שתף קטע נבחר

צפי להורדות ריבית גם בבריטניה וארה"ב

כלכלנים ופרשנים צופים כי הסערה הפיננסית תוביל בנקים מרכזיים נוספים בעולם לבצע הורדות ריבית בעתיד הקרוב, בהם הבנק המרכזי האנגלי והפדרל ריזרב בארה"ב

הורדת הריבית בישראל במפתיע היום (ג') ב-0.5% מצטרפת להודעת הבנק המרכזי האוסטרלי הבוקר על הורדת ריבית גדולה מהצפוי של 1% מהבוקר. כלכלנים רבים צופים כי המשבר בשווקים יוביל בנקים מרכזיים נוספים בעולם לבצע הורדות ריבית בעתיד הקרוב.  

 

רוב הפרשנים והכלכלנים בבריטניה מאמינים שהבנק המרכזי האנגלי יבצע הפחתת ריבית ביום חמישי הקרוב. הריבית בבריטניה עומדת על 5% מאז אפריל. הבנק העלה לפני כן את הריבית בניסיון להיאבק באינפלציה, שעלתה בקצב המהיר ביותר בעשור האחרון.

 

לשכת המסחר הבריטית מסרה היום כי הבנק צריך להפחית את הריבית בחצי אחוז, לאחר שדווח על צניחה "מדאיגה" באמון העסקים במדינה ברבעון האחרון. בדיווח נפרד נמסר היום שתפוקת המפעלים במדינה רשמה צניחה חודשית שישית ברציפות באוגוסט, סימן נוסף להאטה הכלכלית המתפשטת.

 

בתוך כך מתגברים הלחצים על הפדרל ריזרב לבצע הורדת ריבית דרמטית, יתכן שאף לפני פגישת מועצת הנגידים בסוף החודש. הריבית בארה"ב עומדת על 2% מאז מאי, אך עדיין יש מקום להורדה נוספת: אחרי המיתון ב-2000 והפיגוע במגדלי התאומים ב-2001 עמדה הריבית בארה"ב על שפל היסטורי של 1%.

 

אתמול התחייב הפד לבצע "צעדים נוספים ככל שיידרש" כדי להיאבק במשבר האשראי, והיום הודיע על תוכנית רדיקלית לאספקת מימון קצר טווח לחברות.

 

אירופה: אפשרות להורדת ריבית מנובמבר

הבנק המרכזי האירופי, שהותיר בשבוע שעבר את הריבית בגוש האירו על רמה של 4.25% - שיא של שבע שנים, לא צפוי בינתיים לבצע הורדות ריבית. אחרי פרסום החלטת הריבית אמר נגיד הבנק ז'אן קלוד טרישה כי למרות שהאינפלציה רשמה האטה "מסויימת", החליטו חברי מועצת הבנק שלא להוריד את הריבית.  

 

טרישה אמר שלמרות החרפת הסערה בשווקים הפיננסים, הבנק ממשיך להדגיש את החשיבות שבריסון הציפיות האינפלציוניות. עם זאת, רמז טרישה שקיימת אפשרות להורדת ריבית בגושי האירו מנובמבר ואילך.

 

הבנק המרכזי היפני הותיר היום את הריבית במדינה על כנה ברמה של 0.5%, שהיא הנמוכה ביותר מכל המדינות המתפתחות. הריבית ביפן היתה אפסית במשך כעשור, על רקע תקופה ממושכת של דפלציה (ירידת מחירים). נגיד הבנק היפני, מאסאקי שיראקאווה, הביע התנגדות לרעיון של הפחתת ריבית מתואמת של ממשלות, ואמר שבנקים מרכזיים צריכים לקבוע את המדיניות המוניטרית במדינות שלהם בהתאם לתנאים המקומיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צפי להורדות ריבית בעולם
צילום: IndexOpen
מומלצים