שתף קטע נבחר

פרשת הירשזון: הגזבר הורשע שגנב מיליונים

משפטו של שר האוצר לשעבר נפתח בעוד הסדר טיעון: עובדיה כהן הודה בגניבה וצפוי להיכלא ל-4 שנים. מנהלת הכספים העידה: שמתי כסף במעטפות חומות שיועדו ל"הוא הגדול"

מתהדק החבל המשפטי סביב צווארו של אברהם הירשזון. בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (יום ה') בגניבה והלבנת הון את עובדיה כהן, העד המרכזי נגד שר האוצר לשעבר. היום גם נפתח משפטו של הירשזון, עם עדותה של מנהלת החשבונות שהורשעה לאחרונה במסגרת עסקת טיעון.

 

 

כהן שימש כראש אגף הכספים בהסתדרות העובדים הלאומית וכיו"ר עמותת ניל"י עד שנת 2003. הוא הודה בגניבה של מיליוני שקלים שחלק מהם הועברו להירשזון, ועל פי הסדר טיעון שנחתם עמו ירצה עונש של ארבע שנים ושמונה חודשי מאסר. העבירות שבהן הורשע: גניבה בידי מנהל, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד.


הירשזון. איחר לדיון, שמע את עדות מנהלת הכספים (צילום: ירון ברנר)

 

על פי כתב האישום המקורי, במהלך שנת 98' קשר הירשזון - ביחד עם כהן ועם גדעון בן צור, מנהל החשבונות (שנפטר מאז) - לגנוב ולהוציא במרמה כספים רבים מההסתדרות ומעמותת ניל"י, אשר הפעילה רשת של גני ילדים ומכוני יום והייתה בבעלות ההסתדרות. במהלך התקופה הנסקרת באישום - גנב הירשזון סכומים של כ-4 מיליון שקלים מתוכם כ-2.5 מיליון שקלים עבור כיסו הפרטי.

 

הירשזון נשלח ל"גמילה מכסף"

הדיון הראשון בעניינו של שר האוצר לשעבר נפתח בהיעדרו, עקב איחורו לבית המשפט. רונית גרטי, מנהלת כספים לשעבר בהסתדרות העובדים שהודתה בהעברת כספים שלא כדין להירשזון ותרצה שישה חודשי עבודות שירות - העידה על דרכי הגניבה לכאורה באמצעות קופה מיוחדת.

 

גרטי סיפרה כי אחת לחודש לערך הייתה עוזרת לממונה עליה דאז, בן צור, לספור כסף. הוא ביקש ממנה להכניס

למעטפה חומה שעליה לא נכתב דבר בין 30 ל-35 אלף שקל במזומן. לדבריה, לפעמים ראתה שהוא מתעצבן מכך והיה אומר לה שהכספים מיועדים ל"הוא הגדול" - ולא הוסיף שם.

 

כן העידה גרטי על שליח שהיה יוצא מההסתדרות כדי להביא תרופות להירשזון שעלותן 1,500 שקל, סכום אותו קיבל במזומן מההסתדרות. עוד סיפרה שבספטמבר 2004 ניסה בן צור, שסיים אז את עבודתו בהסתדרות בשל מצבו הרפואי הקשה, להעביר את הירשזון תהליך של "גמילה" בהוצאת המזומנים. סכומי הכסף ירדו אז לדבריה מ-30-35 אלף שקל בחודש ל-5,000 בלבד, עד שיובררו פרטים מההסכם של הירשזון עם בכירים אחרים בהסתדרות בנוגע לתנאי הפרישה שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון, היום בדיון
צילום: ירון ברנר
כהן. הרשעה בעסקת טיעון
צילום: עופר עמרם
גרטי. העידה כפי שסוכם בהסדר
צילום: ירון ברנר
מומלצים