שתף קטע נבחר

"הפנסיה התכווצה לי כרעם ביום בהיר"

המשבר בשוק ההון שחק את הפנסיה של יחזקאל פריזאת, העובד באל-על ואמור לפרוש בעוד שנה וחצי. פריזאת העביר כמחצית מהפנסיה שלו לקופת גמל, ועכשיו הוא מצטער. "זה כסף שחסכנו בעמל 40 שנה והתחרות הובילה את הקרנות להמר עליו", הוא אומר "חשבתי לתת לילדים ועכשיו אני כבר מתחיל להצטמצם בעצמי"

המשבר בשוק ההון פוגע בפנסיה של חלק גדול מהשכירים והעצמאים הקטנים במשק, אבל מי שייפגע מכך הם המבוגרים - אלה שעומדים לצאת לפנסיה בחודשים או בשנים הקרובות, וייתכן שהמשבר לא יסתיים לפני פרישתם - והם יפרשו עם פחות כסף. 

 

יחזקאל פריזאת (65) עובד באגף החשבונות של חברת אל על זה 40 שנה באגף חשבונות ואמור לצאת לפנסיה בעוד כשנה וחצי. המשבר הכלכלי הופך עבורו יותר ויותר ממשי. "זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר", הוא מודה ומגלה כי "כבר התחלתי להצטמצם".

 

החסכון הפנסיוני של פריזאת נמצא בקרן הפנסיה מבטחים הוותיקה, שאינה מושקעת בשוק ההון, אך הוא העביר כמחציתו לקופות החדשות. "לצערי, אני מושקע בכמה מקומות כמו כלל גמל וקרנות שספגו ירידות. נפגעתי קשה מאוד", הוא אומר. "התחלתי להיערך מחדש לפרישה, חשבתי לתת לילדים קצת ועכשיו אני מגלה שאני נאלץ להצטמצם כבר עכשיו. דברים שתכננתי לעשות ולא יצאו לפועל. עד שאצא לפנסיה הכספים שלי רק ייפגעו".

 

"האמת היא שהייתי אמור לצאת לפנסיה כבר במרץ השנה, אבל לפני כחודש, הייתי בקורס פנסיה והייתי בחרדה. אמרתי לעצמי, שאוטוטו אני יוצא לפנסיה והכל נמחק. אז החלטתי לעשות מעשה: מאז שעליתי מעיראק לא נכתב גיל הלידה שלי בתעודת הזהות. החלטתי לציין את השנה, באמצעות עורך דין ועדים שאימתו את הגיל האמיתי שלי. הודות להליך הזה יש לי אורך נשימה של 13 חודשים".

 

"יכולתי לא להעביר את הפנסיה והעברתי"

 "בשנת 2007 ראינו שכל הקרנות החדשות נתנו תשואה של 7%-8% ואנחנו קיבלנו ממבטחים הישנה מועטים ביותר, אפס-פסיק-אפס. בעקבות כך הרבה עזבו לפריזמה או למגדל והיום הפסידו הרבה. היום יש בקרן הפסדים רציניים. בדיעבד, נשארתי בקופת הגמל כי הפטור ממס פיתה אותי. אמרתי שזה חיסכון, ואני לא יודע לאן הכסף הזה ילך. יכולתי אולי לצאת, לעבור למקום אחר, אבל הדבר הזה נפל עלינו כרעם ביום בהיר. מישהו חזה את זה? כל הטייקונים והבנקים מתרסקים. גם בשוק הנדל"ן המצב לא טוב. הפסידו שם 60%-70%".

 

פריזאת, המגדיר עצמו כמשקיע סולידי, התפלא לשמוע כי ממשלת ישראל החליטה שלא לפרוס רשת הגנה לכספי המשקיעים. "אני מצפה שכמו שבממשלות אחרות ערבו לחסכונות פנסיה, גם הממשלה כאן צריכה לערוב להשקעות שלנו", הוא מתריס, "צברנו את הכספים האלו במשך 40 שנה והחודשיים האלה עשויים להשפיע עלינו בצורה ניכרת. זה כסף שנחסך במיטב עמלנו. לא הימרנו בבורסה".

 

את האשם הוא מפנה כלפי פתיחת שוק קרנות הגמל והוצאתו ממונופול הבנקים, במסגרת רפורמת בכר. "כשהפכו את קרנות הגמל לשוק חופשי נכנסו קרנות לא מיומנות, התחרות הובילה את הקרנות להמר בדברים לא סולידיים וזה מה שקרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחזקאל פריזאת: התכווצה לו הפנסיה
מומלצים