שתף קטע נבחר

תביעה: הרופא לא גילה בזמן את סרטן הערמונית

לאחר שהתלונן מספר פעמים על בעיות במתן שתן, רופא המשפחה לא הפנה לבדיקה לאבחון סרטן הערמונית. התוצאה: הסרטן החל להתפשט ושלח גרורות בכל הגוף. עתה תובע החולה את הרופא ואת קופת חולים מכבי

כדאי להקשיב לתלונות החולה: מטופל פנה לרופא המשפחה מספר פעמים בתלונות על הפרעות במתן שתן, אולם הרופא לא הפנה אותו לבדיקות המתאימות. התוצאה - החולה לקה בסרטן הערמונית והגידול הסרטני שלח גרורות סרטניות. עתה הוא תובע באמצעות עו"ד אסף פוזנר את קופת החולים ורופא המשפחה.

 

בשנת 2000 פנה התובע, אז בן 59, אל רופא המשפחה שלו כשהוא מתלונן על תכיפות במתן שתן וטחורים. הרופא הסביר לו כי מדובר בתופעה שכיחה וטבעית אצל גברים בגילו והפנה אותו לבדיקות דם, ביניהם בדיקת PSA המצביעה על סרטן הערמונית, אולטרסאונד של הערמונית והפניה לאורולוג, מבלי להסביר למטופל את מהות הבדיקות. תוצאת הבדיקה הראתה רמה חריגה של PSA וגם בדיקת האולטרסאונד נתנה תשובה מעל הנורמה.

 

לדברי החולה, למרות התוצאות הלא תקניות של הבדיקות הרופא לא יצר קשר כדי להסביר לו את חשיבות בדיקת אורולוג. התובע, שסמך על רופא המשפחה שלו, לא היה מודע לכך שהוא מצוי בסיכון כלשהו ולא פנה בעצמו לייעוץ אורולוגי.

 

במהלך ארבע השנים שלאחר מכן, חזר התובע אל הרופא לפחות 4 פעמים עם תלונות דומות של קשיים במתן שתן. בכל הפעמים הללו הוא טוען, הרופא התרשל בתפקידו ולא שלח אותו לבדיקת PSA או לבדיקת אורולוג, למרות שידע על ההיסטוריה הרפואית. הרופא שב וחזר על הסברו הלאקוני ואמר לתובע כי מדובר בתופעה שכיחה וטבעית.

 

רק בנובמבר 2004, לאחר תלונה נוספת של התובע ותוצאות בדיקת PSA, שערכיה היו גבוהים בהרבה מהנורמה, הסביר הרופא לתובע את משמעות הבדיקה ושלח אותו להתייעצות דחופה עם אורולוג. ביופסיה שנערכה אצלו גילתה גידול סרטני בדרגת ממאירות גבוהה. בדיקות CT ומיפוי עצמות שנערכה אצל התובע גילו גרורות רבות לסרטן.

 

מאז ועד היום נמצא התובע בטיפולים שונים המשפיעים עליו פיזית ונפשית. אולם מכיוון שהסרטן התגלה בשלב מאוחר, שאינו מאפשר את כריתת הערמונית, לא יוכל החולה להירפא אלא רק להרוויח זמן לדבריו. בינתיים מצבו הלך והחמיר ובשנת 2006 נמצא שהסרטן התפשט גם לעצמות עמוד השדרה ולאגן. בדיקות שנערכו לאחרונה מצאו גרורות גם בצלעות, בלחי ובמקומות נוספים בגופו של התובע.

 

בכתב התביעה שהגיש החולה, הוא טוען כי המחלה הייתה ניתנת לריפוי מלא לו הייתה מתגלה בזמן, וכי איחור בגילוי ובתחילת הטיפול היה משמעותי לקצב התפשטות הגרורות, מה שהוביל עד כה לטיפולים רבים שלא יעצרו את התקדמות המחלה.

 

ממכבי שרותי בריאות נמסר בתגובה: "טרם קיבלנו את כתב התביעה. כאשר נקבל את כתב התביעה נלמד את פרטיו ונמסור התייחסות מפורטת בבית המשפט".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבעיות במתן השתן הובילו לסרטן הערמונית
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים