שתף קטע נבחר

אוסטריה: "לא תהיה ממשלה עם הימין הקיצוני"

בעקבות ההישג שרשמו מפלגות הימין הקיצוני בבחירות באוסטריה, מבהיר מנהיג הסוציאל דמוקרטים, ורנר פיימן: "אינני יכול לדמיין ממשלה איתם". יורג היידר: התוצאות מצביעות על כך שהאוסטרים לא רוצים את ממשלת האחדות

אף שסקרים מוקדמים חזו את התחזקות הימין הקיצוני באוסטריה, תוצאות הבחירות עדיין מהדהדות ברחבי המדינה ובאירופה כולה. יורג היידר, מנהיג הברית למען עתיד אוסטריה, אמר כי התוצאות מצביעות על כך שהאוסטרים אינם מעוניינים עוד בקואליציה של הסוציאל-דמוקרטים והשמרנים ("מפלגת העם"). מפלגות הימין הקיצוני באוסטריה זכו בכ-29 אחוזים מקולות המצביעים, פי 2 מאשר בבחירות 2006.  

 

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית זכתה לרוב של 29.71 אחוזים בבחירות, אבל האתגר הגדול שלה יהיה להרכיב קואליציה בלי הימין הקיצוני, ונראה כי אין לה הרבה ברירות מלבד חבירה מחודשת לשמרנים: "אינני יכול לדמיין ממשלה עם מפלגת החירות או מפלגת הברית למען עתיד אוסטריה", אמר ורנר פיימן, מנהיג הסוציאל-דמוקרטים.


היידר ושטראכה מסמנים ניצחון (צילום: רויטרס)

 

הוא שלל גם הקמת ממשלה צרה, בתמיכה מבחוץ של הימין-הקיצוני. "אנו מעוניינים בממשלה יציבה עם בסיס רחב. לא ממשלה שתתקוטט, שהיא בדיוק מה שהבוחרים דחו", הסביר.

  

היינץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגת חירות, טען עם זאת כי מפלגתו של פיימן תפר את צו הבוחר אם תדבוק בעמדתה. "המפלגה הסוציאל דמוקרטית ומפלגת העם נענשו וספגו דחייה. הסוציאל-דמוקרטים יצטרכו להבהיר מדוע הם אינם מוכנים לנהל איתנו משא ומתן לכניסה לקואליציה", אמר שטראכה.

 

שטראכה, שמפלגתו גרפה כ-18 אחוזים, אמר שהסוציאל-דמוקרטים צריכים לחשוב מחדש על "פטיש שלילת המפלגות האחרות". לדבריו, "ממשלת האחדות מתה. חייב להיות פתרון אחר".   

  

על פי ההערכות באוסטריה, מרכיבת הקואלציה לא תוכל להתעלם מקיומן של שתי המפלגות הקיצוניות. "חוזקן של המפלגות הקיצוניות ימניות יהפוך את מלאכת גיבוש הקואליציה קשה ביותר מבלי לכלול אף אחת מהן בתוכה", העריך הפרשן הפוליטי אנטון פלינקה לסוכנות הידיעות רויטרס.

  

פרשנים פוליטיים באוסטריה מעריכים שהבחירות לפרלמנט התאפיינו בהצבעת מחאה: "אין לנו יותר מצביעי ימין מאשר ב-2006, אז הם השיגו 15 אחוזים יחד", אמר הפרשן פיטר פילצמאייר, "זה נגרם כתוצאה ממצב רוח שלילי של ייאוש וחוסר אמון בממשלת האחדות".

 

גם ברחובות וינה לא מודאגים מה"מהפך". "לא מדובר בקטסטרופה לאומית, ידענו שזה עומד לבוא", טען מיכאל פליארדי, שהצביע עבור המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. "הרבה מזה טמון בהתנגדות לממשלה הנוכחית, ישנה תחושה של חסור אמון" הסביר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורג היידר ואשתו מצביעים
צילום: AP
ניצחון ודילמות. ורנר פיימן
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
תומכי ימין חוגגים
צילום: רויטרס
מומלצים