שתף קטע נבחר

נתניהו לא פוסל התערבות ממשלתית במשבר

שר האוצר לשעבר מאמין שמצב המשק הישראלי טוב משאר כלכלות העולם, אך מדגיש: שוק חופשי אינו אומר שהמדינה לא מתערבת. לדבריו, ניתן לנצל את המשבר כדי להתחזק

שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, התייחס היום למשבר הכלכלי העולמי ואמר: "אנחנו נמצאים במצב טוב יותר מרוב כלכלות העולם, יהיו קשיים, הם לא יפסחו גם עלינו, אך בשל החוסן הכלכלי שלנו שלא היה קיים בעבר, נצלח זאת". עוד אמר נתניהו, כי אינו פוסל מצב של התערבות ממשלתית: "שוק חופשי אינו אומר שהמדינה אינה מתערבת במצבי משבר". 

 

נתניהו הגיע לכנס לכבוד השקת מרכז ערבי ישראלי לטכנולוגיה והיי-טק, ובמרכז דבריו עמד כמובן המשבר הכלכלי העולמי. כבר בראשית דבריו פתח ואמר: "הכלכלה שלנו חזקה ואנו יכולים לנצל את המשבר הנוכחי על מנת להתחזק. אם נעשה שורה של צעדים... נהיה הרבה יותר חזקים".

 

נתניהו הוסיף כי יש לנקוט מספר צעדים אופרטיביים של הנעת הכלכלה אשר יובילו לצמיחה, ביניהם הפחתת מיסים ונקיטת רפורמות: "דווקא בתוך המשבר כשהשוק העולמי לוחץ על הבלמים, אנחנו צריכים לנוע קדימה. הפחתת מיסים הוא מנוע צמיחה ראשון במעלה, ובראש ובראשונה מס חברות. אני חוזר ואומר, במצב של משבר כלכלי צריך לנקוט במדיניות מוטת צמיחה הרבה יותר באגרסיביות. אנחנו מסוגלים וחייבים לעשות זאת".

 

"המשבר ב-2003 היה קשה יותר"

לדברי נתניהו, בשנת 2003 כאשר כיהן כשר האוצר, המצב הכלכלי היה קשה אף יותר: "אם הצונאמי היום היה מגיע אז היינו נמחקים. הקופות היו אז ריקות והיום לא. קיימים היום משאבים שלא היו קיימים אז, היום יש לנו רשת ביטחון במחסן, אבל אני לא חושב שצריך להשתמש בה עכשיו".

 

עם זאת הוסיף נתניהו ואמר, כי אינו פוסל מצב של התערבות ממשלתית: "שוק חופשי אינו אומר שהמדינה אינה מתערבת במצבי משבר, והמדינות שיכולות לערוב לעתיד הכלכלי של אזרחיהן הן אלה שנקטו במדיניות כלכלית נכונה - וזה המצב של מדינת ישראל".

 

נתניהו התייחס למסחר התנודתי בשוק ההון, ואמר כי יש כיום עצבנות רבה שמביאה לדבריו לתנודות החדות: "אני מציע להירגע ולזכור שיש תשתית כלכלית היום, שבעבר לא היתה קיימת".

 

ערביי ישראל הם יהלום לא מלוטש"

בהתייחסו לנושא הכנס שבו הופיע - שילוב ערביי ישראל בתעשיית ההיי-טק הישראלית - אומר נתניהו: "ישנם אלפי צעירים בוגרי מקצועות חופשיים שרק צריכים לקבל קצת ליטוש, אנחנו לא מדינה כל כך מפותחת. הדרך היחידה להוביל לצמיחה היא שמספר קבוצות באוכלוסייה והערבים היא הקבוצה הראשונה ישנו באופן מהותי את מצבם הכלכלי. מה שמתרחש כאן היום הוא נקודת תפנית שתעזור מאוד לתעשיית ההיי-טק, לציבור הערבי ולכלכלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מדיניות מוטת צמיחה. נתניהו
צילום: AFP
מומלצים