שתף קטע נבחר

ישראלים בקריביים: 300 פועלים סינים מחזיקים בנו

מאות פועלים סינים, החוששים שלא יקבלו את שכרם בשל נפילות הבנקים הגדולים בארה"ב, מחזיקים כבר שלושה ימים בנציגי חברת בנייה ישראלית. אחד ה"שבויים" סיפר ל-ynet: "הם סגרו את האי מכל הכיוונים וסוגרים עלינו"

פרסום ראשון: 12 ישראלים העובדים בחברת הבנייה אשטרום, מוחזקים כבר שלושה ימים על-ידי כ-300 סינים שהועסקו במקום, כבני ערובה באי נידח באיים הקריביים. הסינים דורשים את הכסף ששילמו מראש לחברת כוח אדם סינית, שהפנתה אותם לפרויקט שבו עבדו, לאחר שלטענתם הבנק המממן קרס והפסיק את הזרמת הכספים לפרויקט - כך נודע היום (ה') ל-ynet. ממשרד החוץ נמסר כי הם מעודכנים בפרטים.

 

הישראלים מוחזקים באי west caicos בקבוצת האיים turks and caicos השייכת לבריטניה. לדברי הישראלים, באי אין משטרה או אבטחה ולכן איש אינו מפריע לסינים להחזיק אותם במקום בניגוד לרצונם. מדובר באי שאליו צריכים להגיע בסירה, הפלגה הנמשכת כ-40 דקות מהאי המרכזי. הסינים השתלטו על המרינה - הדרך היחידה לצאת מן האי - ולא נותנים לאיש לצאת או להיכנס אליו. עם זאת, הנשים הישראליות שהיו במקום הוברחו מהאי באמצעות סירה קטנה.


מפת האזור

 

מוטי, אחד ממנהלי הפרויקט הישראליים, סיפר ל-ynet: "סגרו את האי מכל הכיוונים וסוגרים עלינו. בגלל קריסת הבנקים בארה"ב שמעורבים בפרויקט, בהם ליהמן ברדרס, הוא הופסק. אנחנו כמעט שנה עובדים בפרויקט - בונים בית מלון, וילות, מגורי עובדים, ספא, מסעדות, שדות תעופה, נמל ותחנת כוח. מדובר בחברה הקבלנית הישראלית אשטרום שעובדת על הפרויקט".

 

לדבריו, כל סיני שעובד במקום שילם 15 אלף דולר רק כדי להצטרף לעבודה. כפתרון הציעו הישראלים לסינים משכורת וכרטיס טיסה לסין, אבל הם מסרבים ודורשים גם את הכסף שנתנו מראש. "לפני שלושה שבועות הפרויקט נעצר ומאז אנחנו בהמתנה. התקציבים נעצרים והפרויקט הוקפא. הודענו לעובדים שהפרויקט נעצר ושמנסים לפתור בעיות כספיות. העובדים רוצים לחזור לסין ורוצים פיצויים שהם חושבים שמגיעים להם. בסין הם משלמים לכוח האדם כדי להצטרף לפרויקט. הם רוצים את הכסף ורק אז יעזבו את האי".


המרינה באי בו נמצאים הישראלים

 

על המצב, סיפר מנהל העבודה הישראלי: "העובדים סגרו את הנמל ולא נותנים לאף אחד לצאת. כרגע לא נוקטים באלימות אבל זה הולך ומחמיר - הם סגרו את המטבח,

האספקה לא מגיעה כי האי סגור. ההנהלה הבכירה יושבת באי הגדול providenciales ומעודכנת בנעשה, אבל אין טעם להגיע לפה כי הסינים לא נותנים להיכנס. המצב יכול להחמיר עוד מעט - הם מקיפים אותנו במגורים ולא נותנים לנו לזוז מפה. אנחנו בקשר עם המשפחות בארץ והן מודאגות, יש לנו טלפונים אישיים. אנחנו פונים למשרד החוץ ומבקשים את עזרתם לשחרר אותנו מפה. אנחנו פה כבר שלושה ימים ושום דבר לא קורה".

 

טרקס וקייקוס הם קבוצת איים בצפון האוקיינוס האטלנטי, דרום מזרחית לאיי בהאמה. קבוצת האיים היתה חלק מהקולוניה הבריטית בג'מייקה עד שנת 1962, אז קיבלה מעמד של קולוניה בריטית נפרדת כאשר ג'מייקה זכתה בעצמאות. עד היום נחשב האזור כשטח הנתון לשליטה בריטית. באיים, ששטחם 430 קמ"ר, מתגוררים היום כ-22 אלף תושבים. 

 

ממשרד החוץ נמסר ל-ynet: "הסינים סגרו את האי עד שלא יקבלו את הכסף. משרד החוץ עודכן בפרטי האירוע ואנחנו מטפלים בסיפור באמצעות השגרירות הישראלית ברפובליקה הדומיניקנית. אנחנו בשלבים ראשוניים של טיפול בפרשה".

 

המידע הראשוני הגיע באימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים