שתף קטע נבחר

האוניברסיטאות ללבני: בלעדיך השנה לא תיפתח

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם מגידור, פנה ליו"ר קדימה, ציפי לבני, וקרא לה להתערב במשבר באקדמיה, "או שלא תפתח שנת הלימודים באוניברסיטאות, דבר שיגרום סבל גדול לסטודנטים". לדבריו, "המערכת קורסת"

כחודש לפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית, גוברים הקולות המאיימים לשתק את האוניברסיטאות. יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם מגידור, פנה היום (ב') ליו"ר קדימה, ציפי לבני, וקרא לה להתערב במשבר במערכת ההשכלה הגבוהה, "או שלא תפתח שנת הלימודים באוניברסיטאות, דבר שיגרום סבל גדול לסטודנטים".

 

לדברי מגידור, "מערכת ההשכלה קורסת ולאף אחד בממשלה לא אכפת. כל

ניסיונותינו להגיע להבנות עם האוצר נתקלות בקיר אטום, זלזול וחוסר הבנה עד כמה המערכת על סף התמוטטות". קריאתו של מגידור באה בעקבות כשלון המשא ומתן מול משרד האוצר בימים האחרונים, על החזרת משאבים תקציביים לשיקום מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

בשבועות האחרונים נערכים מגעים אינטנסיביים בין נציגי האוצר לבין יו"ר הועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה(ות"ת) שלמה גרוסמן, מנכ"ל ות"ת, סטיבן סתיו, ופרופ' מנחם מגידור. לפני כשבוע אמר סתיו ל-ynet כי הנחת העבודה של הוועדה היא ששנת הלימודים לא תיפתח.

 

לדבריו, "מערכת ההשכלה הגבוהה נמצאת כבר מספר שנים במשבר חמור, משבר שמאיים על קיומה של שנת הלימודים הבאה. אם זה יקרה תהא זאת השנה השלישית ברציפות ששנת הלימודים באוניברסיטאות משובשת". בפגישה השבוע מול נציגי האוצר אמרו נציגי הוועדה, כי "אנו יודעים שנושאים שונים כגון נושא שכר הלימוד נתונים במחלוקת פוליטית קשה אך לא ייתכן שבגלל ויכוח פוליטי כזה יסוכן עתידה של המערכת שהיא כה חיונית לקיומה, בטחונה ורווחתה של מדינת ישראל".

 

עיקר המחלוקת היא סביב יישומה של ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה.

על פי המלצות הוועדה, תקבל מערכת ההשכלה הגבוהה 2.4 מיליארד שקלים הפרוסים על פני חמש שנים בתמורה לשינוי מבני ורפורמי. בין היתר המליצה הוועדה להעלות את גובה שכר הלימוד לסטודנטים, דבר שגרר איתו מאבק לפני שנה ובסופו הסכם חתום של ממשלת ישראל ובו התחייבות לא להעלות את שכר הלימוד ללא הסכמת הסטודנטים ובהידברות איתם.

 

האוצר מתנגד למתן המשאבים הכלילליים ללא העלאת שכר הלימוד וכתוצאה מכך - לא מעביר את התקציבים המיוחלים ועל כן נותר המשבר. יש לציין כי בשנים האחרונות עברה מערכת ההשכלה הגבוהה שורת קיצוצים, והתקציב של וועדת שוחט נועד רק להשלים את מה שכבר נלקח ממנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
מגידור. "המערכת קורסת"
צילום: פייר תורג'מן
מומלצים