שתף קטע נבחר

הבנקים כבר לא נותנים משכנתא של 90%

המשבר פוגע בצרכן הישראלי: בדיקת "ידיעות אחרונות" חושפת שהבנקים מגבילים את המשכנתאות ל-70% מערך הנכס. מנתוני משרד השיכון עולה: האטה ברכישת דירות חדשות בחיפה ובמרכז הארץ

משבר הנדל"ן עוד רחוק מישראל, אבל הבנקים למשכנתאות כבר נערכים: אחוזי המימון שהם מעניקים עבור רכישת דירה הופחתו משמעותית, ואינם עולים על 70% משווי הדירה.  

 

כמו כן, הלווים עוברים בדיקות יסודיות סביב יכולת ההחזר שלהם, והביטחונות הוחמרו. "זוג צעיר מתקשה היום לקבל הלוואה כבעבר, עם יכולת ההחזר שלו, לעומת התנאים ששררו רק לפני כחודשיים", אומר בכיר במשרד השיכון, "ייתכן שיש מקום לבחון מחדש את הזכאויות מאחר שמספר הצעירים שיאפשרו לעצמם לרכוש דירה יקטן משמעותית בשנה הקרובה".

 

בדיקה שערך "ידיעות אחרונות" בבנקים למשכנתאות מגלה מציאות חדשה: הבנקים לא מממנים יותר מ־ 70% מערך הנכס. עד לפני שלושה חודשים עודדו הבנקים נטילת הלוואות של 90% מערך הנכס (באמצעות חברות ביטוח משנה), אך

היום הם מסרבים להסתבך במשכנתאות מסוג זה.

 

בנוסף לכך, הבנקים כבר לא ממהרים לקבל את הדירה הראשונה כערבות לדירה השנייה, מחשש שערך הבתים יירד כפי שקרה בארה"ב.

 

הבנקים כבר לא רודפים אחרי הלקוחות

השינוי הוא דרסטי, כי רק לפני מספר חודשים הבנקים עוד רדפו סביב הלקוחות, וכיום הם מסננים אותם. "יש עסקה שאנו צריכים לחתום לדירה ראשונה בחולון", מספרים עדי ויפית, סטודנטים בני 27 , "התחלנו את החיפושים לפני שנה. הבנקים היו מוכנים לרדת בריביות, להציע פטור מעמלות ולתת אחוז מימון של 75% . בשבוע שעבר רצינו לסגור, אבל בבנק סירבו לאשר את ההלוואה ולא היו מוכנים לתת יותר מ־ 60% מערך הדירה".

 

לדברי הכלכלן ושמאי המקרקעין אהוד המאירי, מדיניות הבנקים בימים אלה היא זהירות יתר במתן משכנתאות משום שאינם יודעים מה יהיה מצב התעסוקה ואם הלווים יוכלו לעמוד בתשלומים החודשיים ובהתחייבויות.

 

מבנק טפחות נמסר: "אין שינוי מהותי במדיניות המשכנתאות של הבנק בימים אלה. גם היום, כמו בימים של רגיעה,

מקפידים בבנק על התאמת המוצר ללקוח על פי מאפייניו וכושר ההחזר שלו".

 

בנק הפועלים: "הבנק בודק כל בקשה לגופה, ובקשות במימון גבוה בודקים יותר בקפידה".

 

בנק לאומי למשכנתאות: "עקב אי הוודאות השוררת כרגע בשווקים נקט הבנק במהלך החודש האחרון מספר צעדים שנועדו לשמר ולשפר את המענה ללקוחות הפונים בימים אלה. כחלק מההיערכות מעמיד הבנק הלוואות חדשות בהיקף

של עד 70% מערך הנכס תוך בחינה פרטנית של כל עסקה".

 

אתי לנגרמן, מנכ"ל בנק דיסקונט משכנתאות, בתגובה: "מחירי הדירות טרם ירדו כך שאין שינוי ממשי, אך הבנק מתנהג בשמרנות יתר לנוכח המצב".

 

פחות דירות חדשות במרכז

במקביל, נתוני משרד השיכון מעידים על תחילתה של האטה משמעותית במכירת דירות חדשות: בינואר־אוגוסט 2008 נמכרו 2,155 יחידות דיור בלבד, 12% פחות לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה במכירות בשמונת החודשים הראשונים של 2008 איפיינה את מחוזות חיפה (ירידה של 36% ) והמרכז (ירידה של 29%).

 

במקביל חלה בשבועות האחרונים עלייה של 30% בביקוש לדירות קטנות להשקעה באזור המרכז. כך עולה מבדיקת שוק שנערכה עבור "ממון" על־ידי עורך מחירון הדירות לוי יצחק. חלק גדול ממחפשי הדירות הקטנות הם אנשים מבוגרים יחסית שפדו את קופות הגמל שלהם ומעדיפים להשקיע בדירה כדי להבטיח את עתידם. לדברי לוי יצחק, החשש מקריסת חברות

בנייה הולך ומתחזק ולכן רבים מעדיפים לרכוש דירות יד שנייה או דירות לאכלוס מיידי.

 

הידיעה המלאה מתפרסמת היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
שוק הנדל"ן: פחות דירות במרכז (צילום אילוסטרציה)
צילום: עידו אפרתי
מומלצים