שתף קטע נבחר

"בוש הציע לאסד - הגולן תמורת ציר איראן"

העיתון הכוויתי "אל ג'רידה" מדווח כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן העביר לבשאר אסד מכתב סודי מהנשיא בוש, ובו הציע עסקה: נסיגה מהירה מרמת הגולן בתמורה להכרזה סורית על פירוק הברית עם איראן

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הציע לנשיא סוריה, בשאר אסד, נסיגה מהירה מרמת הגולן בתמורה לפירוק הברית בין דמשק לבין טהרן באופן מוחלט - כך מדווח הבוקר (יום ו') העיתון הכוויתי אל-ג'רידה. לפי הדיווח, הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, העביר לאסד מכתב סודי מהנשיא בוש בביקורו האחרון בדמשק.

 

המכתב כלל הצעה אמריקנית להגיע ל"פתרון מהיר ומשביע רצון" של סוגיית הגולן בתמורה לצעדים מוגדרים והכרזה על פירוק הברית בין סוריה לאיראן באופן סופי.

  

מקור פלסטיני המקורב לאבו מאזן מסר לעיתון כי "במכתב הציע בוש לאסד להשלים את ההסדר בתוך מספר שבועות, עוד בטרם הבחירות לנשיאות בארה"ב, כדי לתת דחיפה חזקה לתהליך השלום במזרח התיכון, בה יוכל להתפאר הנשיא בטרם יעזוב את הבית הלבן בינואר".

 

אותו מקור הוסיף כי המשלחת שנלוותה לאבו מאזן במהלך ביקורו בדמשק, "לא ידעה על המכתב או על פרטיו וכי ארה"ב התעקשה שהדבר ייעשה בחשאיות והרחק מן הערוצים הרשמיים". כמו כן, מדווח העיתון, כי גם שגריר ארה"ב בדמשק לא דווח על העניין.

 

אותו גורם הוסיף כי מטרת ביקורו האמיתית של אבו מאזן בדמשק היתה להעביר את המכתב הזה. במהלך ביקורו בבירה הסורית נמנע אבו מאזן מלהיפגש עם רוב הבכירים הפלסטינים של ארגוני הסירוב השוכנים בדמשק. לפי הדיווח, פגישותיו הסתכמו בפגישות נימוסים רגילות עם כמה בכירים בפלגים הללו.

 

בינתיים סבבי שיחות השלום העקיפות בין ישראל וסוריה נמצאות בקיפאון. סבב השיחות החמישי בתיווך טורקיה - שהיה אמור להתקיים באמצע ספטמבר - לא יצא לפועל. בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי השיחות יתחדשו מיד עם פתרון סוגיית הגדרת תפקידו של ראש הסגל הפורש, יורם טורבוביץ'. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש. הציע את הגולן?
צילום: AP
אסד
צילום: AFP
מומלצים