שתף קטע נבחר

טיול לחג: קניון שחורת בהרי אילת

מבלים את חג הסוכות בדרום הארץ? החליפו את הקניון באילת - בקניון נחל שחורת שבהרי אילת, רק 10 ק"מ צפונית לעיר. יפה יותר, רגוע יותר, עמוס פחות, אבל עם הרבה טבע וצבע

באילת קניון זה לא רק מרכז קניות. בזמן שעשרות אלפי ישראלים יציפו בסוכות את קניון "מול הים" וסביבתו באילת, אנחנו מציעים לכם קניון יפה יותר, רגוע יותר, עמוס הרבה פחות, ללא קניות (אלא אם יגיע הגזלן לפתח הנחל) אבל עם הרבה טבע וצבע. כל זאת ועוד בטיול מעגלי או הלוך-חזור בקניון נחל שחורת, החותר בסלעי הגרניט הכהים במפגש בין הרי אילת לערבה.

 

רק 10 ק"מ צפונה מאילת - ואתם חוזרים בזמן הגיאולוגי כ-500 מיליון שנה, אל סלעי היסוד הקשים והכהים בהם חתרו המים קניון צר ועמוק שכשמו כן הוא. בשביל האקשן לילדים יצר הטבע מספר מדרגות סלע עליהן מתגברים במאמץ קל ובעזרת ההורים.


מטפסים בקניון (צילומים: בית ספר שדה אילת)

 

תעודת זהות

דרגת קושי: קל עד בינוני, מתאים למשפחות חובבות הליכה. ניתן ללכת גם עם ילדים קטנים במעלה הקניון ככל שהם יכולים ולחזור באותה הדרך, כאשר בירידה בקניון מגלים דברים אחרים.

אורך: מסלול מעגלי - כ-4 ק"מ, מסלול הלוך-חזור – 3-2 ק"מ.

איך להגיע: נסיעה מאילת צפונה בכביש הערבה. מצפון לאבן ק"מ 20, ליד חורשה קטנה, פונים מערבה לדרך טובה מסומנת בכחול המתפצלת לאחר 2.5 ק"מ במזלג הדרכים שמאלה עם סימון ירוק וישר כ-4 ק"מ עד פתח הקניון.

מפת טיולים וסימון שבילים: מס' 20 - הרי אילת

 

יוצאים לדרך

עם הסימון הירוק נלך בעלייה מתונה בקניון גרניט שחור ובדרך נתגבר על שני מפלים יבשים המהווים אתגר קל. בסך הכל כ-1,200 מ' עד סופו של הקניון. השיח השולט שנראה בקניון הוא הצלף הסחוסי, אחיו המדברי הבהיר יותר והקוצני פחות של הצלף הקוצני. שימו לב לכושרו המדהים לגדול בסדקים בסלע ולמצוץ מהסלע כל טיפת לחות אפשרית.

 

סלעי הגרניט בהם חתור הסלע הם סלעי יסוד שנוצרו כאשר המַגְמָה ברותחת במעמקי האדמה החלה לעלות לאט לאט ותוך כדי התקררה לאט והתגבשה לגבישים. בהתאם למהירות העלייה וההתקררות משתנה גודל וסוג הגבישים בין הסלעים. הצבעים השולטים בגבישים הם שחור, אדום וורוד. אלו סלעים קשים ולכן השטפונות המועטים יצרו בהם קניון צר. ברגע שנצא מסלעי הגרניט אל סלעי המשקע הבהירים והרכים יותר נראה איך הנחל נהיה רחב יותר ומבחינת ההליכה מעניין פחות.


המים חרצו את השביל. קניון שחורת

  

בנקודה זו בקיר הימני של הערוץ נראה "חגיגה" צבעונית של סלעי חרסית חומה או צבעונית עם עורקים לבנים של גבס. ילדים שאוהבים להתלכלך יכולים לקחת גוש חרסית, להרטיב במעט מים ולפסל בו כאילו זה גוש חימר. מכאן ניתן לחזור בקניון או לעלות ימינה עם הסימון האדום. כ-200 מ' עלייה בו ואנחנו באוכף הצופה לערבה והרי אדום ומשם עוד 1 ק"מ עד המפגש עם שביל ישראל והסימון השחור, בו נפנה ימינה ונלך 700 מ' בירידה קלה עד הרכב.

 

זהירות, נמרים! 

סימון מפגש השבילים הנ"ל הוא על גבי סלע גדול ובולט. מעט אחריו חפשו גל אבנים מלבני "לא טבעי". אם תמצאו אותו דמיינו מחזה מדברי מיוחד שהתרחש כאן ובמקומות נוספים במדבר לפני שהגיעו אליו החיים המודרניים. הבדואים שבנו את המלכודת קשרו בתוכה גדי או טלה רעב שקרא בקול רם. הנמר שמע אותו מרחוק ונכנס פנימה לבדוק אם מחכה לו ארוחת בשר טלה משובחת. כניסתו למלכודת הפעילה מנגנון שהפיל את האבן על פתח היציאה. שאגות התסכול של הנמר קראו לבדואים, שהרגו אותו בחניתות והתפארו בפרוותו.

 

פלאים במלחת עברונה

השם מלחת עברונה לא נשמע מזמין אבל זהו אזור מיוחד במינו בערבה ובו שתי אטרקציות המצדיקות נסיעה: הפלמינגו בבריכות המלח ובארות השרשרת. שימו לב, כדי ליהנות משני האתרים מומלץ להצטייד בפנס ובמשקפת.

 

איך מגיעים? באותה נקודה בה פונים מכביש הערבה לנחל שחורת יש פנייה משולטת מזרחה לדרך הטובה לכל רכב. אחרי נסיעה קצרה פוגשים בכביש משובש מעט - זהו כביש הערבה הישן. פונים שמאלה לכיוון צפון ונוסעים כקילומטר וחצי, עד שמבחינים מצד ימין בסככה ומגרש חנייה.


פלמינגו בבריכות המלח (צילום: יגאל צור)

 

מכאן רואים את אתר הפוגרות - בארות השרשרת. זוהי צורת השקייה עתיקה "מתוחכמת" יחסית - תעלות תת-קרקעיות אספו מי תהום גבוהים אל בריכה ממנה הובלו המים לחלקות. לצורך חפירת ותחזוקת התעלות נחפרו פירים אנכיים. שניים מהם וחלק מהתעלה שוחזרו למעבר מטיילים. קחו פנס והילדים ייהנו מהפתעה מתחת לאדמה בלב הערבה.

 

הכי ורוד שיש - חזרו מבארות השרשרת בכביש הערבה הישן ק"מ וחצי דרומה ופנו שמאלה אל הדרך המסומנת באדום ונוסעת מזרחה כ-700 מ' ומתעקלת צפונה אל נקודת תצפית מסודרת מעל בריכות המלח של אילת. אם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות בלהקות הפלמינגו הוורודים הנהנים כאן מארוחה לא כשרה של סרטנים הנותנים להם את צבעם הוורוד. כמה מאות מתוך מיליוני עופות הפלמינגו גילו את בריכות המלח שמצפון לאילת ומבלים שם עד סוף החורף.

 

  • מידע מהשטח: בבי"ס שדה אילת של החברה להגנת הטבע הצמוד לחוף אלמוג תוכלו לקבל מידע על סיורים מודרכים בחולות סמר, עמק ססגון - בקעת תמנע בהדרכת מדריכי החברה להגנת הטבע ועוד מסלולים מומלצים בהרי אילת. תחנת המידע בבית ספר שדה תהיה פתוחה בימי חול המועד, 15-20.10, בין השעות 11:00-8:30 או בטלפון 08-6326468.

 

  • חוויית שטח בהרי אילת: בתאריכים 18-20.10 (שבת עד שני), תקיים החברה להגנת הטבע מסע מדברי ייחודי הכולל טיולים משפחתיים בהרי אילת, לינת שטח באוהלים, זריחה מהר צפחות, שנירקול מודרך בחוף אלמוג ועוד. פרטים בטלפון 03-6388688 .

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר כהנא, החברה להגנת הטבע
עין עברונה
צילום: תומר כהנא, החברה להגנת הטבע
מומלצים