שתף קטע נבחר

התעשיינים בלבנון: ישראל גנבה לנו את הפלאפל

יו"ר אגודת התעשיינים בלבנון, פאדי עבוד, טוען כי ישראל משווקת בעולם מאכלים לבנונים "אסליים" וגורמת לתעשיינים בלבנון הפסדים רבים. הוא מסתמך על תקדים גבינת ה"פטה", אז הוכיחה יוון כי היא "ממציאת" הגבינה

ולנו אין פלאפל? לבנון מתכוונת לתבוע בקרוב את ישראל במסגרת בינלאומית על הפרת זכויות יוצרים בענייני מזון, כך עולה מדברים שאמר יו"ר אגודת התעשיינים בלבנון, פאדי עבוד, לרשת "אל-ערביה". הטענה הלבנונית היא כי ישראל משווקת בעולם מאכלים לבנונים "אסליים", כמו טבולה, קובה, חומוס, פלאפל ופתוש, המוכרים בעיני הלבנונים כ"סימן רשום" שלהם, עוד בטרם הוקמה מדינת ישראל.

 

יו"ר אגודת התעשיינים, פאדי עבוד, הסביר כי עצם העובדה שישראל משווקת זה שנים רבות מאכלים לבנוניים תחת אותו השם והמרכיבים בעולם, גרמו ללבנון הפסדים, "שאינם ידועים במלוא היקפם, אך נאמדים בעשרות מיליוני דולרים מדי שנה".

 

עבוד, שהכין תזכיר בנושא, מסתמך על תקדים גבינת ה"פטה" מלפני שש שנים. אז תבעו צרפת, דנמרק וגרמניה את יוון בטענה כי אין היא יכולה לשמש כמונופול בייצור הגבינה. יוון הצליחה להוכיח במוסדות הבינלאומיים כי היא "ממציאת" הגבינה וזכתה בתביעה. עד אז ייצרו שלוש המדינות התובעות 12 אלף טון גבינה בשנה. 

 

בית המשפט פסק בשעתו כי מדינות אחרות לא יוכלו להשתמש מעתה בשם "פטה", שכן גבינה זו "קשורה בצורה גדולה להיסטוריה של יוון וייצורה תחת שם זה נמשך מזה ששת אלפים שנה". לפיכך, החליטה הוועדה הכלכלית של הפרלמנט האירופי להעניק ליוון את הזכות הבלעדית לייצר ולשווק את הגבינה תחת שם זה.

 

עבוד טוען כי לא די בכך שישראל משתמשת בשמות המאכלים הלבנוניים, היא גם משווקת אותם בקופסאות פלסטיק מוכנים לאכילה לצרכנים באירופה ובארה"ב, כאילו היו מאכלים מסורתיים ישראליים. לדבריו, למרות שלבנון מעולם לא רשמה את השמות והמרכיבים של המאכלים הללו, "היא יכולה להסתמך על התקדים של יוון, שכן מאכלים אלו ידועים בהיסטוריה כמאכלים עממיים לבנוניים".

 

לדבריו, איגוד התעשיינים בלבנון עמל כעת על רישום כל המאכלים והמרכיבים והגשת דו"ח מקיף לממשלת לבנון, שכן היא היחידה שיכולה לעתור לבתי משפט בינלאומיים, נגד ישראל "ולמנוע ממנה מלגנוב את המאכלים שהאחרים מייצרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלאפל בפיתה. ארכיון
צילום: בועז לביא
מומלצים