שתף קטע נבחר

העסקים הקטנים כבר מרגישים את המשבר

בעלי העסקים הקטנים סובלים מירידה של 15% בפדיון, עד לאחרונה בגלל שהתיירים קונים פחות וכעת גם בגלל חוסר הוודאות של הקונים הישראלים. "אני מפחדת", אומרת בעלת חנות תכשיטים, "אנשים פשוט קונים פחות"

המשבר הכלכלי כבר החל להשפיע על העסקים הקטנים. לפי נתוני האיגוד הארצי למסחר, סובלים העסקים מאז פסח מירידה של כ-10% בפדיון, שהחריפה לקראת חגי תשרי והגיעה בשבועות האחרונים אף ל-15%.

 

פדיון עסקי ההלבשה וההנעלה ירד בכ-11%; פדיון מוצרי החשמל ירד ב-8%; פדיון חנויות הרהיטים, המתנות ואביזרי הבית ירד ב-12%; פדיון עסקי המזון ירד ב-9%; פדיון המספרות ומכוני היופי ירד ב-12%; פדיון המסעדות ובתי קפה ירד ב-9%; פדיון המזנונים המהירים ירד ב-8%.

 

"אני מפחדת מאוד", אומרת אורית אמויאל, בעלת חנות תכשיטים ומתנות מירושלים, "החנות שלי נמצאת ברחוב שלא נפגע מעבודות ההקמה של הרכבת הקלה, ובכל זאת אנחנו סובלים כבר חצי שנה מירידה במכירות, שהגיע במצטבר ל-35%. אנשים פשוט קונים עכשיו מתנות יותר זולות".

 

"הראשונים שנפגעו היו התיירים, שכבר חיים בתוך משבר יותר משנה. הדולר שלהם כבר לא אותו דולר, וגם התכשיטים עולים להם יותר בגלל התייקרות הזהב. אבל בחודשיים האחרונים גם הקהל הישראלי הקבוע שלי, מהמעמד הבינוני-גבוה, מתחילים לקנות פחות. הם חוששים לבזבז בגלל אי-הודאות. יש לי לקוחה שקונה תמיד לקראת החגים מתנות ב-1,000 שקל, והשנה היא קנתה רק ב-400. היא עצמאית, והיא אמרה שהיא בעצמה מפחדת ממה שהעתיד צופן לעסק שלה".

 

ארגוני העצמאים: להוריד את הריבית

ומה מציעים ארגוני העצמאים כדי לפתור את הבעיה? "יש להוריד את הריבית לאלתר בשיעור חד של כ–2%", אומר טלמון, עורך הדין יהודה טלמון נשיא לה"ב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים, "היציבות הפיננסית ועידוד הצמיחה הדרושים למשק מחייבים את הנגיד לגלות אומץ ומנהיגות ולנקוט במדיניות מוניטרית שתקדים תרופה למכה ותצמצם את נזקי המשבר הפיננסי המשחר לפתחנו".

 

"פערי הריבית כיום בינינו לבין ארה"ב אינם הגיוניים ואינם תואמי מציאות, לאור צניחתה החדה של האינפלציה הצפוייה לנו בשנה הקרובה", אומר טלמון, "התפרצות המשבר הפיננסי העולמי עומד לחדור למשק הישראלי ולגרום להאטה שעלולה להמיט אסון על העסקים המקומיים שכבר נאנקים תחת עול ההתייקרויות עקב האינפלציה המיובאת שספג המשק".

 

"רק הפחתה משמעותית בריבית שתוזיל את הכסף ותעודד צריכה והשקעות, עשוייה למתן את ההאטה ולמזער נזקים למגזר העסקים הקטנים והבינוניים ואיתם למשק הישראלי כולו", אומר טלמון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עסקים קטנים: מרגישים את המשבר
צילום: ענת מוסברג
מומלצים