שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל פוטוס

  תסתכלו עליהם ות'רו אותנו

  מתי בפעם האחרונה הצצתם אל עולמם של כוכבי סרטי פורנו או ניסיתם להבין את סדר יומם של ניאו-נאצים וראפרים עצבניים? דרור עמיר התמכר לתוכניותיו הדוקומנטריות של לואי ת'רו, וממש לא אכפת לו מה יגידו השכנים

  עבור קהילת הפסבדו-אינטלקטואלים המקומית, ערוץ 8 היווה - מאז נכנסו הכבלים והלוויין לחיינו עקרי המשמעות - הצדקה מוסרית וחינוכית להימצאותו של מקלט טלוויזיה בביתם. כמובן שהעובדה הזו ממש לא משנה את העובדה שבמקרים רבים, ההצדקה הזו קיימת אך ורק בתיאוריה. בסופו של דבר, ערוצי המדע, התרבות, החינוך וכו' מספקים לנו את אותה מנה של טראש ובידור. מצפייה ברוב תוכניות הערוצים הללו, קשה להאמין שתצאו נשכרים מבחינת ידע.


  ת'רו. הסכנה שלו היא הבידור שלנו

   

  לכאורה, תוכניותיו הדוקומנטריות של לואי ת'רו, בהן הוא חוקר את קבוצות השולים של החברה האמריקנית, לא יהפכו אתכם למשכילים יותר, במובן הקלאסי של המילה. קשה לדמיין את התועלת הרוחנית שתצמח מצפייה בנעשה מאחורי הקלעים של תעשיית הפורנו האמריקנית, או בקבוצות של אוונגליסטים קיצונים, ניאו-נאצים או סתם אנשים מוזרים - מושאי התיעוד של ת'רו וצוותו מהבי.בי.סי.

   

  במהותה, תוכניתו של לואי (ותרשו לי לקרוא לו לואי - בכל זאת, אחרי אינספור שידורים חוזרים של כל אחד מהפרקים כבר באמת הגיע הזמן שנעבור, אני והוא, לשמות פרטיים) לא שונה בהרבה מתוכניות בוטות יותר כמו "Ripley's Believe It or Not": הוא מביא לנו את שוליה של החברה במה שנראה כפריק-שואו אכזרי, מציג בפנינו את האנשים המוזרים ביותר שניתן להעלות על הדעת כשהם חשופים לחלוטין. זו תוכנית מציצנית מאוד, חסרת רחמים, ובדיוק כמו "האח הגדול", גם ממכרת להחריד.

    

  אבל שלא כמו מפעיליהם הנסתרים של כוכבי הריאליטי, לואי הוא טיפוס חיובי, אמפתי ותמים. הוא תמיד מחייך, תמיד מוכן לנסות ולזהות בכל זאת את גרעין האנושיות שמסתתר בתוך אותם אנשים פסיכוטיים לכאורה, תמיד מוכן לסכן את חייו (בין היתר בקרבם של ראפרים רצחניים וקשוחים או ניאו-נאצים שונאי תקשורת) או את תדמיתו (למשל, כשהוא מחליט להשתתף בסרט פורנו גברי) רק בשביל לחשוף עוד פן בלתי מוכר של הרוח האנושית.


  ת'רו. ניאו-נאצים עצבניים וסרטי פורנו גבריים

   

  מה שמחזיר אותנו לנקודה ממנה התחלנו: האם תוכניתו של לואי באמת חסרת כל ערך אינטלקטואלי או חינוכי? אז זהו, שלא. כשהוא מציג בפנינו את אותם מהמרים כפייתיים שלא מסוגלים לעצור כשכל חסכונותיהם יורדים לטמיון או את אותו שחקן פורנו סטרייט שמוכן להניח את נטיותיו המיניות בצד עבור בצע כסף, לואי חושף בפנינו צד כלשהו של האדם ככלל. הוא חושף אלמנטים אנושיים, שאולי לא באים לידי ביטוי כשמדובר באנשים "נורמליים".

    

  מסיבה זו, ככל הנראה, לא תראו את לואי משפיל את מרואייניו או מציג אותם באופן מגוחך (את זה הם עושים טוב מאוד גם בלעדיו). אין ספק, הסיבה הראשונית לצפייה בתוכניתו היא בידורית, מציצנית, אולי לפעמים אפילו שפלה: אנחנו צוחקים או מצטמררים אל מול מופעי האימים שמספקים המצולמים. אבל בדרך, גם אם אנחנו מתקשים לפעמים להפנות לכך את תשומת לבנו, אנחנו לומדים גם משהו על עצמנו ועל החברה שסביבנו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים