שתף קטע נבחר

בית הדין הרבני: חרם על הסרבן ישראל בריקסמן

הלחץ התקשורתי נושא פרי? בית הדין הרבני מפרסם מודעות הקוראות להחרים את סרבן הגט, ישראל מאיר בריקסמן, המעגן את אשתו כחמש שנים. הדיינים: "אין לשאת ולתת עימו בשום דרך; לא לצרפו למניין; אין לאפשר לו ללמוד או לאכסן אותו בין בתשלום ובין שלא"

בצעד נדיר הורה היום (א') בית הדין הרבני הגדול לפרסם בערב ראש השנה מודעות הקוראות להחרים סרבן גט. מדובר בתושב ירושלים, ישראל מאיר בריסקמן, המעגן את אשתו מזה חמש שנים. למרות צו עיכוב יציאה מהארץ הצליח הסרבן להימלט לפני כשנה וחצי, כפי הנראה לארצות הברית.

 

  

במודעה שפורסמה בארץ ובחו"ל על-ידי הרכב הדיינים הרבנים שלמה דיכובסקי, אברהם שרמן וחגי איזרר, נמסר כי "אין לצרפו למניין; אין לשאת ולתת עימו בשום דרך; אין להיטיב עימו בכל צורה שהיא, כולל הכנסת אורחים וביקור חולים; אין לאפשר לו ללמוד וללמד במסגרת ישיבתית או במסגרת כולל לאברכים וכמו כן, אין לאכסן אותו בין בתשלום ובין שלא בתשלום".  

 

במודעות שפורסמו נכתב עוד כי "בית הדין הרבני הגדול בירושלים פונה בזאת לקהילות ישראל, לדייני ולרבני ישראל בכל אתר ואתר, לנהוג את ההרחקות הללו, ולמנוע מסרבן הגט ישראל מאיר בריסקמן כל סיוע כלכלי, גשמי ומשפטי עד אשר יקיים את פסק דיננו וייתן גט לאשתו, ללא תנאי וללא שהיה".  

 

נראה כי במהלך הדיונים עמו השתמש הסרבן בכל תירוץ אפשרי להתחמק ממתן הגט. גם לאחר שבית הדין קבע שהמשמורת על הילדים המשותפים תהיה אצל האם, טען האב כי עד שלא יקבל את המשמורת על בנו לא ייתן גט. לאחר מכן טען שעד שלא יתנו לו חצי מערך הדירה, שהובטחה על-ידי אבי הכלה לזוג הצעיר ערב נישואיהם, הוא לא ייתן גט. זאת, על-אף שהדירה שהובטחה מעולם לא נקנתה.  

 

בפסק הדין, שנכתב על-ידי בית הדין, חויב הבעל לתת לאשתו גט לאלתר וללא תנאי. בנוסף, נאסר עליו לקבל "היתר מאה רבנים" לשאת אישה אחרת על-פני אשתו, שכן בהתאם לפסק הדין הכופה על הבעל גט, האישה מוכנה ומזומנה בכל עת לקבל את הגט. כמו כן קבע בית הדין כי יש לאתר את הבעל ולהכניסו לכלא לשנת מאסר, או עד למתן הגט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל מאיר בריקסמן
מנהל בתי הדין. הרב בן דהאן
צילום: חיים צח
מומלצים