שתף קטע נבחר

חדש באינטרנט: חזן לחגים

בחירת חזן לקהילות היהודיות בעולם מעולם לא היה קל כל כך: עשרות חזנים מכל העדות התאגדו באתר אינטרנט, המאפשר לשמוע את הקול, הנוסח והסגנון. מאחורי המפעל עומד ציון יחזקאל, חזן הבית של הרב עובדיה יוסף. צפו ביחזקאל מתחזן עם "מה טובו אוהליך"

לקראת החגים והימים הנוראים מחפשים ברחבי בתי הכנסת בארץ ובעולם חזנים שיעמדו לפני התיבה ויהדרו בקטעי חזנות ותפילה מיוחדים. עד היום, נזקקו פרנסי וגבאי הקהילות השונות לברר בירורים מעמיקים לגבי החזן הרצוי והמתאים לבית הכנסת. כיום, בעידן האינטרנטי, הפך החיפוש לקל ונוח יותר.

 

בארגון "אינטרנשיונל ג'ואיש קונקשנס" International Jewish Connections) ) הקימו אתר אינטרנט מיוחד לצורך כך ואיגדו עשרות חזנים בו הם מעלים קטעי חזנות ופיוט פרי קולם. החזנים נבחרים בקפידה על ידי הנהלת האתר, עוברים סדרת הקלטות מקצועית, ומוכנסים לתוך אתר האינטרנט הגדול בעולם לחזנים ולדת www.ijconnections.com וכך, יושבים ראשי הקהילות ומאזינים למספר חזנים עד לבחירה הסופית לקחת חזן פלוני או אלמוני.  

 

"עד היום אם קהילה מסויימת היתה רוצה לחפש חזן, היו צריכים לחפש ולברר היטב. היום, זה פשוט בהרבה", מסביר מאיר פנחס, ממייסדי האתר. "פשוט בוחרים מתוך מאגר אדיר שמכיל חזנים מכל העדות וכל קהילה ברחבי העולם יכולה להיכנס לאתר ולבחור את החזן לפי טעמה, אפיון מדויק ולפי הנוסח הרצוי. הבחירה יכולה להיעשות גם לפי עוצמת הקול, אם מדובר בבית כנסת גדול או קטן".

 

לדברי פנחס, בחירת החזן היא משמעותית בעבור הקהילה מאחר וישנה בכל בית כנסת העדפה לנוסח מדוייק. למשל, לקהילת החלבים מעדס יש סגנון מסויים מאוד ובקהילה לא יתפשרו על שום נוסח אחר ולא יקבלו חזן שלא מתחזן בדיוק בנוסח אליו מורגלים ואותו אוהבים בני הקהילה, מסביר פנחס. כך, בעזרת האתר האינטרנטי שהוקם וזוכה להצלחה גדולה עד כה, יכולה כל קהילה לבחור לא רק על פי המלצות ובמובן מסויים להמר על החזן, אלא לשמוע ממש את שירת החזן באמצעות האינטרנט ולא לחשוש שמא הנוסח והסגנון לא יהיו בסופו של דבר לא לטעמה.

 

מי שניצב מאחורי המפעל המיוחד הזה הזה הוא אחד מהחזנים הבולטים בעולם היהודי, החזן ציון יחזקאל שנחשב "חזן הבית של הרב עובדיה יוסף". לקראת החגים אף כינס הרב יוסף את עשרות החזנים המאוגדים על ידי הארגון בביתו שבירושלים ואיחל להם בהצלחה בפועלם. בנאום שנשא בפניהם הוא דיבר על חשיבותה של שליחותם בפני הקהילות היהודיות, בפרט אלו שבחוץ לארץ, כאשר היהודים רואים בחזן, מעבר להיותו חזן, איש דת ורב. "ולכן, כל אחד צריך לדבר עימם גם על יהדות ולקרב אותם לאביהם שבשמים", אמר הרב יוסף לחזנים.

 

יצויין, כי ארגון החזנים "מייצא" חזנים לרחבי העולם, לארצות הברית, אירופה ואפילו המזרח הרחוק, בכל הנוסחים ולכל העדות: אשכנזים, ספרדים, מרוקאים, בוכרים, חלאבים, טורקים ועוד רבים אחרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים