שתף קטע נבחר

בניגוד לשמועות: ממשלת ישראל לא מתערבת

ממשלת ישראל אינה מתכוונת להוציא לפועל בימים הקרובים תוכנית מאסיבית להתערבות בשוק ההון הישראלי, כדי לסייע למשקיעים הסובלים מהירידות החדות שנרשמו בבורסות העולם, ומהמפולת שאירעה בבורסה ביומיים האחרונים

בימים האחרונים מסתובבות שמועות בשוק ההון הישראלי לפיהן הממשלה ובנק ישראל מכינים תוכנית לסיוע לשוקים, בדומה לתוכנית החילוץ שיזם משרד האוצר האמריקני ושאושרה בקונגרס ביום שישי, שבמסגרתה יקנה הממשל חובות בהיקף של 700 מיליארד דולר ממשקיעים בוול סטריט.

 

בין השאר, יש שמועות על כך שבנק ישראל מתכונן לקנות איגרות חוב שאיבדו את ערכן עקב המשבר ובכך להציל את המשקיעים מהירידות.

 

אלא שגורמים ממשלתיים בישראל אומרים שאין בשמועות הללו אמת ושבישראל לא צפויה להתבצע תוכנית "פולסון" בזעיר אנפין.

 

לדברי גורם ממשלתי, יש לממשלה תוכניות מגירה למקרה שיתרחשו אירועים דרמטיים כמו קריסה של אחד הבנקים הגדולים או אחת מחברות הביטוח אך הן אינן רלבנטיות למצב הנוכחי ואינן מיועדות למנוע את הירידות בבורסה.

 

במערכת הפוליטית נשמעות בימים האחרונים קריאות מכיוונים שונים לפיהם על הממשלה להתערב בנעשה בשוקים. יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו קרא אתמול (ב') לממשלה לשקול התערבות כזאת. בצד השני של המפה הפוליטית, קרא כבר לפני כשבועיים יו"ר מרצ חיים אורון לממשלה להכין רשת ביטחון לכספי הפנסיה של הציבור, המתכווצים בימים אלו בשל הירידות בשוק ההון. גם יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק השמיע היום אמירה עמומה בכיוון הזה.

 

המפקח על הביטוח, ידין ענתבי, סירב לענות אתמול לשאלת ynet אם, ומתי, תתערב הממשלה בנעשה בשוקים. ענתבי גם דחה קריאת מנהלים בחברות הביטוח, שקראו לאוצר לאסור על הציבור לפדות את קרנות הנאמנות וקופות הגמל שלו, לאור בהלת הפדיונות של השבועיים האחרונים.

 

יצויין כי מרבית מדינות המערב למעט ארה"ב אינן מתכננות לפי שעה תוכנית כמו זו שהציג פולסון להצלת השוק האמריקני. מנהיגי המעצמות המתועשות גרמניה, יפן, צרפת, בריטניה ורוסיה – דחו את הצעת ארה"ב להצטרף לתוכנית החילוץ של פולסון.

 

רוסיה עצמה ביצעה תוכנית דומה שבמהלכה הזרימה לשוק 50 מיליארד דולר אך מדינות אירופה ויפן, שכמו ישראל סובלות מהמשבר פחות מארה"ב, נמנעות מהתערבות ישירה ומסתפקות בהלאמה של בנקים קורסים.

 

גורם בשוק ההון אמר אתמול ל-ynet כי תוכנית חילוץ כמו זאת של פולסון אינה רלבנטית לשום מדינה פרט לארה"ב, ובוודאי לא למדינה קטנה כמו ישראל, כיוון שמקור המשבר הוא בארה"ב.

 

בבנק ישראל סירבו להגיב לידיעה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לידיעה: "משרד האוצר שוקל תוכניות שונות ונערך לכל מצב, לפי שעה אין החלטה על התערבות, ויתרה מכך, יש החלטה שבמצב הנוכחי אין כוונה להתערב".

 


פורסם לראשונה 06/10/2008 20:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לשקול התערבות". נתניהו
צילום: דודי ועקנין
צילום: לע"מ
סירב לענות. ענתבי
צילום: לע"מ
מומלצים