שתף קטע נבחר

חשד: החקלאים יורים למוות בשקנאים נודדים

המאבק בין החקלאים המגדלים דגים בבריכות מלאכותיות בצפון הארץ לעשרות אלפי השקנאים הנודדים בשמי הארץ מחריף. עופות רבים נמצאו ירויים בשבועות האחרונים והחשד הוא כי חקלאי המדגה מנסים להבריחם בניגוד לחוק

עונת הנדידה של הציפורים נמצאת בעיצומה ועשרות אלפי שקנאים כבר חלפו מעל שמי ישראל בדרכם הארוכה מאירופה לאפריקה. ישראל מהווה תחנת עצירה קריטית לעופות המים הגדולים, הנוחתים בסמוך למקורות מים בהם יוכלו לאגור כוחות ולחפש מזון.

 
השקט היחסי ששרר מאז תחילת בעונת הנדידה בשטחי בריכות הדגים הופר בשבועיים האחרונים. פגרים רבים של שקנאים שנורו וחלקם התחשמלו למוות נמצאו באזור בריכות הדגים המנוהלות על ידי קיבוצי ניר דויד ומעוז חיים. החשד העיקרי הוא כי חקלאי המדגה מנסים להבריח את השקנאים, ולעיתים באמצעים לא חוקיים.
 

 

השקנאים נאלצים לצוד מזון בבריכות המדגה

הדגים מהווים את עיקר מזונם של השקנאים ואם בעבר, אזור עמק החולה סיפק להם תזונה טבעית בשטחים נרחבים לפני המשך דרכם, כיום שטחי המדגה הצטמצמו באופן ניכר, תופעה המאלצת את השקנאים לצוד את מזונם בבריכות הדגים המלאכותיות בצפון ובמדגים רבים באיזור החוף, דבר הגורם לטענת החקלאים, לפגיעה בפרנסתם.
 
בעקבות דיווחים ותלונות שהגיעו לידי רשות הטבע והגנים, נמצאו אתמול (ה') שלושה פגרי שקנאים שנורו למוות ומספר שקנאים פצועים בבריכות המדגה בסמוך לצומת הגומא בצפון. השקנאים הועברו לטיפול בבית החולים של רשות הטבע והגנים והספארי בר"ג.
 
ברשות טוענים כי נפתחה חקירה נגד בעלי המדגים בעמק החולה בחשד שירו בעופות מוגנים. "למרות ההסכמים שיש לנו עם החקלאים בנושא הברחת עופות נודדים, מפעילי המדגה אכן קיבלו מהרשות היתר ירי לגירוש שקנאים, אך הפעם הם החליטו לקחת את החוק לידיים וביצעו זאת בצורה רשלנית", אומר יגאל בן ארי, מנהל מחוז צפון של רשות הטבע והגנים. "זו פעולה המנוגדת לכל ההסכמים הקיימים בין החקלאים לרשות ולצערי, השנה שיתוף הפעולה עימם אינו עובד בצורה טובה, כפי שנעשה בשנה שעברה".
 

 

 

רשות הטבע והגנים: יותר גירוש באמצעות זיקוקים בלבד 

הבוקר (ו') הגיעו אנשי הרשות לבריכות המדגה בצפון והחרימו את ההיתרים לשימוש ברובים לבעלי המדגה, החשודים בירי, אך כרגע לא ננקטים נגדם הליכים משפטיים. "מחקירת הנושא התברר כי החקלאים אכן ניסו לגרש את השקנאים ופגעו שלא במזיד בעופות. כעת הם ייאלצו להסתפק עד להודעה חדשה בגירוש באמצעות זיקוקים בלבד", מציין בן-ארי.
 
ברשות הטבע והגנים מציינים כי השנה מומנה אספקה של למעלה מ-20 טון דגים שאינם ראויים למאל דגים ובתום האספקה ממנה ניזונה אלפי שקנאים, הם עזבו את ישראל והמשיכו במסלול נדידתם. ככל הנראה, הכמות הנוכחית הספיקה רק למחצית מכמות השקנאים שהגיעה לישראל. מנגד, טוענים החקלאים כי עצם האכלת העופות, תגרום להם להתרבות ולשהות באזור לתקופות ארוכות עקב זמינות המזון.
 
לדברי בן-ארי, בכוונת הרשות להגיע למצב בו החקלאים ישתמשו בכדורי נפץ ללא כדוריות עופרת במטרה להבריח את השקנאים. "אנו מקווים שבשנה הבאה זו תהיה התחמושת היחידה בשילוב עם זיקוקים ופתרון האכלה מקצועי, נוכל לצמצם את כמות הנפגעים", הוא מסכם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שקנאי ירוי בעמק החולה
שקנאים בנדידה בשמי הארץ
צילום: ליאור כסלו
מומלצים