפרסומים המייחסים למבקשים (שלושת חברי הועד), או למי מהם, מעשים פליליים שחורגים מתחום הביקורת הציבורית. באותם פרסומים, כך נטען, יש כדי להקים לכאורה את יסודות העבירה הפלילית לפי סעיף 6 לחוק איסור לשון הרע.

 

הבלוגר הלא נכון

בית המשפט נעתר לבקשה ונתן צו המתבסס על הסדר בין הצדדים. בפסק הדין נכתב "הצדדים ימסרו לכותב האנונימי, באמצעות יומן הרשת, הודעה משותפת המודיעה לו על הדיון ומזמינה לחשוף את זהותו, או להופיע לדיון, או להתנגד לחשיפת זהותו באמצעות כתב בית דין, אשר שם הכותב האנונימי יקרא בו 'פלוני'. עם פרסום ההודעה תימסר כתובת ה-IP לבית המשפט ובכך יבוא לסיום חלקה של גוגל בהליכים".

 

אולם, לאחר שגוגל מסרה את כתובת ה-IP שהייתה בידה, התברר כי הבלוגר לא החזיק כתובת IP קבועה, אלא פעל באמצעות כתובת IP דינמית, המשתנה בכל התחברות. הכתובת שנמסרה על ידי החברה הובילה לאדם שהצהיר כי אין לו כל קשר לבלוג הנידון.

 

פנייה נוספת לגוגל למסור את כל כתובות ה- IP נעתה בסירוב, ולפיכך הגישו המבקשים בקשה זו. השופט אורן שוורץ קבע, כי אין די במסירת הכתובת הבודדת, כפי שנמסרה בזמנו על ידי גוגל. נפסק כי תכלית ההסכם שהושג לפני שנה בין הצדדים היא חשיפת זהותו של הבלוגר, ומכאן שהיא מחייבת, במקרה של שימוש בכתובת IP דינמית, למסור את כל הכתובות הרלוונטיות לרשימת המועדים של הפרסומים.

 

התובעים יוצגו על ידי עורכי הדין אדורם בן-ציון ותומר אלטוס.

  

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יימסרו כל הכתובות של הבלוגר
מומלצים